„Tik Institucinė revoliucinė partija (IRP) suvokia, kaip šalyje reikia tvarkytis”, – kartojo ne vienas savaitgalį ėjęs balsuoti meksikietis. Didžiausią susidomėjimą kėlė prezidento rinkimai.
Juose pergalę šventė būtent IRP kandidatas Enrique Pena Nieto. Jaunatviškas 45 metų politikas perims prezidento postą iš kadenciją baigiančio Felipe Calderono ir užbaigs 12 metų trukusį IRP buvimą opozicijoje.
Nauja valdžia greitai nuvylė
Centro kairiųjų pažiūroms atstovaujanti IRP Meksikos valdžioje buvo net 71 metus – iki 2000-ųjų rinkimų. Po Meksikos revoliucijos 1910–1920 metais įkurta IRP padėjo modernios Meksikos pamatus, tačiau ilgainiui gyventojai pavargo nuo nepažabojamos korupcijos, suklastotų rinkimų, represijų ir įtarimų dėl partijos ryšių su narkotikų karteliais.
2000-aisiais meksikiečiai nubaudė valdžią. Rinkimus laimėjo demokratiškesnį valdymą ir stiprų ekonominį augimą žadėjusi Nacionalinė veiksmų partija (NVP).
Bet pastaroji politinė jėga per visus 12 valdymo metų Meksikos kongrese neturėjo daugumos, tad negalėjo imtis daugybės griežtesnių reformų. Meksikiečiai teigia ne tik nesulaukę rinkimų pažadų įgyvendinimo, bet ir ėmė kentėti dėl dar labiau išaugusio mafijos grupuočių smurto.
Nuo 2006 metų mafijos karai nusinešė 55 tūkst. žmonių gyvybę, nors būtent tais metais išrinktas prezidentas F. Calderonas pradėjo esą rimtą kovą su karteliais.
Taip žingsnis po žingsnio vėl ėmė populiarėti IRP, nors dar po 2006-ųjų prezidento rinkimų kalbėta, kad šią partiją jau galima laidoti.
Padėjo naujas veidas
Prie IRP atsigavimo smarkiai prisidėjo nepriekaištingai atrodantis ir politikai tinkamomis savybėmis pasižymintis E. Pena Nieto, kuris tarsi atgaivino partijos veidą.
E. Penos Nieto reputacija smarkiai išaugo 2005–2011 metais jam einant Meksiko valstijos gubernatoriaus pareigas.
E. Penai Nieto būnant valdžioje gerėjo valstijos ekonominė padėtis, sumažėjo jos skolos.
„Jis tikrai padarė gerų darbų statydamas daug ligoninių, mokyklų, tiesdamas kelius”, – tikino 30 metų valstijos gyventojas Lino Posadasas.
Dalyvaudamas prezidento rinkimų kampanijoje E. Pena Nieto taip pat, be pažadų kovoti su smurtu, metė ir ekonomikos kortą. Meksikos gyventojams, kurių beveik pusė gyvena skurde, jis žadėjo skatinti ekonomikos augimą, pritraukti investicijų, kurti naujų darbo vietų.
Šie pažadai įtikino rinkėjus. E. Pena Nieto surinko maždaug 37 proc. balsų.
Pagrindiniai jo varžovai – kairiųjų kandidatas Andresas Manuelis Lopezas Obradoras ir NVP atstovė Josefina Vazquez Mota atitinkamai gavo 32 proc. ir beveik 25 proc. balsų.