Katalonija erzina valdžią Madride

2015 m. spalio 29 d. 04:00
Kristina Nastopkaitė („Lietuvos rytas“)
Nuo žodžių – prie veiksmų. Katalonijos parlamentui pateiktas autonominio regiono atsiskyrimo nuo Ispanijos įstatymo projektas, kuriame numatomi 9 kelio į nepriklausomybę punktai.
Daugiau nuotraukų (2)
Dokumente numatomas demokratinis ir taikus atsiskyrimas nuo Ispanijos, sukuriant naują Katalonijos respubliką su naujais įstatymais, sveikatos apsaugos ir mokesčių sistemomis.
Ispanijoje tikrą sprogimą sukėlusiame įstatymo projekte taip pat pabrėžiama, kad parlamentas nepaklus Ispanijos konstitucinio teismo sprendimams, nes laiko šią instituciją nekompetentinga Katalonijos suverenumo klausimais.
Dokumentą pasirašė daugumą rugsėjo pabaigoje išrinktame Katalonijos parlamente jau turintys nepriklausomybės šalininkai.
Nors kelio į nepriklausomybę deklaracija parlamente dar nepatvirtinta, regione jau jaučiamos triumfo nuotaikos.
„Nuo šiol mūsų statusas keičiasi – dabar esame jau ne tik autonominio regiono parlamentas, – pabrėžė parlamento pirmininkė Carme Forcadell. – Mes kuriame konstitucinį procesą ir einame nepriklausomos Katalonijos respublikos link.“
Bet auga ir įtampa. Paaiškėjus dokumento turiniui, Ispanijos vyriausybė Madride paprasčiausiai pasiuto.
Premjeras Mariano Rajoy katalonų elgesį pavadino provokacija ir pažadėjo pasinaudoti visais konstituciniais įrankiais, kad apribotų Katalonijos parlamento žingsnius.
Pagrindiniai Ispanijos dienraščiai Katalonijoje pristatytą dokumentą net pavadino puču, tačiau centrinė spauda nepagailėjo kritikos ir esą nežinančiai ką daryti valdžiai Madride.
„Pučas ir tuštuma vyriausybėje“, – rašė „El Pais“.
„Beprotystė užvaldo Kataloniją“, – antrino dienraštis „ABC“.
Daugelio ekspertų teigimu, Ispanijos vyriausybė net nežino, kaip reikia elgtis. Analitikai taip pat tvirtina, kad Madridas su tokiu iššūkiu nėra susidūręs nuo pat XIX amžiaus pabaigos, kai nuo Ispanijos atsiskyrė Kuba.
Tiesa, M.Rajoy jau kelios valandos po dokumento pristatymo patikino, kad jam „nedrebės ranka priimant sprendimus dėl įvykių Katalonijoje“, kad „padarys viską, jog Katalonijos parlamentas nepasiektų savo tikslo“.
Mat ispanams katalonų noras atsiskirti kelia net pasipiktinimą – Madride manoma, kad autonominio regiono valdžia siekia sunaikinti Ispanijos vienybę.
Artimiausiomis dienomis valdančioji Liaudies partija susitiks su taip pat prieš Katalonijos nepriklausomybę pasisakančiais socialistais bei smarkiai populiarėjančia kovojančia kataloniška partija „Ciutadans“ („Piliečiai“), kuri pasisako už Ispanijos vienybę.
„Kas toliau?“ – dabar klausia tiek Katalonijos, tiek Ispanijos politikos apžvalgininkai, manantys, kad ant stalo, regis, maišomos įvairių galimybių kortos.
Kelią į nepriklausomybę regiono parlamentarai anksčiau ar vėliau tikrai patvirtins – juk jie turi daugumą. Ką tada darys Ispanija?
Klausimų vis dar daugiau nei atsakymų.
Tačiau Ispanijoje jau visiems aišku, ką reiškia, kai atsiskirti norinčio regiono parlamente susidaro nepriklausomybę remiančių deputatų dauguma.
Jei Madridas neras tinkamų atsakymų į politinę krizę, Katalonija ir toliau ryžtingai eis nepriklausomybės keliu.
IspanijaKatalonijaNepriklausomybė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.