„Old Auntie Beeb” (Senoji tetulė Beeb). Taip švelniai milijonai britų pravardžiuoja mėgstamiausią ir labiausiai gerbiamą savo visuomeninę instituciją – BBC korporaciją.
Prieš devyniasdešimt metų įkurtas visuomeninis radijo ir televizijos transliuotojas ne tik daugumai Jungtinės Karalystės piliečių, bet ir viso pasaulio klausytojams bei žiūrovams tradiciškai asocijuojasi su nešališkumu, nuosaikumu, pagarba ir aukštu laidų lygiu.
Britų mokesčių mokėtojai su „senąja tetule” turi ypatingą santykį dar ir todėl, kad de facto yra korporacijos pagrindiniai akcininkai ir finansuotojai. Kiekvienai britų šeimai tenka sumokėti 145 svarų metinį licencijos mokestį. Būtent šie žmonių pinigai ir sudaro didžiąją dalį viso BBC biudžeto, siekiančio bemaž 5 milijardus svarų per metus.
Bet nuo šio spalio pradžios „tetulę Beeb” krečia bene didžiausias skandalas per ilgametę šios organizacijos istoriją – BBC atsidūrė ypač didelio pedofilijos skandalo epicentre. Krizės pabaigos dar nematyti.
Kriminalinės, finansinės ir politinės šio skandalo pasekmės bus labai rimtos organizacijai, kurioje dirba per 22 tūkstančius darbuotojų.
Įdomu tai, kad asmuo, dabar gramzdinantis BBC į liūną, jau beveik metai, kai miręs.
Tai – karalienės riteris Jamesas Wilsonas Vincentas Savile’is, viena ryškiausių visų laikų šios korporacijos žvaigždžių.
Sukiojosi tarp elito
Milijonams gerbėjų nuo pat 1967-ųjų jis buvo žinomas kaip Jimmy Savile’is – nepakartojamas radijo diskžokėjus, kultinių televizijos laidų „Top of the Pops” ir „Jim’ll Fix It” ilgametis vedėjas.
Maža to, J.Savile’is garsėjo kaip nenuilstantis filantropas. Vyriškis įveikė net 200 maratonų ir daugiau nei 100 kartų rungėsi imtynių ir bokso ringe, šitaip rinkdamas labdarą vaikų ligoninėms.
Bendra jo surinkta ir paaukota suma – net 42 milijonai svarų. Būtent už nuopelnus popkultūrai ir labdaringą veiklą 1996 metais karalienė Elizabeth II jam suteikė riterio titulą. J. Savile’is tapo seru Jimmy.
Kai 2011-ųjų spalio 29-ąją šis 84-erių senukas mirė nuo plaučių uždegimo savo namuose Jorkšyro grafystėje, visas Jungtinės Karalystės kultūrinis, politinis ir visuomeninis elitas reiškė nuoširdžią užuojautą.
Jo draugų sąraše buvo pasaulio roko ir operos muzikos žvaigždės, aukščiausio rango politikai.
J. Savile’is buvo ypač artimas su Geležine ledi Margaret Thatcher. Apie savo liūdesį tada pranešė ir Velso princas Charlesas, dar vienas J. Savile’io bičiulis.
Miręs J. Savile’is paliko bemaž 5 milijonų svarų turtą. Ir visą jį skyrė dviem sergančių vaikų labdaros organizacijoms, pavadintoms būtent jo vardu. Jorkšyro grafystės Skarboro mieste praėjusių metų rudenį net buvo nutarta pastatyti paminklą šiam geradariui.
Pedofilo ciniškumas – beribis
Tačiau jokio paminklo nebebus. Vietoj garbaus atminimo – gigantiškas pedofilijos skandalas ir precedento neturinti policijos operacija.
Į tyrimą įtraukta daugiau nei 30 detektyvų iš Londono Skotland Jardo.
Su J. Savile’io byla triūsia dar 14-os regioninių policijos padalinių atstovai visoje šalyje.
Spalio 19-ąją Skotland Jardas oficialiai pradėjo tirti daugiau nei 400 versijų dėl J. Savile’io galimai įvykdytų lytinių nusikaltimų prieš nepilnamečius – tiek mergaites, tiek berniukus.
Dauguma aukų – paauglės nuo 12 iki 16 metų, tačiau tarp nukentėjusių yra ir labai mažų vaikų.
Pedofilo ciniškumui nebuvo ribų: tarp aukų yra ir itin pažeidžiamų ligoninių pacientų, taip pat protiškai ar fiziškai neįgalių mažamečių.
Kai kurie buvę J. Savile’io bendradarbiai dabar netgi tvirtina, kad jis dar buvęs ir nekrofilas, nors policija kol kas to nekomentuoja.
„J. Savile’io nusikalstamos veiklos geografija apima visą šalį. Jau identifikuota daugiau nei 200 galimai nukentėjusių asmenų.
Šis žmogus buvo grobuoniškas lytinis nusikaltėlis, veikęs daugiau nei keturis dešimtmečius: pirmieji jo nusikaltimai datuojami 1959-aisiais, o paskutiniai – 2006-aisiais”, – teigė operacijai vadovaujantis detektyvas Peteris Spindleris.
Prievartos aukų – vis daugiau
Per didesnę šio laikotarpio dalį, nuo 1967-ųjų iki 1994-ųjų, J. Savile’is buvo vienas geriausiai mokamų BBC darbuotojų.
Iš nukentėjusių asmenų pasakojimų aiškėja, kad pedofilas veikė itin įžūliai: dešimtys nepilnamečių lytinę prievartą patyrė ne kur kitur, o BBC patalpose ar korporacijai priklausiusiose transporto priemonėse.
„Turime suvokti, kad lytiniai nusikaltėliai pasirenka savo aukas ir nusikaltimo vietą labai apskaičiavę. Kur auka jausis pažeidžiamiausia? Kaip geriausia palenkti, o po to įbauginti jauną asmenį?
J. Savile’is buvo ciniškas niekšas, puikiai išmanantis, ką daro. Jis žinojo, kad nepilnamečiai bijos kreiptis į policiją ar prisipažinti tėvams.
Be to, tampa aišku, kad šis pedofilas veikė ne vienas.
Jis turėjo sėbrų ratą, kurie jį visaip dengė ir patys dalyvavo toje nusikalstamoje veikloje”, – „Lietuvos rytui” sakė Peteris Saundersas, organizacijos NAPAC (Nacionalinė vaikystėje nuo prievartos nukentėjusių asmenų asociacija) vadovas.
Per šį mėnesį NAPAC savanoriai sulaukė net 5 kartus daugiau skambučių į savo karštąsias linijas. Žinoma, ne visi iš bemaž 2 tūkstančių skambinusiųjų skundėsi dėl prievartos, patirtos nuo J.Savile’io rankų. Tačiau nukentėjusiųjų nuo sero Jimmy sąrašas auga diena po dienos.
„30 ar net 40 metų žmonės slėpė sumišusius jausmus – pyktį, kaltę ir baimę. Mat vaikystėje lytinę prievartą patyrę asmenys dažnai būna indoktrinuoti, jog būtent jie patys yra kalti dėl to, kas atsitiko, kad jie yra nešvarūs ir privalo viską slėpti.
Dabar visuomenėje matome tam tikrą katarsio momentą. Žmonės išdrįso prabilti apie nuoskaudas, kurios tarsi sunkus akmuo juos slėgė metų metus, – juk seras Jimmy buvo galingųjų draugas, superžvaigždė, tikras „neliečiamasis”.
Skambinančių yra tiek daug, kad nebepajėgiame atsiliepti į visus pagalbos šauksmus”, – pasakojo P. Saundersas, ir pats vaikystėje patyręs lytinę dvasininko prievartą.
Tiesą atskleidė konkurentai
Pedofilo J. Savile’io įvaizdžio burbulas sprogo tik šių metų spalio 3-iąją. Tą vakarą amžinoji BBC konkurentė privati televizijos kompanija ITV parodė specialią laidą „Kita Jimmy Savile’io pusė”. Laidos kūrėjas – buvęs policijos detektyvas Markas Williamsas-Thomasas.
Daugelį metų vaikų apsaugos srityje dirbęs ekspertas kalbino J. Savile’io aukas – dabar jau suaugusias moteris Charlotte ir Fioną. Joms tebuvo po 14 metų, kai mergaitės patyrė pedofilo prievartą.
Tyrime dalyvauti sutiko ir dar viena drąsi moteris – buvusi BBC darbuotoja Sue Thompson. Ji paliudijo, kad BBC patalpose Lidso mieste savo akimis matė, kaip J. Savile’is lytiškai priekabiavo prie paauglių mergaičių.
Dabar ITV dokumentinio filmo autorius ruošia tęsinį: anot autoriaus, jame bus atskleista, kad J. Savile’io aukų skaičius gali pasiekti net 1000 nepilnamečių. Taip pat bus parodyta, kokiu būdu pedofilui pavyko taip ilgai – net 47 metus – išvengti teisingumo.
Atsakymas paprastas ir tuo pat metu sukrečiantis: ir BBC, ir už jos ribų J. Savile’is veikė ne vienas – jį supo bendraminčiai pedofilai.
Karas BBC viduje
Iki pat spalio 20-osios BBC vadovai tvirtino, kad išsiaiškinti J. Savile’io ir jo galimų padėjėjų nusikaltimus privalo policijos pareigūnai, o korporacija jiems visokeriopai padėsianti.
Pirmosiomis skandalo savaitėmis BBC bosai atsitvėrė biurokratine siena ir elgėsi taip, lyg ši istorija jų tiesiogiai neliestų.
Tačiau šią savaitę votis sprogo: neapsikentę dėl mindžikuojančių ir tylinčių BBC vadų, garsiai prabilo patys žurnalistai.
Dvi populiarios televizijos naujienų ir tyrimų laidos – „Panorama” ir „Newsnight” paleido į eterį visą seriją strėlių. Tos strėlės buvo skirtos ne kam kitam, o jų pačių tiesioginiams bosams.
Toks BBC karas pačios su savimi atrodo gana makabriškai. Jis vargu ar įsivaizduojamas kokioje nors mažesnėje privačioje žiniasklaidos kompanijoje.
Kita vertus, iš mokesčių mokėtojų gyvuojanti organizacija yra tokia išsipūtusi, kad joje frakcijų ir srovių yra begalė.
Londono žurnalistiniuose sluoksniuose jokia paslaptis, kad skirtingų BBC televizijos kanalų (jų yra net 10) ir radijo stočių (jų esama pora tuzinų) darbuotojai vienas kito kartais labiau neapkenčia nei savo tiesioginių komercinių konkurentų.
Laidoje „Panorama” buvo teigiama, kad BBC naujienų laidos „Newsnight” vadas Peteris Ripponas jau 2011-ųjų lapkričio pabaigoje, praėjus vos mėnesiui po J.Savile’io mirties, žinojo, jog būta rimtų įrodymų, kad legendinis didžėjus buvo pedofilas.
Tai jam pačiam ir kitiems korporacijos bosams esą pranešė ne kas kitas, o specialų tyrimą šia tema vykdę „Newsnight” reporteriai Liz MacKean ir Meirionas Jonesas. Tačiau jų tyrimas buvo numarintas.
Reporteriams buvo pasakyta, kad jų surinkti įrodymai per silpni, nors L.MacKean surado ir pakalbino moterį – Karen Ward, kuri paauglystėje patyrė J. Savile’io lytinę prievartą ir viską išpasakojo tiesiai į kamerą.
P. Ripponas savo pavaldinei L. MacKean pareiškė: „Visa tai buvo prieš 40 metų, tos paauglės nebuvo tokios jau jaunos.”
Tik šį pirmadienį BBC pagaliau išdrįso parodyti savo praėjusių metų tyrimą. Bet šaukštai po pietų. Dabar jau šimtai buvusių J. Savile’io aukų nebebijo viešai kalbėti apie patirtas patyčias.
Įtartinas korporacijos elgesys
Caroline Moore yra viena iš tų 200 moterų ir vyrų, parašiusių pareiškimus policijai.
Kaip ir dauguma pedofilo J. Savile’io nuskriaustųjų, Caroline buvo iš pažeidžiamų vaikų, kuriems paauglystėje teko ilgai prabūti ligoninėje arba specialiojoje mokykloje, terpės.
1971-aisiais, kai buvo 13-metė paauglė, Caroline dėl sužeisto stuburo gulėjo Stok Mandevilio ligoninėje.
Būtent šioje ligoninėje ypač dažnai lankydavosi ir pedofilas J.Savile’is.
Ten nuskriaustiems vaikams jis kartodavęs tą patį priesaką: „Tu tylėk. Net jei ir prakalbėsi, niekas tavimi netikės. Tu esi niekas, o aš – įžymybė.”
Kad net po J. Savile’io mirties BBC mėgino išsaugoti jo reputaciją, dabar 53-ejų sulaukusiai C.Moore atrodo labai įtartinas elgesys.
„Gal aš klystu, bet man atrodo, kad BBC vis dar turi ką slėpti. Iki šiol turiu abejonių, ar mes kada nors sužinosime visą tiesą. Praėjo 40 metų, o aš vis dar jaučiu nuoskaudą. Gaila, kad J. Savile’io jau nebėra gyvo, nes daugelis aukų jaučiasi apgautos”, – tvirtino C. Moore.
Kad BBC reputacija gerokai sutepta, šį antradienį Didžiosios Britanijos Bendruomenių rūmų specialioje sesijoje pripažino ir George’as Entwistle’as, naujasis korporacijos generalinis direktorius, į postą įžengęs vos prieš 6 savaites.
Per apklausą jis pasirodė silpnai tepasiruošęs.
Apie korporacijos problemas dėl lytinio priekabiavimo tolesnėje praeityje G. Entwistle’as nežinojo ničnieko.
Negana to, jis netgi negalėjo atsakyti, kiek BBC darbuotojų praėjusiais metais ar šįmet skundėsi dėl panašaus pobūdžio priekabiavimo.
Tačiau BBC bosas pripažino, kad prieš keletą dešimtmečių BBC gretose iš tikrųjų vešėjo tam tikra „kultūra”, leidusi korporacijos „žvaigždėms” nebaudžiamai lytiškai išnaudoti žemesnio rango darbuotojas moteris ar į studiją pakviestus jaunus svečius.
XX amžiaus 7-ajame ir 8-ajame dešimtmečiais BBC diskžokėjai ir popžvaigždės gana atvirai kalbėdavo apie savo lytinius santykius su vadinamosiomis „groupies” – jaunomis gerbėjomis.
Be J. Savile’io, pedofilija dabar kaltinamas ir kitas legendinis didžėjus, beje, irgi miręs Johnas Peelas, kuris BBC patalpose santykiavo su 15-mete gerbėja.
Kaip J. Savile’io artimas bičiulis buvo žinomas glamroko dainininkas Gary Glitteris, nuteistas prieš 13 metų.
1999-aisiais jis sėdo į kalėjimą už vaikų pornografijos laikymą ir platinimą, bet dabartinio su J. Savile’io susijusio skandalo metu policija gavo pranešimų, kad būtent G. Glitteris kartu su J. Savile’iu BBC patalpose lytiškai išnaudojo nepilnametes.
Darbuotojus tardo policija
G. Entwistle’as parlamentarams pranešė dar vieną svarbią naujieną: šiuo metu net 9 buvę ir dabartiniai BBC darbuotojai yra tardomi policijos dėl rimtų kaltinimų, susijusių su lytiniu išnaudojimu.
Jis taip pat patvirtino, kad greta su Skotland Jardo kriminaliniu tyrimu pati BBC vykdys dar du nepriklausomus tyrimus, kuriais sieks prisikasti prie skandalo ištakų: kaip giliai buvo įsišakojusi lytinė prievarta ir priekabiavimas?
Ir kodėl BBC vadai neišdrįso praėjusį rudenį paviešinti turimos medžiagos apie pedofilą J.Savile’į?
Dėl pastarojo klausimo viena dabar sklandančių versijų yra ta, kad 2011-ųjų Kalėdoms pagrindinis BBC televizijos kanalas ruošė specialią atminimo laidą J. Savile’io garbei.
Jei dienos šviesą būtų išvydę kaltinimai pedofilija, brangią programą būtų tekę išmesti į šiukšliadėžę.
Kita, įtaigesnė, versija yra ta, kad 2011-aisiais BBC centre tebedirbo bent keletas aukštus postus užėmusių žmonių, kuriems šiame pedofilijos skandale buvo ir tebėra ką slėpti.
Politikams – įstatymų kliūtys
BBC vadovų biurokratinis atsikalbinėjimas skandalo akivaizdoje privertė Jungtinės Karalystės ministrą pirmininką Davidą Cameroną pareikšti, kad ši gerbiama žiniasklaidos organizacija, turinti net 90 metų istoriją, privalo kuo skubiau atsakyti į labai rimtus klausimus. Kitaip ji prarasianti visuomenės pasitikėjimą.
„Kaip galėjo atsitikti, kad vienas asmuo sugebėjo taip ilgai daryti nusikaltimus ir nesulaukti atkirčio?” – Bendruomenių rūmų salėje klausė D. Cameronas.
Jis kol kas atmeta Konservatorių partijos dešiniojo sparno atstovų siūlymus pažaboti korporaciją.
Mat BBC nuo pat susikūrimo 1922-aisiais kaip akies vyzdį saugojo nepriklausomybę nuo politinės valdžios, kurią jai garantuoja specialus įstatymas – Karališkoji BBC chartija.
Kiti komerciniai britų transliuotojai privalo paisyti valstybinio televizijos reguliuotojo „Ofcom” reikalavimų. Jei BBC kuo greičiau neišsikuops savo arklidžių, gali būti visai realu, kad ir jai bus uždėti „Ofcom” žąslai.
Įtarimai – iki pat viršūnių?
Dėl teisybės vertėtų pridurti, kad J. Savile’io byla užtėškė tamsią dėmę ne tiktai ant BBC munduro.
Kita garbi nacionalinė Jungtinės Karalystės institucija – NHS, Nacionalinė sveikatos tarnyba, taip pat turi atsakyti į itin rimtus kaltinimus.
Prisidengdamas labdaringa veikla J.Savile’is bent kelis dešimtmečius nuolat netrukdomas lankydavosi bent keturiose vaikų ligoninėse.
Stok Mandevilio ir Lidso ligoninėse šis lytinis iškrypėlis netgi turėjo specialiai jam pagamintus raktus, tad galėdavo dieną ar naktį eiti į nepilnamečių pacientų palatas.
Savo ruožtu britų Vidaus reikalų ministerija vykdo tyrimą dėl J. Savile’io dažnų vizitų į Brodmoro psichiškai nesveikų nusikaltėlių ligoninę-kalėjimą.
Jokio teisinio arba medicininio išsilavinimo neturėjęs J. Savile’is Brodmoro ligoninėje bent kelerius metus buvo tapęs oficialiu konsultantu, patarinėjusiu, kaip reformuoti kasdienę įstaigos veiklą. Panašų tyrimą vykdo ir britų Švietimo ministerija, mat pedofilas lankėsi ne vienoje mokykloje-internate. Jau žinoma, kad jis tvirkino mažamečius Džersio salos „Haut de la Garenne” internate.
Į nepatogius klausimus teks atsakyti ir britų prokuratūrai: mat išaiškėjo, kad dukart – 2007 ir 2009-aisiais dvi lytinės prievartos aukos kreipėsi į policiją, kaltindamos J. Savile’į. Abiem atvejais prokurorai nusprendė padėti bylas numarinti. Esą neužteko įrodymų.
Opozicijos atstovas Leiboristų partijos narys Tomas Watsonas netgi pareiškė, jog J.Savile’io iškrypėliška veikla taip ilgai galėjo vešėti dar ir todėl, kad pedofilų klanas prieš keletą dešimtmečių esą buvo prasiskverbęs net iki Dauning Strito – britų ministro pirmininko rezidencijos ir darbo biurų.
Anot T. Watsono, aktyvių pedofilų būta ir Vestminsterio rūmų Bendruomenių bei Lordų rūmuose. Leiboristas pažadėjo savo turimus duomenis pateikti policijai. Bet J. Salive’io prievartos aukas ginantys teisininkai paprašė visų partijų atstovų susilaikyti nuo drastiško politikavimo.
„Turime užtikrinti, kad šio skandalo metu nepamirštume aukų.
Nenorime, kad byla taptų politiniu futbolu, o nukentėję žmonės vėl liktų nuošalyje”, – sakė Alicia Alinia, keliolikos J. Savile’io aukų advokatė.
Mažiausiai 12-os nukentėjusių asmenų grupė jau patvirtino, kad sieks teisingumo tiek kriminaliniame, tiek ir civiliniame teisme.
Atsakovais civilinėse bylose teks būti institucijoms – tarp jų ir BBC korporacijai. Mažai kas abejoja, kad nukentėjusiųjų grupė per kelias kitas savaites išaugs bent keliolika kartų.