Nusprendus savo balkone įsirengti daržą, labai svarbu kritiškai įvertinti, kiek erdvės galite skirti daržui, kokioje pusėje yra įrengtas balkonas, kuriame aukšte jis yra.
Jei balkonas pirmajame aukšte, o namas stovi greta gatvės, auginti vaistažolių, prieskoninių žolių ar daržovių nerekomenduojama – kenksmingų medžiagų kiekis augaluose tokiu atveju bus didesnis nei naudingųjų medžiagų.
Pirmajame aukšte greta gatvės esantį balkoną galima sėkmingai išnaudoti, įrengiant dekoratyvių augalų – žydinčių gėlių, vijoklinių augalų – erdvę.
Saulėtuose balkonuose sėkmingai užaugs ir šilumą bei saulę labai mėgstantys augalai, pavyzdžiui, žemaūgiai vyšniniai pomidorai ar paprikos. Saulėtus ir šiltus balkonus rekomenduojama nuolat vėdinti ir pasirūpinti tinkama oro cirkuliacija.
Tačiau tais atvejais, kai į balkoną patenka tik popietinė saulė, vertėtų rinktis pavėsyje sėkmingai augančius augalus – čiobrelius, raudonėlius, salotas, melisas, peletrūnus. Jei balkonas yra šiaurinėje pusėje, nereiktų nusiminti.
Tokiame balkone puikiai augs salotos, petražolės, krapai, špinatai. Balkonas – ne daržas, todėl įvertinti reikėtų ir tai, kad tokiai erdvei nelabai tinka aukštaūgiai augalai. Geriau rinktis žemesnių veislių, neviršijančių 50 cm, augalus.
Balkone puikiai auga gražgarstės, salotos, ridikėliai, krapai, svogūnų laiškai, bazilikai.
Dar vienas labai svarbus aspektas – augalų išdėstymas. Patartina atsižvelgti, kiek vietos yra balkone, ir augalus loveliuose bei vazonėliuose išdėstyti taip, kad būtų patogu prie jų prieiti ir juos palieti ar išrauti piktžoles.
Siekiant praktiško erdvės išnaudojimo, pagelbės lovelių išdėstymas ant pakopinių kopėčių arba jų įtvirtinimas išilgai balkono sienų.
Efektyvus, erdvę tausojantis sprendimas – ant balkono atbrailų įrengti, nuo lubų nuleisti pakabinami vazonai. Tiesa, nedidelis patarimas: venkite balkono išorėje įtvirtintų vazonų, kad laistydami augalus neaplietumėte kaimynų. Jei vis tik pritvirtinote vazonėlius ar lovelius balkono išorėje, juos liekite atsargiai arba, jei įmanoma, liedami vazonus ir lovelius iškelkite, pastatykite ant grindų ar palangės, o, vandeniui susigėrus, juos sugrąžinkite į nuolatinę vietą.
Kai kurie augalų mėgėjai vietoje įprastų vazonėlių ar lovelių renkasi žemių maišus: žemės maiše išpjaunama anga augalams, apačioje išduriamos skylutės, per kurias nubėgs vanduo, o po maišu padedamas padėklas, apsaugantis grindis ar kitą paviršių nuo drėgmės.
Nepriklausomai nuo to, kuo užpildote savo balkono daržą, vertėtų pasirūpinti daržo sanitarais – bazilikais ir serenčiais. Šie augalai dėl ryškaus ir stipraus kvapo padeda natūraliu būdu atbaidyti įvairius kenkėjus.
Vyšniniai pomidorai, paprikos, špinatai, gražgarstės, salotos, ridikėliai, krapai, svogūnų laiškai, bazilikai, kitos prieskoninės žolės ir vaistažolės – tai augalai, puikiai užaugantys balkonuose. Sparčiai populiarėja ir pakabinamuose vazonuose auginamos braškės bei žemuogės.