Madridas surengė rinkimus Katalonijoje, bet gavo rezultatą, kurio nelaukė

2017 m. gruodžio 23 d. 13:31
Pirmalaikius autonominius rinkimus Katalonijoje laimėjo Ispanijos vienybę ginanti partija „Ciudadanos“. Vis dėlto nepriklausomybės šalininkai ir vėl parlamente turės daugumą.
Daugiau nuotraukų (5)
Šitoks prieštaringas rezultatas prognozuoja ilgas derybas dėl vyriausybės sudarymo. Turint galvoje, kad net 8 būsimieji deputatai yra kalėjime ar užsienyje, situacija tikrai sudėtinga.
„Katalonijos respublika rinkimuose laimėjo prieš monarchijos tiesioginio valdymo įvedimą“, – šitaip ketvirtadienį rinkimų rezultatus iš Briuselio įvertino nušalintas regiono prezidentas Carlesas Puigdemont’as.
Pasirodė geriau, nei manė
C.Puigdemont’ui ekspertai šiuose rinkimuose taip pat kabina laimėtojo medalį – iš Briuselio nušalintas prezidentas vis dėlto sugebėjo surengti tokią rinkimų kampaniją, kad jo vadovaujamas aljansas „Junts per Catalunya“, kuriam apklausos prognozavo labai prastus rezultatus, atsidūrė antroje vietoje.
Katalonijos liaudis Ispanijai ir pasauliui nusiuntė kelias aiškias žinias.
Pirmiausia – tai, kad nepriklausomybės šalininkų noras kovoti ir toliau gyvas, o žmonės nori, kad Madrido nušalintas prezidentas C.Puigdemont’as sugrįžtų iš Briuselio vėl valdyti krašto.
Pareikšta, kad Mariano Rajoy receptas katalonams yra nepriimtinas – jo partija per rinkimus buvo sutriuškinta, liaudininkai Katalonijoje atsidūrė paskutinėje vietoje.
Vis tiek liko abejonių
Bet šie rinkimai abejonių regione galutinai neišblaškė. Katalonijos visuomenė yra pasidalijusi į du priešingus blokus – nepriklausomybės šalininkus ir jos priešininkus, kurie vakarykščiuose rinkimuose gavo apylygiai balsų.
Triuškinančios daugumos nepavyko surinkti nei vieniems, nei kitiems.
Vis dėlto, susijungus trims nepriklausomybę remiančioms partijoms: kairiesiems respublikonams „Esquerra Republicana“, C.Puigdemont’o vadovaujamam aljansui „Junts per Catalunya“ ir radikaliajai „Candidatura d’Unitat Popular“, nepriklausomybės šalininkai parlamente turės daugumą ir vėl galės valdyti sudėtingoje situacijoje atsidūrusį kraštą.
O kaip tai bus įgyvendinama praktiškai, kol kas niekas nežino. Ispanijos įstatymai nedraudžia eiti deputato pareigų ir tuo pat metu būti įkalintam ar pabėgusiam į kitą šalį, tačiau balsuojant už naują vyriausybę šie aštuoni deputatai privalės fiziškai būti Katalonijos parlamente, o tai kol kas yra neįmanoma.
Įvyko liaudininkų tragedija
Situacija Katalonijoje atrodo keista ir dėl kitų priežasčių. Rinkimus laimėjo Ispanijos vienybę ginanti „Piliečių“ partija „Ciudadanos“, kurios lyderė Ines Arrimadas yra buvusio Francisco Franco diktatūrai tarnavusio policininko dukra.
Tačiau I.Arrimadas prezidente nebus, bet teigė, kad dabar nepriklausomybės šalininkai „daugiau niekad nebegalės kalbėti visos Katalonijos vardu, nes Katalonija esame ir mes“.
Madridas surengė rinkimus Katalonijoje tam, kad nuslopintų atsiskyrimo šalininkus, tačiau gavo visai kitokį rezultatą, nei tikėjosi.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.