Moteris raudona suknele – Turkijos protestų simbolis

2013 m. birželio 5 d. 14:56
lrytas.lt
Moteris, pasipuošusi lengva raudona vasarine suknele ir karoliais, palaidomis tamsiomis garbanomis ir ant peties užmestu baltu drobiniu krepšiu nė iš tolo nepanaši į karingą riaušininkę. Tačiau jai, kaip pavojingai ramybės drumstėjai, tenka kaukėto turkų policininko paleista ašarinių dujų srovė. Moteris bejėgiškai dangstosi rankomis, garbanos išsidraikiusios aplink. Tokia ji pakliuvo į protestus Turkijoje fotografavusių žurnalistų kameras, tokie vaizdai pasklido po pasaulį. Moteris raudona suknele tapo moterų protestuotojų prieš valdžią Stambule simboliu, rašo „Daily Mail“.
Daugiau nuotraukų (1)
Moters su raudona suknele nuotraukos plačiai pasklido po socialinius tinklus, jos atvaizdas atkartotas ant plakatų ir lipdukų.
„Šita nuotrauka išreiškia šio protesto esmę, - sako matematiką studijuojant Esra. - Parodo policijos smurtą prieš taikius protestuotojus. Žmonės tik bando apsaugoti save ir savo vertybes.“
Vieno menininko plakatuose, išklijuotuose ant sienų Stambule ir kitur, moteris pavaizduota daug didesnė už policininką.
„Kuo daugiau jūs purkšite, tuo didesni mes tapsime“, - parašyta šalia.
JAV ir Europos Sąjungos žmogaus teisių gynimo grupės išreiškė susirūpinimą dėl šiurkščių Turkijos policininkų veiksmų prieš protestuotojus.
Ministras pirmininkas Tayyipas Erdoganas pirmadienį pavadino protestuotojus ekstremistais, „einančiais koja į koją su terorizmu“. Toks apibūdinimas sunkiai suderinamas su moters raudona suknele atvaizdu.
Vicepremjeras Bulentas Arincas atsiprašė už policijos smurtą ir ketino susitikti su demonstracijos prieš statybas Stambulo Gezi parke Taksimo aikštėje organizatoriais. Šiuo metu jis atsakingas už vyriausybės darbą, nes T. Erdoganas išvykęs į šiaurės Afriką.
Trečiadienį tūkstančiai demonstrantų tebėra įsikūrę laikinoje stovykloje Taksimo aikštėje, kuri yra tapusi demonstracijų centru.
Čia stovi mažos palapinės, pardavinėjamas maistas ir veido kaukės, netgi įkurta biblioteka.
Policija sulaikė 25 žmones dėl „neteisingos informacijos skleidimo“ socialiniuose tinkluose ir protestų kurstymo.
Prie antivyriausybinių protestų, kuriuose išreiškiamas nepasitenkinimas 10 metų trunkančiu ministro pirmininko T. Erdogano valdymu, prisijungė dešimtys tūkstančių turkų.
Turkijos žiniasklaida sulaukė kritikos už tai, kad vengė atspindėti tikrąją padėtį ir nušviesti brutalius policijos veiksmus per penktadienį vykusią demonstraciją. Daugelis žmonių įvykius sekė per socialinius tinklus.
Protestai išplito ir po kitas Turkijos vietas, taip pat ir sostinę Ankarą. Hatajaus provincijoje prie Sirijos sienos mirė 22 metų vyras, pirmadienio vakarą per demonstraciją gavęs policininko smūgį į galvą.
Prie protestų prieš valdžią prisijungė ir įvairios profesinės sąjungos.
Tarp protestuotojų, užfiksuotų Taksimo aikštėje trečiadienio naktį, buvo ir sportiškų vyrukų su veido kaukėmis, kurie mėtė akmenis, tačiau didelę dalį minios sudarė jaunos moterys ir merginos.
Nuo ašarinių dujų jos saugosi plaukimo akiniais ir chirurginėmis kaukėmis bei aplink kaklus apvyniotais šalikais.
Merginos prisijungia prie protestų, jausdamos pavojų, kad T. Erdogano valdoma Turkija gali tapti islamistine valstybe. Ministras pirmininkas pasisako už musulmoniškas skaras – moterų pamaldumo simbolį.
Nerimą moterims kelia ir naujasis sugriežtintas abortų įstatymas, liudijantis, kad T. Erdoganas, moterims rekomendavęs turėti po tris vaikus, nori atimti iš moterų teises ir sugrąžinti joms tradicinius vaidmenis.
„Aš gerbiu moteris, kurios nešioja skaras, tai jų teisė, bet aš noriu, kad būtų ginamos ir mano teisės, - sako proteste dalyvaujanti studentė Esra. - Aš nesu kairioji ar antikapitalistė. Aš noriu būti verslininkė ir gyventi laisvoje Turkijoje.“
Parengė Jurgita Noreikienė

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.