Po G.Jasinsko pareiškimo „Maxima“ Latvijoje gali tekti keisti pavadinimą (papildyta)

2013 m. lapkričio 28 d. 15:35
Jurgita Noreikienė, Eglė Buitkienė
„Maxima Latvija“ vadovas Gintaras Jasinskas nesijaučia kaltas. Taip jis pareiškė ketvirtadienį spaudos konferencijoje, lyg šlapiu skuduru tėkšdamas gedinčiai Latvijai į veidą. Visi kiti, pradedant statybininkais, baigiant šalies premjeru, jaučiasi kalti, tiktai ne „Maxima“. Latvijos viešųjų ryšių specialistas, nenorėjęs įvardyti savo pavardės, portalui lrytas.lt sakė, kad G.Jasinsko žodžiai latviams sukėlė tikrą šoką.
Daugiau nuotraukų (1)
„Latviai yra šoke. Aš, kaip viešųjų ryšių specialistas, nesuprantu, kam „Maxima“ kaitina situaciją, kuri ir be to yra įkaitinta“, - sakė jis.
Išsikvietė pasiaiškinti ambasadorių
Rygoje įvykusi tragedija virsta tarptautiniu skandalu. Latvijos užsienio reikalų ministerijos valstybės sekretorius Andrejus Pildegovičius išsikvietė pasiaiškinti Lietuvos ambasadorių Latvijoje Ričardą Degutį. 
Teigiama, kad ambasadorius iškviestas dėl „Maxima Latvija“ vadovo Gintaro Jasinsko pasisakymo apie tragediją, nusinešusią 54 žmonių gyvybę.
Šią žinią patvirtino Lietuvos Užsienio reikalų ministerija, tačiau apie ką buvo kalbama su Latvijos diplomatais neskelbiama. 
"Ambasadorius dar kartą pareiškė užuojautą ir apgailestavimą dėl tragiškos nelaimės. Ministerija atsiriboja nuo verslo subjektų komentarų", - teigiama URM portalui lrytas.lt atsiųstame pranešime. 
„Traukiasi tie, kurie jaučiasi kalti“, – taip ketvirtadienį per spaudos konferenciją  pareiškė G.Jasinskas, kai žurnalistas jo paklausė, ar „Maxima“ vadovybė, sekdama Latvijos premjero Valdžio Dombrovskio pavyzdžiu, neturėtų taip pat prisiimti atsakomybės ir pasitraukti iš pareigų. G.Jasinskas pridūrė, kad jis jaučiasi atsakingas, bet ne kaltas, ir gali žiūrėti žmonėms į akis.
 Latvijos URM spaudos sekretorius Karlis Eihenbaumas portalui lrytas.lt teigė, kad G.Jasinsko ketvirtadienio pasisakymas peržengė priimtinas ribas. Būtent todėl ministerija išsikvietė pasiaiškinti Lietuvos ambasadorių Latvijoje. 
„Supraskite, visą šią savaitę Latvija skendėjo gedule. Ir šiandienos G.Jasinsko pasisakymas perpildė žmonių kantrybės taurę. Kalbant žmogiškai, jeigu kas nors nutinka jūsų bute, ar jūs visiškai dėl to neatsakingas? Ir jūsų ambasadorius sutiko, kad G.Jasinsko žodžiai buvo netoleruotini“, - sakė K.Eihenbaumas.
Latvijos URM oficialią poziciją atstovaujantis specialistas nemano, kad dėl „Maxima“ vadovų pozicijos tarp Lietuvos ir Latvijos galėtų kilti diplomatinė krizė, tačiau dvišalius santykius tai gali paveikti. Žinoma, ne į gerąją pusę.
K.Eihenbaumas pažymėjo, jog Lietuvos vyriausybės įsikišimas šioje situacijoje būtų sveikintinas. Spaudos sekretorius neabejojo, kad „Maxima“ negalės toliau laikytis akiplėšiškos pozicijos, jeigu susidurs ne tik su Latvijos, bet ir Lietuvos valdžios ir visuomenės spaudimu. Žmonės įtūžę
Žmonės po tokio G.Jasinsko pareiškimo jaučiasi įskaudinti. Visos pusės – tiek projekto vystytojai, tiek tiek savivaldybė, tiek vyriausybė, tiek statytojai – prisiėmė moralinę atsakomybę, tiktai vienintelė „Maxima“ to nepadarė.
Viešųjų ryšių specialistas stebėjo, kaip viename iš didžiausių Latvijos portalų apollo.lv pasirodė straipsnis apie G.Jasinsko pareiškimą. Po 20 minučių jau buvo atsiradę daugiau nei tūkstantis piktų komentarų. Žmonių įtūžis buvo didžiulis.
„Matosi, kad „Maxima“ vadovai nesuvokia situacijos, tarsi ne šitame pasaulyje gyventų. Tarsi gyventų kažkokiame kitame pasaulyje, kur viskas leidžiama, kur kitų nuomonė ar žmonių jausmai yra nesvarbūs“, - sako specialistas.
Latviams dabar sunku. Prie visų „Maxima“ parduotuvių Rygoje dega po 30-40 žvakučių. „Įsivaizduojat? Prie kiekvienos parduotuvės dega žvakės. Automobilių stovėjimo aikštelės tuščios. Žmonės ir taip reaguoja blogai, o dar kaitinama atmosfera“, - neslepia pasibaisėjimo specialistas, nesuprantantis, kam „Maxima“ reikėjo kviestis žurnalistus į spaudos konferenciją, kad pasakytų tik tokį arogantišką dalyką.
Neatsakė į klausimus
Konferencijoje, pasak pašnekovo, buvo neatsakyta į nė vieną esminį visai šaliai rūpintį klausimą – kodėl buvo vykdomi darbai ant stogo, jeigu dirbo parduotuvė, kodėl statybos metu nebuvo sustabdyta parduotuvės veikla, kodėl suveikus signalizacijai nebuvo evakuoti žmonės.
„Į visus pagrindinius atsakymus žmonės negauna atsakymo, ir vietoj to gauna: „Aš nesiruošiu atsistatydinti, nes nesijaučiu kaltas“. Morališkai kaltos visos pusės, kurios yra įtrauktos į šitą tragediją. Juk žuvo žmonės. Niekada Baltijos šalyse nėra buvę, kad veikiančiose parduotuvėse žūtų žmonės, ir dar tiek daug“, - sakė viešųjų ryšių specialistas.
„Maxima“, pasak jo, kalta jau vien dėl to, kad neevakuavo žmonių. Dėl nukritusio stogo, gali būti, „Maxima“ nėra kalta, nors dabar tiriama, ar tai įvyko dėl to, kad pastatas buvo blogai suprojektuotas ir pastatytas, ar dėl to, kad buvo neteisingai eksploatuojamas.
Smūgis prekės ženklui
Blogiausia ne tai, kad pastatas sugriuvo, o tai, kad žuvo žmonės. Jeigu žmonės būtų evakuoti, pastatui sugriuvus būtų sunaikintos viso labo parduotuvėje buvusios prekės. „Maxima“ patirtas nuostolis tada būtų nepalyginamai mažesnis, nei yra dabar, tapus prekės ženklu, į kurį nukreiptas šalies gyventojų pyktis.
Pora Latvijos parlamentarų jau kreipėsi į generalinį prokurorą, prašydami iškelti baudžiamąją bylą dėl masinės žmogžudystės. Pašnekovas mano, kad byla išties bus iškelta, bet joje „Maxima“ gali stoti prieš teismą ne kaip bendrovė, o konkretūs jos vadovai – dėl to, kad nebuvo įvykdyta evakuacija.
„Niekur pasaulyje nėra tokios instrukcijos, kad suveikia signalizacija, ir tada apsaugininkas turi įsitikinti, kad iš tikrųjų vyksta gaisras. O jeigu tikrintojas pateks į tokią aplinką, kad nebegalės grįžti, ar žus aptiktame gaisre?“ - svarsto pašnekovas. Iš pradžių turėtų būti evakuojami žmonės, o tada jau atliekamas patikrinimas, mano jis.
Latvijoje „Maxima“ prekės ženklui suduotas labai didelis smūgis. „Labai realu, kad teks daryti „rebrandingą“. Žmonės dabar netgi juokauja, kad „Maxima“ šūkis „apie viską pagalvota“ reiškia ir pasirūpinimą laidotuvėmis“, - sakė viešųjų ryšių specialistas.
Pusės milijardo ieškinys
Du garsūs Latvijos advokatai Aldis Gobzemas ir Aldis Aliksas nuo ketvirtadienį nuo nukentėjusiųjų paduos į teismą ieškinį prieš „Maxima“, o taip pat kitus tragedijos kaltininkus. Ieškinio vertė – 100 mln. latų, arba pusė milijardo litų.
Po G.Jasinsko pareiškimo Latvijos socialiniuose tinkluose žmonės renka parašus po laišku Lietuvos prezidentei, prašydami, kad ši įsikištų ir pasmerktų „Maxima Latvija“ vadovo žodžius. Laišką norima įduoti Latvijos užsienio reikalų ministrui Edgarui Rinkevičiui, kuris šiuo metu yra Vilniuje, kad jis asmeniškai jį įteiktų D.Grybauskaitei.
J.Bivainytės pareiškimas - ne geresnis
Pašnekovo nuomone, holdingo „Vilniaus prekyba“, kuriai priklauso didžiausias Baltijos šalyse „Maxima“ prekybos tinklas, valdybos pirmininkės Jolantos Bivainytės pasisakymas - ne ką geresnis.
Kaip rašo BNS, ji pareiškė, jog „Maxima“ nekalta dėl žmonių žūties Rygoje. Ji tikina, kad prekybos tinklas padarė viską gerai, jis prisiėmė atsakomybę, kuri net pranoksta jo galimybes.
„Ar ši tragedija susijusi su „Maxima“? Nejau „Maxima“ kalta dėl žmonių žūties?“, - retoriškai klausė J.Bivainytė, duodama interviu BNS.
J.Bivainytė, be kita ko, pareiškė, kad žmonės buvo evakuojami iš „Maxima“, tiesa, patikslinusi, kad jie buvo evakuojami po to, kai sugriuvo stogas.
„Kaip jūs galite teigti, kad nebuvo evakuacijos“ (...) Po nelaimės buvo evakuacija, visi apsaugininkai gelbėjo žmones. Niekam nelinkėčiau atsidurti tokioje situacijoje, kai reikia priiminėti tokius sprendimus. Niekam. Sugriuvo ne todėl, kad mes nieko nedarėme. Tuos sprendimus, kuriuos žmonės priėmė toje situacijoje, jie juos priėmė iš geriausių paskatų“, - sakė „Vilniaus prekybos“ vadovė.
Atsakydama į klausimą apie signalizaciją, ji tikino, kad žmonės žuvo ne dėl gaisro, apie kurį turėjo perspėti iš anksto suveikusi signalizacija.
„Aš nesu specialistė. Turbūt mūsų biure taip pat įrengta signalizacija. Įsivaizduokite: suveikė priešgaisrinė signalizacija. Ką jūs darote? Iš pradžių ieškote, kur kilo gaisras. Jei žmonės būtų žuvę nuo gaisro, nežinau, ką jūs dabar kalbėtumėte. Tačiau juk žmonės žuvo ne dėl to. Tai prie ko čia signalizacija? (....) Ar galima skelbti evakuaciją, jei gaisro nėra? Tiesiog sugedo signalizacija!“, - kalbėjo J.Bivainytė.
„Aš klausinėjau specialistų Latvijoje ir Lietuvoje, ir visi jie man sakė: jei suveikė aliarmo signalas, reikia pažiūrėti, kas jį sukėlė. Ar reikia bėgti, suveikus signalizacijai? O kas tuomet patikrins? Lauksime, kol viskas sudegs?“, “- pridūrė ji.
Paklausta, ar po šio įvykio reikėtų koreguoti procedūras ir instrukcijas, J.Bivainytė kalbėjo: „Aš nežinau, ką reikėjo daryti geriau. Aš nežinau, kokios instrukcijos paskatintų žmones tokioje situacijoje priimti tinkamesnius sprendimus. Aš nežinau. O jūs žinote? Pasakykite man, prašom, ką man dabar daryti? (...) Aš to klausiu kiekvieno: ką įmanoma padaryti geriau tokioje situacijoje? Niekas negali atsakyti į šį klausimą“.
Ji teigė remianti visus „Maxima Latvija“ vadovų sprendimus: „Aš remiu visus jų sprendimus, nes tikiu, jog jie daro viską, kas yra būtina“.
„Mes viską darome iš geriausių paskatų. Manau, kad pasibaigus šokui, nukentėjusieji pripažins - „Maxima“ vienintelė padėjo (....). Mes prisiėmėme atsakomybę, kuri net pranoksta mūsų galimybes“, - kalbėjo „Vilniaus prekybos“ vadovė.
Rygos prekybos centro „Maxima“ stogas įgriuvo lapkričio 21 dienos vakarą. Per tragišką incidentą žuvo 54 žmonės, tarp jų trys gelbėtojai, dar dešimtys žmonių buvo sužeisti. Politinę atsakomybę dėl nelaimės prisiėmė Valdžio Dombrovskio vyriausybė, kuri trečiadienį atsistatydino.
Maxima LatviaRygaLatvija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.