ES lyderiai patvirtino „Brexit“ derybų gaires

2018 m. kovo 23 d. 11:45
Europos Sąjungos 27 šalių lyderiai penktadienį patvirtino gaires deryboms dėl būsimų santykių su Jungtine Karalyste bei uždegė žalią šviesą susitarimui dėl 21 mėnesį truksiančio pereinamojo laikotarpio po Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Bendrijos, pranešė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas.
Daugiau nuotraukų (2)
"Sprendimas: ES27 priėmė gaires dėl ES ir JK santykių ateities po #Brexit", - sakoma D. Tusko "Twitter" žinutėje, paskelbtoje Briuselyje tęsiantis ES viršūnių susitikimui.
Penktadienį susitikime nebedalyvauja Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May, ankstesnę dieną paraginusi Bendrijos lyderius pasinaudoti „nauja derybų dinamika“.
Ketvirtadienį darbo vakarienės metu Th. May paragino kolegas pasinaudoti impulsu, kurį suteikė pasiektas susitarimas dėl pereinamojo laikotarpio, ir „energingai bei ambicingai“ imtis sudėtingų prekybos bei Airijos sienos klausimų.
„Dabar turime progą sukurti naują derybų dinamiką bendram darbui ieškant veiksmingų sprendimų – dėl Šiaurės Airijos, mūsų būsimo bendradarbiavimo saugumo srityje ir siekio užtikrinti visų mūsų žmonių gerovę ateityje“, – sakė premjerė.
Ji pažymėjo, kad šią savaitę pasiektas susitarimas dėl pereinamojo laikotarpio po „Brexit“ pareikalavo kompromisų iš abiejų pusių, tačiau suteikė aiškumo įmonėms ir piliečiams Britanijoje ir visoje Europos Sąjungoje.
„Intensyvesnės pastangos“
Numatytas pereinamasis laikotarpis skirtas užtikrinti sklandesnį Britanijos pasitraukimą iš bloko 2019 metų kovą. Pagal pasiektą susitarimą, po „Brexit“ Jungtinė Karalystė iki 2020 metų pabaigos liks ES bendrosios rinkos nare, tačiau neturės balsavimo teisių.
Tačiau svarbiausi klausimai dar neišspręsti.
ES derybų gairėse Britanija įspėjama nenukrypti nuo įsipareigojimų, atvėrusių kelią pasiekti susitarimą dėl pereinamojo laikotarpio, bei kviečiama imtis „intensyvesnių pastangų“ išspręsti likusius „skyrybų“ klausimus.
„Nesusitarta dėl nieko, kol nesusitarta dėl visko“, – rašoma gairėse, kurių kopiją gavo naujienų agentūra AFP.
ES ir Britanija sutarė, kad jei nebus rasta geresnio sprendinio, Šiaurės Airija liks ES muitų sąjungoje, nors tai labai nepatinka Londonui.
Dar prieš kelias savaites Th. May sakė, kad joks britų premjeras nesutiktų su tokia idėja.
„Mums pasiekus etapą, kai jau galėsime kalbėti apie būsimą partnerystę, ten bus rastas ir sprendinys dėl Airijos sienos“, – sakė vienas britų aukšto rango pareigūnas.
Airijos vyriausybės vadovas Leo Varadkaras, ketvirtadienį ES viršūnių susitikimo užkulisiuose susitikęs su Th. May, sakė, jog prekybiniai ryšiai gali būti „tokie glaudūs, kad daugelio dabar numatytų priemonių nė nereikės“.
ES gairėse pažymima, kad „pažanga derybose įmanoma tik tol, kol bus laikomasi visų prisiimtų įsipareigojimų“.
Lyderiai taip pat sveikino pirmadienį Th. May parašytą laišką „su rašytinėmis garantijomis, ypač dėl Airijos/Šiaurės Airijos“.
Kelios dienos prieš viršūnių susitikimą Europos Vadovų Tarybos pirmininkas išsakė susirūpinimą, kad kai kurios šalys gali neparemti plano. Ispanija, pavyzdžiui, reiškė būgštavimus dėl Gibraltaro.
Ispanijos pietiniame pakraštyje įsikūrusį Gibraltarą, britų dar vadinamą Uola, Didžioji Britanija valdo nuo 1713 metų, tačiau Ispanija jau seniai reiškė pretenzijas į šią teritoriją.
Visgi vėliau D. Tuskas paskelbė turįs „gerų žinių“ Th. May, o pareigūnai nurodė, kad Madridą palenkti pavyko pažadėjus, kad gairėse bus atskirai paminėtas Gibraltaras.
BrexitJungtinė KaralystėAirija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.