Romainiuose, Kauno rajone gyvenanti Birutė Jakovlevienė savo gyvenimo jau neįsivaizduoja be šiltnamio ir jame augančių veislinių pomidorų. Statybų versle dirbanti moteris pailsi šiltnamyje prižiūrėdama savo pamėgtas daržoves.
Kaunietė pasakojo, kad kai prieš 10 metų įsikūrė nuosavame name, vyras pastatė ir šiltnamį. Iš pradžių jame šeima augino įprastų populiariausių veislių pomidorus. Einant metams B.Jakovlevienė panoro ko nors įdomesnio ir ėmė domėtis šių daržovių veislėmis.
Prieš 5 metus jos šiltadaržyje buvo pasodinti ir vaisius subrandino penkių skirtingų veislių pomidorai. Dabar kiekvieną vasarą auga jau po 30 skirtingų veislių daigų. Kiekvienas daigas subrandina vis kitokių formų, spalvų ir skonio skanėstų.
„Pomidorus auginu sau, savo šeimai, dovanoju draugams. Apie tai, ką sodinsiu pavasarį, pradedu galvoti dar žiemą. Tada skaitau kitų pomidorų augintojų atsiliepimus apie veisles, domiuosi, kokių naujų sėklų ir kur galiu įsigyti“, – pasakojo moteris.
Kiekvieną vasarą ji pati ir aplinkiniai, žinantys kaunietės pomėgį, laukia, ką jai pavyks užauginti, kokių keistenybių šį kartą užderės ir pavyks paragauti.
B.Jakovlevienė sakė, kad sėklų įsigyja internetu iš Europos Sąjungos šalių ir lietuvių pomidorų augintojų, pati parsiveža iš užsienio.
„Pasodinusi daigus, šiltnamio žemę mulčiuoju. Tai labai pasiteisino: veša mažiau piktžolių, laistyti pomidorus reikia gana retai, nors ir labai gausiai.
Jei žemė molinga, pomidorus lieti reikia rečiau, jei smėlėta – dažniau. Aš savo laistau tik kartą per savaitę“, – paslaptimis dalijosi kaunietė.
B.Jakovlevienė atskleidė, jog pomidorai – daržovės, kurios mėgsta, kad jų „kojos“ būtų šiltai.
Tačiau pats šiltnamis turi būti gerai vėdinamas, kad augalai jaustų malonų vėją. Taip pat daigų negalima sodinti per tankiai, nes pomidorams reikia erdvės, kitaip jie gali užsikrėsti įvairiomis ligomis.
„Pati esu patyrusi nesėkmių. Šią vasarą vos užmegzti vienos veislės pomidorų vaisiai neužaugo, nudžiūvo. Teko sukti galvą, kokių klaidų padariau.
Šios daržovės tuo ir įdomios, kad ne tik skanios, gražios, bet ir kiekviena su savo charakteriu, tenka gerai įsigilinti, kaip kiekvienai įtikti“, – pasakojo kaunietė.
Šįmet kaunietė labiausiai džiaugėsi, kad pavyko užauginti smulkių geltonai žalsvų pomidorų, kurių skonis labai gaivus, ir geltonų kriaušės formos pomidorų, kurių vidus – tuščias.
B.Jakovlevienė avo užaugintus pomidorus neseniai parodė Kaune vykusioje pirmojoje veislinių pomidorų parodoje ir mielai pasakojo apie juos aplinkiniams .
Šiuo metu pomidorų augintojai raško derlių. Šios daržovės gali būti ne tiktai skanios, bet ir gražios. Būtent dėl to kaunietės žavisi veislinių pomidorų auginimu, nors tai ir atsiliepia šeimos biudžetui.
Daržovių mados kasmet taip pat keičiasi
Inga Pocevičienė
Pirmosios veislinių pomidorų parodos Lietuvoje idėjos autorė
„Pati veislinius pomidorus taip pat pradėjau auginti prieš 5 metus. Šiemet šiltnamyje auga 100 veislių pomidorai. Iš viso esu išbandžiusi apie 300 veislių.
Tie, kurie užsikrečia šia liga, dažniausiai sėklų parsisiunčia. Tai nepigus malonumas, pavyzdžiui, vienos veislės maišelis su 10 sėklų gali kainuoti 2–3 eurus.
Kartais tai tenka slėpti net nuo šeimos narių, nes išlaidos būna nemažos. Tačiau aistra eksperimentuoti – stipresnė.
Veisliniai pomidorai taip pat turi savo madas. Pernai labai madinga buvo ‘Seržanto Peterso’ veislė. Tai stambūs raudonai avietinės spalvos pomidorai, kurie tarsi turi tamsius antpečius. Jų mada dar nepraėjo.
Šiemet populiariausi yra kelių spalvų pomidorai. Net juos prapjovus matosi susipynusios raudona, geltona, žalia spalvos.
Lietuviai taip pat yra išvedę veislių, žinomų visoje Europoje. Tai ‘Skariai’, ‘Jurgiai’, ‘Slapukai’, ‘Viltis’, ‘Rutuliai’ ir kitos.
Veislinių pomidorų auginimu domisi vis daugiau žmonių, tad sumaniau surengti jų parodą. Tokios Lietuvoje iki šiol nebuvo, ji įvyko rugpjūčio 22 d. III Kauno forte. Susidomėjimas buvo nemažas – vis daugiau žmonių nori auginti įdomias daržoves.“