Ispanai naująją valdžią lipdys ilgai

2015 m. gruodžio 22 d. 19:53
Kristina Nastopkaitė („Lietuvos rytas“)
Suskaldytas parlamentas, miglota ateitis, politinis nestabilumas – tokie sekmadienio rinkimų į Ispanijos Deputatų Kongresą ir Senatą rezultatai. Balsus rinkėjai padalijo taip, kad daugumos negavo niekas.
Daugiau nuotraukų (2)
Analitikų prognozės pasitvirtino – sudaryti valdančiąją koaliciją bus be galo sunku.
Mat Ispanijoje baigėsi nuo 1978 metų šalyje viešpatavusi dvipartinė sistema, kai egzistavo tik dvi politinės alternatyvos: konservatyvūs liaudininkai ir socialistai.
Tiek dešinieji, tiek kairieji per sekmadienio rinkimus prarado maždaug po 20 proc. balsų – jie atiteko naujoms partijoms „Podemos“ („Mes galime“) ir „Ciudadanos“ („Piliečiai“).
Nuo korupcijos ir ekonominės krizės pavargę ispanai nusprendė patikėti politikos naujokų pažadais.
Pergalė – tarsi pralaimėjimas
Rinkimų Ispanijoje nelaimėjo niekas.
Nors iki šiol valdžiusi Liaudies partija surinko daugiausia balsų ir gavo daugiausia vietų Kongrese, sekmadienio naktį, paaiškėjus rinkimų rezultatams, liaudininkų nuotaikos visai nebuvo šventiškos.
Iki šiol absoliučią daugumą turėjusi Liaudies partija Kongrese prarado net 63 deputatus, tad jai bus labai sunku užsitikrinti kitų partijų paramą ir suformuoti valdančiąją koaliciją.
Dešinieji pastaraisiais metais nuolat klimpo į didžiulius korupcijos skandalus ir siutino ispanus diržų veržimo politika. Be to, žmonės nepatenkinti premjero Mariano Rajoy pasyvumu reaguojant į galimo Katalonijos atsiskyrimo nuo Ispanijos klausimą.
Todėl analitikai pabrėžia, kad rinkėjai nubaudė liaudininkus už neefektyvų Ispanijos valdymą.
Ateitis kol kas miglota
Ateities scenarijus konservatoriams – labai sudėtingas. Jiems iki daugumos Kongrese trūksta 53 vietų, o jų kita nauja centro dešiniųjų partija „Ciudadanos“ neturi.
Sudaryti koaliciją su socialistais liaudininkams bus sunku, o daugiau alternatyvų rinkimų rezultatai nesiūlo.
Naktį po rinkimų M.Rajoy žadėjo „bandyti sukurti stabilią vyriausybę, nes to Ispanijai labai reikia“.
Tai galima laikyti pirmuoju bandymu užmegzti koalicinį romaną su socialistų lyderiu Pedro Sanchezu.
Tačiau socialistai per visą rinkimų kampaniją purtėsi vien nuo minties valdyti kartu su ilgamečiais savo priešininkais.
Vakar prasidėjo karštos ir tikriausiai ilgai užtruksiančios partijų derybos dėl valstybės valdymo. Kol kas akivaizdu, kad vienos partijos valdžios nebebus – neužtenka balsų.
Dvipartinei sistemai – galas
Prognozės, kad nuo šiol Ispanijoje prasidės nauja politinė era ir kad klasikinei dvipartinei sistemai atėjo galas, pasitvirtino šimtu procentų.
Liaudininkai ir socialistai prarado itin daug balsų, o naujasis Ispanijos politinis žemėlapis pradėjo aiškėti gegužės mėnesį, kai nauja radikalių kairiųjų partija „Podemos“ ir centristai iš „Ciudadanos“ laimėjo rinkimus įvairiose Ispanijos savivaldybėse.
Pavyzdžiui, šiuo metu iš socialinių judėjimų kilusios partijos „Podemos“ atstovai valdo ir Barseloną, ir Madridą.
Praėjusių metų pradžioje susikūrusi „Podemos“ kol kas atstovų Deputatų Kongrese neturėjo, o dabar gavo net 69 vietas. Pablo Iglesiaso vadovaujama partija vienintelė džiaugiasi rinkimų rezultatais.
Pagrindiniai partijos rinkimų programos punktai – susidoroti su politiniu elitu, priartinti politiką prie visuomenės, pažaboti korupciją, kovoti su skurdu ir Briuselio diktuojamomis taupymo programomis.
Tiesa, „Podemos“ yra vienintelė iš keturių daugiausia balsų surinkusių partijų, ginanti katalonų teisę apsispręsti dėl nepriklausomybės ir žadanti surengti referendumą. Tad būtent dėl šio punkto radikalams gali būti labai sunku susitarti dėl kairiųjų koalicijos su socialistais, aršiai ginančiais Ispanijos vienybę.
Kita partija, nusinešusi dalį socialistų ir liaudininkų balsų, yra prieš dešimt metų Katalonijoje į judėjimą „Ciudadanos“ susibūrę centro dešinieji.
Ši partija siekia pažaboti korupciją, atgaivinti ekonomiką taikant liberalius metodus ir, svarbiausia, ginti Ispanijos vienybę tokiu metu, kai kaip niekada arti Katalonijos atsiskyrimas.
Nors Alberto Riveros vadovaujamai partijai sociologai prognozavo antrąją vietą pagal deputatų skaičių, partija surinko mažiau balsų, nei tikėjosi, ir dabar bus ketvirtoji pagal dydį jėga parlamente.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.