Tiesa, Čekijoje antradienio naktį upių vandens lygis pakilo, nes dėl potvynių teko atidaryti kelias užtvankas šalies pietuose.
Prahoje jau anksčiau iškilo metaliniai potvynio barjerai, o savaitgalį buvo paskelbta nepaprastoji padėtis.
Prahiečiai kol kas ramūs
Pirmadienį rytą per istorinį Prahos centrą tekančios Vltavos upės greitis buvo 2,8 tūkst. kubinių metrų vandens per sekundę.
Paprastai Vltavos upe per sekundę nuteka dešimt kartų mažiau vandens, tad prahiečiai manė, kad blogiau būti nebegali – bent jau blogiau nei 2002-aisiais, kai per potvynius šalyje žuvo 17 žmonių.
Bet tuomet ministras pirmininkas Petras Nečas netikėtai pranešė, kad devynių Vltavos užtvankų sistemą pripildė pavojingai daug vandens, todėl užtvankas tenka praverti.
Kai pirmadienio vakarą kelios užtvankos buvo atidarytos, Vltavos vandens lygis Prahoje vėl pradėjo kilti, o padėtį dar pablogino keli patvinę upės intakai.
Vis dėlto miestiečiai kol kas ramūs, nors ir dabar gyvena apsupti chaoso.
„Manau, kad Praha gana gerai pasirengusi atremti potvynį.
Išstatyti barjerai, smėlio maišai. 2002 metais vandens buvo daugiau”, – sakė 72 metų universiteto dėstytojas Milošas Sedlačekas.
Neįmanoma patekti į miestą
Čekijoje jau evakuota daugiau nei 3 tūkst. žmonių, kol kas pranešta apie mažiausiai septynias aukas.
Prahoje neveikia metro, uždarytas ir garsusis Karolio tiltas.
„Pirmadienį pareigūnai neabejojo, kad 2002-ųjų nelaimė nepasikartos.
Dabar jie jau dvejoja. Čia vis dar lyja, vanduo visur tiesiog plūsta”, – teigė BBC žurnalistas Christianas Fraseris.
Kebliausia padėtis – miesteliuose ir kaimuose prie Labos upės, kurioje vandens lygis per dieną pakilo mažiausiai 3 metrais.
Į Ūsčio prie Labės miestą dabar nebeįmanoma patekti pagrindiniu keliu, kuris visiškai apsemtas.
Reino upėje stabdoma laivyba
Netrukus vanduo, bent jau Čekijoje, ims slūgti, tačiau meteorologai įspėja, kad potvyniai artimiausiomis dienomis smogs Pietų Vokietijai, Slovakijai ir Vengrijai.
„Gauname blogų žinių iš Vokietijos ir Austrijos. Turime daryti viską, ką galima, kad apsaugotume sostinę Bratislavą”, – teigė Slovakijos premjeras Robertas Fico.
Vokietijoje maždaug 10 tūkst. žmonių jau evakuota, o Pasau miestas Bavarijoje dabar primena Veneciją – vanduo plauna istorinių pastatų pamatus.
Vandens lygis pakilo ir Dunojuje, ir Reine – Vokietijos pareigūnai, jau pranešė, kad pastarojoje upėje bent iki ketvirtadienio ryto stabdoma laivyba.
Evakuoti žmones pasitelkta ir armija.
Visoje Vidurio Europoje jau pranešta apie 11 potvynių aukų.
Austrijoje, kurioje per dvi dienas prilijo tiek, kiek paprastai prilyjama per du mėnesius, žuvo du žmonės.