D.Rumsfeldas ne vienai žiniasklaidos priemonei JAV ir už Amerikos ribų nusprendė pakomentuoti dabartinio šalies prezidento Baracko Obamos sprendimą nesuduoti karinių smūgių Sirijai.
Pasirodžius pranešimams apie Damasko režimo esą panaudotą cheminį ginklą prieš civilius, iš pradžių B.Obama patvirtino, kad Sirija peržengė raudonąją liniją.
Bet netrukus paskelbė, kad Sirijai smogs tik tada, jei veiksmams pritars skeptiškasis Kongresas, o galiausiai sutiko su Rusijos pasiūlymu neutralizuoti Sirijos cheminių ginklų atsargas.
„B.Obama elgiasi neįtikėtinai naiviai. Jo veiksmai – beveik tobulas neryžtingumo pavyzdys”, – tėškė D.Rumsfeldas, neseniai išleidęs knygą „Rumsfeldo taisyklės” („Rumsfeld’s Rules”).
„Prezidento pozicija nuolat keičiasi, o po pasaulį plinta signalas, kad mes, amerikiečiai, esame silpni.
Neatsimenu tokio laikotarpio, kai JAV politiniai lyderiai buvo tokie silpni, o iš jų vos ne tyčiojosi visas pasaulis”, – pridūrė buvęs JAV gynybos sekretorius – karų Afganistane ir Irake architektas.
Tiesa, D.Rumsfeldas sutinka, jog B.Obama pasielgė teisingai atšaukdamas karinius smūgius Sirijai, bet tik todėl, kad nebeturėjo kito pasirinkimo.
„Įtariu, kad prezidentas dabar gailisi atsidūręs tokioje padėtyje. Ji būtų kur kas geresnė, jei Amerika būtų padėjusi nuosaikesniems Sirijos sukilėliams.
Ne pajėgomis, o ginklais, žvalgybos informacija ir humanitarine pagalba. Bet dabar Sirijoje dominuoja geriausiai organizuotos ir dosniausiai finansuojamos grupuotės – radikalieji islamistai”, – teigė D.Rumsfeldas.
JAV žvalgybininkų teigimu, islamistus ir anksčiau Libijoje, ir dabar Sirijoje aktyviausiai remia Saudo Arabija. Ši šalis po Šiaurės Afriką ir Artimuosiuos Rytus skleidžia vahabizmą – itin konservatyvią „Al Qaeda” išpažįstamą islamo ideologiją.
Be to, pasak D.Rumsfeldo, buvo labiau nei tikėtina, kad Kongresas nepritars smūgiams Damasko režimui.
„Apskritai tai, kad B.Obama norėjo atsiklausti kongresmenų, yra gerai. Bet neprotinga kreiptis į Kongresą, jei nesi įsitikinęs tuo, kad sulauksi paramos”, – svarstė D.Rumsfeldas.
Jo nuomone, B.Obamai, su Vladimiru Putinu susitarusiam dėl plano, kaip sunaikinti Sirijos cheminių ginklų arsenalą, derėtų itin atsargiai vertinti Rusijos prezidento veiksmus.
„Kiek žinau, didžiąją dalį cheminių ginklų Sirijai perdavė sovietai ar rusai. Be to, man ne iki galo aišku, ar kalbant apie cheminius ginklus Rusija pati nepažeidžia tarptautinių normų.
Todėl norisi klausti, ar nėra įmanoma, jog vištidės viršininke buvo paskirta lapė? V.Putinas – labai gudrus politikas”, – tvirtino D.Rumsfeldas.