Šiandien ūkininko sodai užima daugiau kaip 170 hektarų, iš kurio apie 60 – yra jaunas, dar visai neseniai atsodintas obelynas. Tad, kaip pats ūkininkas sako, veikti tikrai yra ką.
„Kalbant apie pačią sodininkystę, tai tikrai ilgas ir nemažai darbo reikalaujantis procesas: ruošiame žemę, obelis, renkamės obuolių veisles, vėliau stebime ar viskas prigijo, ar jos nenušalo, ar įvyko žiedų apdulkinimas ir panašiai. O vėliau jau prasideda kitas etapas – obuolių derliaus nurinkimas, kuris irgi reikalauja nemažai pastangų ir žmogiškųjų išteklių, t.y. skynėjų. Tad dirbame išsijuosę, negailime nei laiko, nei jėgų“, – apie sodininkystę pasakoja K.Sirtautas.
Daugiau kaip 20 obuolių rūšių
Jaunasis obuolių augintojas džiaugiasi net tik dideliu sodu, bet ir jame auginamų obuolių veislių gausa, mat jų dabar auginama virš dvidešimt.
„Pas mus galima rasti ne vieną auginamų obuolių veislę ir jei kas nors dabar paprašytų visas išvardinti paeiliui – būtų sunku. Tarp jų, aišku, yra jau nuo seno žinomų obuolių veislių, tokių kaip, „Bogatyr“ arba „Antaninis“, bet būtent šios veislės obuoliai iškeliauja į perdirbimą. O kalbant apie, sakykim, desertinių veislių obuolius, kurios yra visiems jau labai gerai pažįstamos, tai būtų „Auksis“, „Ligol“ ir „Šempion“. Tai bene mėgstamiausi ir populiariausi Lietuvoje. Džiaugiamės galėdami juos pasiūlyti“, – pažymi sodininkas.
Ženklas „Kokybė“ būtina sąlyga
Pašnekovo teigimu, pirkėjai įsigydami jų obuolius gali būti tikri, kad šie yra skanūs ir išskirtinės kokybės, nes yra žymimi Nacionalinės kokybės produktų (NKP) ženklu „Kokybė“, kurį išduoda VšĮ „Ekoagros“.
„Šis sertifikatas parodo, kad obuoliai auginami išskirtinėmis sąlygomis – ribojant tręšimą bei cheminių apsaugos priemonių naudojimą. Taipogi, reikia kur kas ilgiau laukti po paskutinio purškimo, kol bus galima skinti obuolius. Taip mes apsaugome ne tik pačius obuolius, bet ir aplinką, kurioje jie auga“, – tikina K.Sirtautas.
Paklaustas apie tai, kodėl nusprendė siekti sertifikato, jaunasis ūkininkas neslėpia, kad tai yra būtina sąlyga siekiant užaugintą produkciją realizuoti.
„Apsispręsti padėjo prikėjai, nes juk nesinori valgyti ar tiekti nekokybiškų produktų, juolab, kai mūsų didžioji dalis obuolių, kaip desertas, iškeliauja į mokyklas, darželius, gydymo įstaigas ir, žinoma, prekybos centrus. Tad jei šio ženklinimo neturėtumėme, mūsų galimybės būtų ribotos“, – sako sodininkas.
Šių metų derlius mažesnis, bet gardus
Užsimindamas apie šių metų derlių, obuolių augintojas teigia, jog derlius ganėtinai prastas. Anot jo, dėl to kaltos mūsų šalį krėtusios ekstremalios oro sąlygos, kurios kasmet atneša daug nežinomybės ir nerimo.
„Nėra ką slėpti – derlius mūsų krašte nedidelis, netgi sakyčiau, mažesnis nei vidutinis. Tam turėjo įtakos per patį obelų žydėjimą užklupusios šalnos, vėliau milžiniškos liūtys ir galiausiai sekinančios karščio bangos, dėl kurių obuoliai prastai užsimezgę ir po to vienas po kito, krito nuo obelų šakų. Mes netgi mėgstame sakyti, kad orai labai susuka medžiams smegenėles, bet taip jau yra, esame priklausomi nuo oro sąlygų, tik gaila, kad kasmet jas vis sunkiau ir sunkiau nuspėti. Bet svarbiausia, kad derliaus yra, tad juo skaniai pasimėgauti galės kiekvienas“, – šypsosi iš Kaišiadorių rajono kilęs jaunasis ūkininkas Kipras Sirtautas.
Vertina sodininkų pastangas
Sodininko K.Sirtauto „Žiežmarių sodai“ obelynas bendradarbiauja su Lietuvos verslinių sodų asociacija „Vaisiai ir uogos“. Šiuo metu asociacija vienija dvidešimt penkis narius, kurių didžiojis dalis, taip pat turi VšĮ „Ekoagros“ išduotus sertifikatus nacionalinės kokybės produktams.
„Šis sertifikatas – tai kruopštaus, atsakingo ir sunkaus darbo įvertinimas. Didžiuojamės, kad tiek daug mūsų narių gali pasiūlyti nacionalinės – išskirtinės kokybės obuolių, kriaušių, braškių, juodųjų ir raudonųjų serbentų, trešnių, slyvų, aviečių, avižų ir daugybę kitų produktų, pasižyminčių naudingomis maistinėmis savybėmis ir natūralumu, kurio nūdienų pasaulyje daug kur stinga“, – šypsosi asociacijos prezidentė Vitalija Kuliešienė.
Projektą remia Žemės ūkio ministerija, pagal veiklos, susijusios su kokybiškų žemės ūkio ir maisto produktų populiarinimu ir realizavimu, finansavimo taisykles.