Nors Jungtinė Karalystė siekia išstoti iš Bendrijos, ji ES vis dar turi nemažai įtakos. Jei Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May ir jos vyriausybė nutartų Bendrijoje prieš išstojant sukelti šurmulį, joms tai beveik neabejotinai pavyktų padaryti.
Itin pavojinga situacija Bendrijai susiklostytų, jei Th.May nuspręstų, kad Jungtinei Karalystei nebėra ko prarasti ir verta tyčia skleisti kuo daugiau sąmyšio.
Stabdys Europos Parlamento pertvarką
Pirma, Jungtinė Karalystė galėtų panaudoti savo veto teisę Europos Vadovų Taryboje ir užblokuoti Bendrijos bandymus pertvarkyti Europos Parlamentą. Pertvarkymui privalo vienbalsiai pritarti visos 28 ES narės, todėl britai gali sustabdyti visą procesą.
Vasarį Europos Parlamento nariai balsavo už tai, kad vietų skaičius jame būtų sumažinamas nuo 751 iki 705. Be to, nutarta, kad 27 Jungtinės Karalystės europarlamentarams priklausančios vietos būtų lygiai, po vieną, padalintos kitoms ES narėms.
Jei britai priešinsis Europos Parlamento pertvarkymui, pokyčiai anksčiausiai galėtų būti patvirtinti 2019 metų kovo 30 dieną.
Pakiš koją biudžetui
Bendrijos kasmetinis biudžetas privalo būti patvirtintas vienbalsiai. Todėl Jungtinė Karalystė, teoriškai, galėtų laikyti įkaitu ES 2019 metų biudžetą.
2018 metų biudžetas buvo patvirtintas pernai lapkritį. „Brexit“ derybininkai viliasi, kad oficialią Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES sutartį pavyks suderinti iki šių metų spalio. Tokiu atveju Europos Parlamentas ir britų parlamentarai turėtų beveik pusmetį sutartį ratifikuoti.
Tiesa, yra įmanoma, kad procesas vėluos. Antai derybininkai vylėsi, kad pirmasis „Brexit“ derybų etapas pasibaigs iki pernai spalio, vis dėlto, jis tęsėsi iki gruodžio.
Be 2019 metų biudžeto ES pareigūnai taip pat tarsis dėl daugiametės finansinės programos, kurią ES narės irgi privalo patvirtinti vienbalsiai.
Saugumas taps britų įkaitu
Iš esmės visai Bendrijos užsienio reikalų politikai reikia vieningo ES narių palaiminimo Europos Vadovų Taryboje.
Todėl britų veto teisė potencialiai gali pakenkti Europos saugumui ir siekiams. Pavyzdžiui, Londonas panorėjęs galėtų pristabdyti ES politikos Afrikoje sklaidą.
Be to, britai galėtų pakišti koją tolesnėms Maskvai taikomoms sankcijoms. Jau nekalbant apie galimybę sutrukdyti Vakarų Balkanų šalims teikti prašymus įstoti į Bendriją.
Užkirs kelią kalbos keitimui
Kol Jungtinė Karalystė neišstos iš Bendrijos, bet kokiems ES kalbų vartojimo tvarkos pokyčiams reikės britų pritarimo.
Todėl, jei Vokietija, Prancūzija ar kitos šalys turi ambicijų atsisakyti anglų, kaip vienos iš oficialių ES kalbų, joms teks palaukti, kol Jungtinė Karalystė išstos iš Bendrijos ir britai nebegalės pasipriešinti tiems ketinimams.