Šią žiemą Maljorkos Palmoje turistai fotografuoja ne miesto katedrą ar nuostabius Viduržemio jūros paplūdimius, o šaligatvį, vedantį į miesto teismo rūmus.
Tai pirmasis šaligatvis visoje Ispanijos istorijoje, kuriuo monarchų šeimos narys žengė liudyti teismo rūmų link, rašo „Lietuvos rytas“.
Praėjusį šeštadienį jaunesnioji Borbonų duktė princesė Cristina net 6 valandas šalia savo tėvo Juano Carloso nuotraukos atsakinėjo į Maljorkos Palmos teisėjo Jose Castro klausimus.
Šis teisėjas kaltina princesę dalyvavus nusikalstamoje savo vyro Inaki Urdangarino veikloje ir iš valstybinių fondų pasisavinus net 6 milijonus eurų.
Princesė – teisėjų taikiklyje
Ispanijos monarchijos skandalas trunka jau kelerius metus. Jo kulminacija – karaliaus dukters tardymas. Ko buvo galima laukti, princesė jau žinojo, mat prieš dvejus metus žymiuoju šaligatviu žengė Cristinos vyras I.Urdangarinas.
Būtent dėl jo kaltės šiemet tuo pačiu takeliu teismo link teko eiti ir jo žmonai.
Karaliaus žentas kaltinamas sukčiaujant pasisavinęs 6 milijonus eurų iš valstybinių fondų per jo ir jo partnerio, garsaus ekonomisto Diego Torreso, valdomą bendrovę „Noos Consultoria“.
Ši bendrovė, bendradarbiaudama su korupcija kaltinamais Balearų salų politikais, rengė turizmo konferencijas ir iš valstybės fondų savinosi milijonus.
I.Urdangarinas kaltinamas įgaliojimų viršijimu, valstybinių fondų švaistymu, apgavystėmis ir dokumentų klastojimu. Prokurorai ketina reikalauti karaliaus žentui 10–19 metų nelaisvės.
Karaliaus dukteriai kaltinimų mažiau.
Ji kaltinama valstybinių fondų švaistymu ir mokesčių vengimu. Cristina buvo I.Urdangarino bendrovės „Azoon SL“, į kurią jis nukreipė dalį pasisavintų valstybinių lėšų, bendraturtė.
Tiesa, karaliaus dukteriai kalėjimas negresia.
Anot šalies žiniasklaidos, jai reikės sumokėti 600 tūkstančių eurų baudą – tiek, kiek Cristina išleido bendrovės lėšų asmeniniais tikslais. Tačiau vien kaltės įrodymas suduotų smūgį visai karališkajai šeimai.
Atitolino nuo šeimos
Šiaip ar taip, Ispanijos monarchai jau seniai prakeikė buvusį „Barcelona“ rankinio klubo narį, olimpinį čempioną, žavųjį infantės vyrą iš Baskijos I.Urdangariną.
Jis pirmasis metė nesąžiningumo šešėlį ant karališkosios šeimos. Dėl skandalingos I.Urdangarino veiklos 2009 metais šeima turėjo palikti Barseloną, kurioje pragyveno 10 metų ir kur princesė Cristina dirbo Katalonijos banke „La Caixa“.
Tuomet I.Urdangarinas ir princesė Cristina išvyko gyventi į Vašingtoną.
Taip karališkoji šeima bandė atitolinti savo žentą nuo nusikalstamos veiklos su „Noos“ bendrove ir išvengti skandalų.
Praėjus keleriems metams Cristina neištvėrė ir grįžo į Barseloną. Tačiau greitai įsitikino, kad įsiplieskus skandalui jai ir jos šeimai gyventi Ispanijoje jau neparanku.
Net ir keturi šeimos vaikai mokykloje sulaukdavo komentarų apie nusikalstamą I.Urdangarino veiklą, todėl princesė ir jos šeima nuo skandalo pabėgo į Ženevą. Iš ten ji ir atvyko į Maljorkos Palmos teismą.
Nuo 2011 metų, kai I.Urdangarinas buvo apkaltintas oficialiai, jis buvo nušalintas nuo bet kokios oficialios karališkosios veiklos. Tačiau karaliaus planas neišdegė – žento atitolinimas monarchijai nepadėjo išvengti bėdų.
Į teismą šaukė nesyk
Ir štai Ispanijoje, kur joks politikas niekada nėra atsistatydinęs dėl korupcijos skandalo (o išvengti korupcijos šleifo pavykdavo retam Ispanijos parlamentarui), įvyko visiškai negirdėtas ir nematytas dalykas – princesė buvo priversta sėsti į teisiamųjų suolą.
Žinoma, ji nesiruošė nuolankiai pripažinti savo kaltės, juolab kad Cristiną užstoja ir jos autoritetingas tėvas.
Pasak karaliaus Juano Carloso, dėl visko kalta ne princesė, o jos vyras.
Vis dėlto, kad ir kokį autoritetą turėtų karalius, Ispanija – vis dar teisinė valstybė, todėl svarbu ne kilmė, o faktai.
Bėda ta, jog viena bendrovių – „Azoon SL“, į kurią plaukė I.Urdangarino vagiami valstybės pinigai, priklausė ne tik jam, bet ir jo žmonai Cristinai.
Todėl princesė yra kaltinama bendrininkavimu švaistant valstybės pinigus ir jų naudojimu.
Juk ji esą tiesiog negalėjo nežinoti apie nešvarius sandorius.
Nepaisant šių faktų, apkaltinti princesę Cristiną jau nuo 2010 metų bylą nagrinėjančiam Maljorkos Palmos teisėjui J.Castro buvo nelengva.
Pernai balandį jis jau bandė pakviesti Cristiną liudyti.
Tąsyk teisėjas pateikė kaltinimus, kad princesė neva pasinaudojo tėvo karaliaus Juano Carloso ryšiais norėdama padėti I.Urdangarino bendrovėms klestėti. Karališkieji Ispanijos rūmai apskundė teisėjo kaltinimą prokuratūrai ir jis buvo atmestas.
Bet štai naujuosius metus teisėjas J.Castro pradėjo ryžtingai – sausio 7 dieną jis vėl pateikė kaltinimus princesei.
Šį sykį karališkoji šeima nebesiskundė prokuratūrai ir Cristinai teko pačiai aiškintis teisme. Kaip paprastai mirtingajai.
Teisme vis išsisukinėjo
6 valandos ir 400 klausimų. Tokį tardymą karaliaus dukteriai surengė jau legenda Ispanijoje tapęs teisėjas J.Castro.
Žinoma, Cristina tvirtino visiškai nieko nežinojusi apie savo vyro nusikalstamą veiklą. Ji neigė absoliučiai visus teisėjo kaltinimus ir tvirtino, kad apie I.Urdangarino verslo reikalus, nors ir buvo vienos bendrovių bendraturtė, tikrai nieko nežinojo.
Pasak prokurorų, didelę tardymo dalį princesė tiesiog įžūliai išsisukinėjo.
„Aš nežinau, neprisimenu, neturiu apie tai informacijos“, – tokie buvo pagrindiniai princesės atsakymai.
Ji netgi teigė nežinojusi, kad „Azoon“ adresas sutapo su jų namų Barselonoje, o ten dirbantis personalas taip pat priklausė šiai įmonei.
Teisėjas, daugiau nei vieną sykį kreipęsis į karaliaus dukterį „ponia“, o ne „jūsų didenybe“, atkakliai ir detaliai klausinėjo Cristiną apie jos pirkinius pasinaudojant „Azoon“ sąskaita.
Kelionės, šokių kursai, knygų apie Harį Poterį serija, madingi drabužiai, vynas – visoms šioms išlaidoms padengti Maljorkos Palmos kunigaikštienė naudojosi auksine bendrovės „Azoon“ „Visa“ kortele.
Tačiau teisėjui J.Castro moteris teigė nežinojusi, kad jos naudojamos kredito kortelės lėšos priklausė būtent šiai bendrovei.
Princesė, pamačiusi savo parašus ant įvairių „Azoon“ dokumentų, kuriuos teisėjas jai pateikė per tardymą, trumpam nutilo ir turėjo prisipažinti – tai tikrai jos parašai.
Bet tada ir vėl ėmė juokinti prokurorus sakydama, kad pasirašinėjo pati nežinodama ką.
„Pasirašinėjau viską, ko manęs prašė I.Urdangarinas. Jis valdė bendroves, ir aš juo pasitikėjau“, – sakė Cristina.
Pasak kai kurių Ispanijos žiniasklaidos šaltinių, šitaip išsisukinėdama karaliaus duktė apsimeta kvailele ir taip tik dar labiau pakenkė savo įvaizdžiui.
Vienas princesės advokatų Miguelis Roca žiniasklaidai pareiškė, jog yra labai patenkintas savo klientės pareiškimais.
„Šiandien buvo įrodyta, kad teisėsauga – veiksminga ir mes visi esame lygūs prieš įstatymą. Šiandien princesė tai įrodė“, – po posėdžio kaltinamąją gyrė advokatas M.Roca.
Kiaušiniais apmėtyti nepavyko
Beje, kelias savaites prieš teismą Ispanija sulaikiusi kvapą laukė žinios, ar karaliaus dukteriai teks pačiai įveikti visą į teismą vedantį kelią ir atlaikyti žurnalistų bei praeivių spaudimą. Juk karališkosios šeimos paprastai niekas nespaudžia, nekeikia, neliečia.
Prieš dvejus metus šį kelią nuėjusiam princesės vyrui teko patirti įvairių nemalonumų – įpykę piliečiai jį įžeidinėjo ir net apmėtė jo automobilį kiaušiniais.
Buvo akredituota beveik 400 žurnalistų.
Prie teismo rūmų kai kurie jų spėliojo ir net lažinosi – ar į princesę bus paleistas kiaušinis? Ar ji bus įžeidinėjama?
Vis dėlto artimiausios teismo rūmus supančios gatvės buvo užtvertos, todėl princesė nei girdėjo, nei matė būrių protestuotojų, kurie nešė plakatus prieš monarchiją ir korupciją.
Tačiau tokios priemonės, atrodo, tik dar labiau įsiutino ispanus. Teismo išvakarėse paskelbtas policijos sprendimas atvežti karaliaus dukterį automobiliu prie pat teismo durų, kad susirinkę žurnalistai negalėtų nufotografuoti jos įeinančios į teismą, pribloškė visuomenę.
Prokuroras pasipriešino šiai minčiai, tad Cristina prie teismo rūmų automobiliu buvo atvežta, bet jai teko pačiai paėjėti dešimt žingsnių ir pasisveikinti su žurnalistais.
Teko pervadinti gatvę
Kad karaliaus Juano Carloso duktė pati nenuėjo viso į teismo rūmus vedančio kelio, papiktino daugelį ispanų – ypač Maljorkos Palmos gyventojus.
„Toks įspūdis, kad karališkieji ryšiai padėjo jai išvengti įprasto nemalonaus protokolo“, – kalbėjo ne vienas Maljorkos Palmos gyventojas.
Miesto gyventojai nesididžiuoja, kad Cristina ir I.Urdangarinas turi Maljorkos Palmos kunigaikščių vardą.
Nuo to momento, kai paaiškėjo, kad karaliaus žentas švaistė valstybės pinigus, šio miesto gyventojai nebenorėjo, jog pagrindinė miesto alėja ir toliau būtų vadinama Maljorkos Palmos kunigaikščių vardu.
Miesto meras Mateu Isernas sutiko su šitokiu visuomenės požiūriu ir plokštės su Maljorkos Palmos kunigaikščių vardais buvo nukabintos.
Gatvei grąžintas ankstesnis – Maljorkos Palmos alėjos – pavadinimas. Juk niekas nenori susitikti aikštėje, kuri pavadinta teisiamos nusikaltėlės, teisme vaidinusios kvailelę, vardu.