19-metė Rina savo naktis vis dar leidžia Žemutiniame Manhatane esančiame Volstrito rajone. Kai su ja savaitgalį kalbėjosi britų žurnalistė, buvo 2 val. 30 min ryto, tačiau Rina negalėjo užmigti.
Kartu su mergina ne itin patogiai naktį leido dar apie 50 žmonių.
Ant nedidelio šaligatvio ruožo į miegmaišius ir antklodes susisupę protestuotojai nuo mašinų skleidžiamo garso ir toli aidinčių sirenų gynėsi ausis apsimūturiavę gobtuvais ir kapišonais. Tie, kurie nemiegojo, prašinėjo praeivių vandens.
Keletas Rinos bendraminčių atrodė nevalyvi, tačiau greta ant šaligatvio kreida užrašytas jų šūkis skelbė: „Nešvarieji yra Volstrite“.
Protestuotojai naktį Manhatano rajone leido ne veltui, o norėdami atkreipti dėmesį į benamių problemas.
„Žiūrėkite, turtingiausio pasaulio miesto finansų rajono širdyje benamių problema vis dar yra sudėtinga. Visoje Amerikoje miestų centruose yra apleistų vietų, tačiau žmonės vis tiek neturi namų. Kodėl taip yra?“, - protesto priežastį aiškino Rina.
Judėjimas neišnyko
Visai netoli tos vietos, kurioje Rina leido naktį, yra Zuccotti parkas, kuriame prieš metus gimė judėjimas „Okupuokite Volstritą“.
Pirmasis jo atstovų protestas parke įvyko 2011-ųjų rugsėjo 17-ąją.
Netrukus masinės demonstracijos prieš kapitalizmą ir diržų veržimosi planus įsižiebė visame pasaulyje – nuo Melburno iki Londono.
Tačiau praėjus metams nuo judėjimo gimimo pradžios, Volstrito rajone savaitgalį buvo galima išvysti palyginti nedaug protestuotojų. Kas nutiko?
Priešingai nei daugelis mano, judėjimas, bendrai dabar vadinamas „Okupuokite“, neišnyko.
Europoje ir Amerikoje tebėra tūkstančiai žmonių, tarp jų šimtai Niujorke, kurie vis dar yra atsidavę „Okupuokite“ judėjimui.
Dalis jų dėl galimybės protestuoti netgi metė savo darbus ir mokslus, o dabar neturi kur daugiau dėtis.
Niujorke vis dar reguliariai rengiami judėjimo narių susitikimai ir organizuojama veikla, tačiau žiniasklaidos, įžymybių ir garsių prekės ženklų atstovų dėmesys „Okupuokite“ smarkiai sumažėjęs.
Pavyzdžiui, garsus reperis Jay-Z, judėjimo protestams pasiekus viršūnę, pasipelnė iš marškinėlių su užrašu „Okupuokite visas gatves“ (ang. „Occupy All Streets“).
Tačiau praėjusią savaitę atlikėjas amerikiečių leidiniui „The New York Times“ pareiškė niekada tiksliai nežinojęs, dėl ko vyko visi šie protestai.
Išvaryti buvo jėga
Yra manančiųjų, kad judėjimas „Okupuokite“ išsisėmė: aktyvistai esą prarado susidomėjimą ir aiškią savo veiksmų kryptį.
Kita vertus, didžiosios protestuotojų stovyklos neišsiskirstė savo noru: visų jų nariai pareigūnų buvo išvaryti jėga, įvykdyta šimtai areštų.
„Parama pamažu nyksta ir ji nyksta dėl klaidingų priežasčių. Policija turėjo visišką veiksmų laisvę daryti, ką nori, ir atstovavo merų bei Tėvynės saugumo departamento interesus, eidama ir ardydama protestuotojų stovyklas bei niekada neleisdama jiems grįžti. Niujorke tapo įprasta, kad kas kartą, kai kas nors bando protestuoti, policija reaguoja šiurkščiai“, - sakė „Okupuokite“ ir kitų Amerikos grupių veiklos organizatorius Loganas Price'as.
Judėjimo protestuotojai suimami ir dabar. Vienas jų, Willas, kuris šeštadienį nusikalto belsdamas į policijos automobilio langą. Vaikinas norėjo pažadinti darbo metu užmigusį pareigūną.
Tuo metu prie Willo prišoko dar penki policininkai ir jį nusivedė.
Willas buvo vienas iš maždaug 25-ių šeštadienį suimtų protestuotojų, bandžiusių minėti pirmąsias „Okupuokite Volstritą“ metines.
Keli šimtai judėjimo rėmėjų Niujorko finansų rajone protestavo ir vakar. Jie ketino sutrikdyti eismą Manhatane ir apsupti Niujorko vertybinių popierių biržą, tačiau tai jiems trukdė padaryti policijos pajėgos.
"Okupuokite" metinės paminėtos ir kituose miestuose.
Pastarosiomis dienomis taip pat skambėjo ir kalbos apie judėjimo atgaivinimą.
Rado mylinčią bendruomenę
Per praėjusius metus vien Amerikoje dėl dalyvavimo taikiose „Okupuokite“ judėjimo akcijose buvo suimta daugiau nei 7500 aktyvistų.
Tai įžiebė kritiką dėl pažeidžiamų žmogaus ir konstitucinių teisių, kuri skambėjo iš įvairių pasaulio vietų ir organizacijų, tarp jų ir Jungtinių Tautų.
Nusivylimas elgesiu su protestuotojais gali turėti įtakos ir lapkritį vyksiantiems JAV prezidento rinkimams ar bent jau požiūriui į juos.
„Jeigu galėčiau, nebalsuočiau šiuose rinkimuose. Jie iš dalies juokingi. Atrodo, kad mes galime pasirinkti, ar eiti žemyn palaipsniui, ar eiti žemyn greitai“, - pareiškė vienas „Okupuokite“ protestuotojas, kuriam neseniai suėjo 17 metų.
Slapyvardžiu Envy prisistatęs jaunuolis tikino, kad iš pradžių judėjimas jam buvo tapęs tikru prieglobsčiu.
Amerikietis anksčiau buvo metęs mokyklą, nes esą nematė jokios prasmės ją lankyti, tačiau vėliau į ją grįžo, mat prisijungęs prie protestuotojų patyrė, ką reiškia mylinti bendruomenė ir noras už ką nors kovoti.
„Niekada nepamiršiu metų, kai man buvo 16-lika“, - tikino Envy.