Galbūt net užplūsta pasididžiavimas – mano mieste sprendžiami Europai, o gal net visam pasauliui labai svarbūs klausimai. Na ir kas, kad ES ministrų susitikimas tik neformalus, ir kad po tokio pobūdžio susitikimų paprastai nepateikiama jokių reikšmingesnių rezultatų ar išvadų. Nebuvo jų praėjusį savaitgalį, veikiausiai nebus ir ateinantį, kai Vilniuje susirinks ES šalių ūkio bei finansų ministrai.
Pinigai – kaip vanduo į sausą dirvą
Suprantama, Lietuva bent jau kol kas iš ES daugiau gauna, negu duoda, todėl eilinio vilniečio nelabai jaudina klausimas, kiek Europos mokesčių mokėtojų lėšų iššvaistoma tokiems renginiams. Pasivažinėjimams, pasisėdėjimams, brangiems viešbučiams, prabangiam maistui ir gėrimams iš ES biudžeto skiriamos įspūdingos sumos. Anglų kalboje yra net specialus terminas apibūdinti pareigūnų išvykoms ir iškyloms, finansuojamoms iš valstybės biudžeto – „junkets“.
Tačiau kitų ES šalių piliečius prašmatnios europinių klerkų puotos netgi labai jaudina. Skaičiuojama, kiek tam išleista, ir baisimasi skaičiais.
Rossas Clarkas iš express.co.uk teigia, kad prabangios ES pareigūnų ir Europos Parlamento narių išvykos rodo „tikrąją ES aroganciją“.
„Penkiasdešimties Europos Parlamento narių delegacija nuvyko į Kongą neva tirti ten esančio skurdo. Bet patys per 8 dienas sugebėjo ištaškyti daugiau kaip 850 tūkst. svarų (daugiau kaip 3,4 mln. litų). Tai išeina 17 tūkst. 67 svarai (daugiau kaip 68 tūkst. svarų) vienam žmogui. Kad uždirbtų šią sumą, vidutinis Kongo gyventojas turėtų dirbti 141 metus“, – rašo R.Clarkas.
Žurnalistas paieškojo internete ir rado, kad 13 dienų kelionė į Kongą su ekskursijomis į laukinės gamtos parkus pasižvalgyti į gorilas ir dramblius kainuoja „tik“ apie 16 tūkst. litų.
Europos Parlamentas – „aukso gysla“
Tokias išlaidas ES stengiamasi nuslėpti. 2006 m. vidinis ES auditorius Robertas Galvinas parengė ataskaitą apie europarlamentarų išlaidas. Europos Parlamentas ne tik atsisakė ją spausdinti – dvejus metus jis neigė, kad tokia ataskaita iš viso egzistuoja.
2011 m. birželį ji pagaliau buvo paskelbta.
Greta europarlamentaro atlyginimo – 7 tūkst. eurų (25 tūkst. litų) – už vieną dieną darbo Europos Parlamento organų posėdžiuose jie gauna 1000 litų išmoką „pragyvenimui“.
Dar 22 tūkst. eurų (apie 76 tūkst. litų) per mėnesį skiriama nusisamdyti padėjėjams. R.Galvinas išsiaiškino, kad didelė dalis šių pinigų buvo mokama europarlamentarų šeimos nariams. Kai kurie europarlamentarai net nesivargina samdyti savo šeimos narių – moka patys sau per agentūras ar fiktyvias kompanijas.
Europos Parlamento nariams išlaikyti biurus Briuselye ir Strasbūre skiriama 4,3 tūkst. eurų (14,8 tūkst. litų) per mėnesį. Kai kurie iš šių biurų būna labai patogiai įrengti tiesiog europarlamentaro namuose.
Dosniai švaistomasi ir kelionpinigiais – tiek užsienio vizitams, tiek kelionėms į patį Europos Parlamentą. Ir visa tai finansuojama iš Europos mokesčių mokėtojų pinigų.
Parengė Jurgita Noreikienė