Rezoliucijoje Europos Parlamentas išreiškia susirūpinimą, kad Konstitucinio Tribunolo (KT) suvaržymas Lenkijoje kelia grėsmę demokratijai, žmogaus teisėms ir teisės viršenybei.
„Pastarojo meto įvykiai, ypač politinis ir teisinis ginčas dėl KT sudėties bei jo veiklos, leidžia suabejoti teismo galimybėmis apsaugoti konstituciją ir pagarbą teisei“, – skelbiama rezoliucijoje, dėl kurios šiandien balsuos europarlamentarai.
Parlamentas taip pat aiškiai nurodė ir tuos, kuriuos kaltina dėl krizės Lenkijoje: šalies premjerę Beatą Szydlo ir prezidentą Andrzejų Dudą, priklausančius valdančiajai partijai „Teisė ir teisingumas“ (TTP).
„Lenkijos vyriausybės ir prezidento veiksmai, susiję su KT, kelia grėsmę demokratijai“, – rašoma rezoliucijoje.
Lapkritį, praėjus vos kelioms savaitėms nuo atėjimo į valdžią, TTP vyriausybė ir prezidentas atsisakė patvirtinti 5 KT teisėjus, kuriuos buvo pasiūlęs ankstesnis ministrų kabinetas.
Vietoj jų TTP patvirtino savo kandidatus. O gruodžio mėnesį Lenkijos parlamentas priėmė įstatymą, pakeičiantį KT sudėtį ir funkcijas.
Nors kovą šis įstatymas buvo atmestas teismo, parlamentarai apie tai nei paskelbė viešai, nei ruošiasi jį vykdyti.
Todėl rezoliucijos juodraštyje Europos Parlamentas skatina Lenkijos vyriausybę gerbti, paviešinti ir visiškai įvykdyti teismo nutartį.
Kovo pradžioje panašų įspėjimą pateikė ir Europos Tarybai Strasbūre patarianti Venecijos komisija.
Rezoliucijoje, kurią, kaip spėjama, parlamento dauguma patvirtins, Europos Komisijos prašoma imtis veiksmų, jei Lenkijos valdžia ir toliau nenusileis.
Jei Europos Parlamento pasiūlymai nebus priimti, Komisija tiesiogiai pareikalaus, kad Lenkija pakeistų savo įstatymus, o vėliau stebės, kaip jie įgyvendinami.
Tiesa, kai kurie rezoliuciją ruošusių politinių grupių nariai norėjo į jos tekstą įtraukti daugiau Lenkijos įstatymų, keliančių nerimą europarlamentarams, pavyzdžiui, svarstomą visišką abortų uždraudimą.
Tačiau vėlesniuose rezoliucijos svarstymuose šių papildomų reikalavimų atsisakyta – joje liko tik kritika dėl KT.
„Svarbu, kad tai būtų trumpa rezoliucija, o ne papuošalais apkabinėta Kalėdų eglutė“, – paaiškino šaltinis Europos Parlamente.
Beje, Europos konservatorių ir reformuotojų frakcija, kuriai priklauso ir TTP, balsuoti pateiks ir savo rezoliuciją, kurioje teigiama, kad Lenkijos valdžia nepažeidė konstitucinių procedūrų, o šitas klausimas yra tik vidaus politikos problema.
Bet toks dokumentas beveik neturi šansų būti priimtas Europos Parlamento. („EU Observer“, LR)