Tikslo nepasiekęs škotas A. Salmondas pasitraukia iš valdžios

2014 m. rugsėjo 19 d. 19:19
BNS, AFP ir lrytas.lt inf.

Nepriklausomybę remiantis Škotijos pirmasis ministras Alexas

Daugiau nuotraukų (1)
Taip jis apsisprendė po nepriklausomybės šalininkų stovyklos pralaimėjimo ketvirtadienio referendume.
„Manau, kad partijai, parlamentui ir šaliai būtų naudinga nauja vadovybė“, – sakė jis per spaudos konferenciją ir pridūrė, kad tarnavimas Škotijos regioninės vyriausybės vadovu buvo jo „gyvenimo privilegija“.
„Man, vadovui, mano laikas beveik baigėsi, bet Škotijai kampanija tęsiasi ir svajonė niekada nemirs“, – pridūrė A.Salmondas.
JAV prezidentas Barackas Obama penktadienį pasveikino Škotiją su „ugningu bet taikiu“ referendumu ir pasakė pritariąs škotų sprendimui likti Jungtinėje Karalystėje.
„Debatais, diskusijomis ir ugningu bet taikiu svarstymu jie priminė pasauliui apie milžiniška Škotijos indėlį Jungtinėje Karalystėje bei pasaulyje ir pasisakė už tai, kad Škotija liktų Jungtinėje Karalystėje“, – sakoma B.Obamos pranešime.
Škotai įtikinama persvara nubalsavo prieš nepriklausomybę istoriniame referendume, po kurio Jungtinė Karalystė liks vientisa, tačiau bus atvertos durys platesnei regiono autonomijai, rodo penktadienį paskelbti galutiniai balsavimo, pasižymėjusio itin dideliu aktyvumu, rezultatai.
Oficialūs duomenys, gauti paskelbus rezultatus iš visų 32-jų apygardų, rodo, kad prieš nepriklausomybę nuo Jungtinės Karalystės - už sąjungos su Anglija išsaugojimą pasisakė 55,3 proc. balsavusiųjų, o už atsiskyrimą - 44,7 proc. referendumo dalyvių.
Tai reiškia, jog už sąjungos išsaugojimą savo balsus atidavė 2 001 926 žmonės, o už nepriklausomybę - 1 617 989 žmonės.
Referendume dalyvavo 84,6 proc. tokią teisę turėjusių žmonių - tai rekordinis aktyvumas per visą rinkimų Didžiojoje Britanijoje istoriją.
Nepriklausomybės priešininkai visoje Škotijoje džiugiai sveikino skelbiamus rezultatus, o jų oponentai juos stebėjo prislėgti ir sunkiai tramdydami ašaras.
Referendumo baigtis sudaužė viltį šimtams tūkstančių škotų, kurie pasisakė už nepriklausomybę per beprecedentį balsavimą, pakursčiusį debatus apie Jungtinės Karalystės valdymą, tačiau nuramino tuos, kurie smarkiai būgštavo dėl ekonominių galimo atsiskyrimo pasekmių.
Finansų rinkos palankiai reagavo į referendumo rezultatus, o svaro kursas euro atžvilgiu pakilo aukščiausiai per dvejus metus.
„Mes žinome, kad „Ne“ kampanija gavo daugumą“, - Edinburge sakė Škotijos vyriausybės vadovas ir nacionalistų lyderis Alexas Salmondas.
„Škotija dauguma balsų nusprendė šiame etape netapti nepriklausoma valstybe“, - sakė jis.
Referendumo rezultatai yra smūgis svarbiausiam A.Salmondo politiniam tikslui, tačiau stiprus nepriklausomybės šalininkų pasirodymas leidžia tikėtis, kad ateityje bus pamėginta organizuoti dar vieną balsavimą dėl nepriklausomybės.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.