Pasak amerikiečių žiniasklaidos, premija, kurią gavo B. Birkenfeldas, yra pati didžiausia, kokią Jungtinės Valstijos iki šiol yra išmokėjusios asmeniui už bendradarbiavimą atskleidžiant stambius nusikaltimus.
Šveicarų gigantas UBS, turintis atstovybių įvairiose pasaulio šalyse, Jungtinėse Valstijose dirbo naudodamas mokesčių vengimo schemą, kurią ir padėjo pareigūnams išnarplioti B. Birkenfeldas.
Bendro JAV tyrėjų ir B. Birkenfeldo darbo rezultatas – 780 mln. JAV dolerių (2,12 mlrd. litų) bauda UBS.
Amerikiečių teisėsaugininkai taip pat pasiekė, kad bankas atskleistų jiems 4,7 tūkst. amerikiečių vardus, kurie, vengdami mokesčių, savo pinigus laikė slaptose sąskaitose Šveicarijoje.
Nuo tada į Jungtinių Valstijų finansų priežiūros institucijas savanoriškai kreipėsi apie 33 tūkst. amerikiečių, kurie prisipažino tokiu būdu išvengę mokesčių. Iš nesumokėtų mokesčių ir baudų į JAV biudžetą turėtų grįžti apie 5 mlrd. JAV dolerių (13,6 mlrd. litų).
Anot amerikiečių apžvalgininkų, neįtikėtino dydžio premija B. Birkenfeldui yra kvietimas kitiems vertingos informacijos turintiems asmenims ją atskleisti valstybei ir kartu pasipildyti savo kišenę.
B. Birkenfeldo advokato žodžiais, jo klientas apie nelegalią banko veiklą sužinojo 2005-aisiais, pats jame dirbdamas. Jis esą bandė įtikinti finansinę instituciją pakeisti savo darbo metodus, tačiau nebuvo išgirstas. Su informacija apie UBS machinacijas jis nukeliavo pas teisėsaugininkus.
Tačiau tuomet pats B. Birkenfeldas buvo pripažintas kaltu dėl konspiracijos plaunant JAV pinigus ir nuteistas kalėti 40 mėnesių.
2010-aisiais sėdęs į kalėjimą B. Birkenfeldas sakė: „Esu išdidus amerikietis, kuris padarė geriausia, ką gali, dėl savo šalies. Ir štai kaip jie man atsilygina.“
Iš kalėjimo 47 metų vyras buvo išleistas šį rugpjūtį, už grotų praleidęs 31 mėnesį. Amerikiečio advokato tvirtinimu, bausmė buvo sutrumpinta už gerą elgesį, o ne už pareigūnams suteiktą informaciją.