Pasirūpinkite medžiais rudenį: ką genėti ir ko ne

2019 m. rugsėjo 13 d. 12:31
Lrytas.lt
Šiltojo ir šaltojo sezono susidūrimą Lietuvos soduose lydi ir rudeninis vaismedžių genėjimas. Tačiau genėjimas rudenį kai kuriems medžiams gali pridaryti daugiau žalos nei naudos – jį mėgsta ne visi medžiai.
Daugiau nuotraukų (3)
Kam tinkamas rudeninis genėjimas?
Pavasarį nevalia genėti karpotųjų beržų, juodalksnių, baltalksnių, kalninių guobų, paprastųjų bukų. Šių medžių genėjimui itin tinka ruduo.
Rudenėjant taip pat rekomenduotina, pašalinant silpnas ir lają pernelyg tankinančias šakas, atnaujinti jazminų krūmus. Šis sezonas tinkamas ir dekoratyvinių vijoklinių augalų, vynmedžių, aktinidijų ar citrinvyčių genėjimui.
Rudenėjant nepatartina genėti mažalapių ir didžialapių liepų. Jų genėjimą vertėtų pradėti ankstyvą pavasarį ir reikėtų užbaigti iki liepos pabaigos.
Yra medžių, kurie, nepriklausomai nuo sezono, sunkiai pakelia genėjimą. Tarp tokių medžių rikiuojasi šermukšniai, gudobelės, senesni kaštonai ir ąžuolai.
Spygliuočių genėjimui – vasaros pabaiga
Spygliuočių genėjimas tarp sodininkų sukelia nemažai diskusijų: vieni teigia, kad, jei įmanoma, spygliuočių geriau negenėti, kiti tvirtina, kad genėjimas tikrai nedaro žalos augalams.
Vis tik labai svarbu žinoti pagrindinius šių medžių genėjimo principus.
Bene svarbiausias dalykas – saugoti spygliuočius nuo didelio sakų nutekėjimo. Taip pat nepatartina jų genėti anksti pavasarį, kai oras būna gana šaltas ir drėgnas.
Rugpjūčio vidurys – idealus laikas šių medžių genėjimui. Jei to padaryti nespėjote, genėjimą galima pratęsti ir rudens pradžioje: svarbu, kad oro temperatūra nenukristų žemiau +4°С.
O sausas šakas pašalinti galima ištisus metus.
Vaismedžiai ir vaiskrūmiai
Didžiąją dalį vaismedžių rekomenduojama genėti pavasarį. Taip yra dėl paprastos priežasties – patrumpintos šakos žiemą gali tapti šalčio laidininkais ir tokiu būdu padidinti vaismedžių nušalimo riziką.
Vis tik jei renkant rudeninį derlių pastebite šakas, kurios nebrandina derliaus, jas patartina pašalinti ir rudenį.
Tokiu atveju genėdami šakas palikite daugmaž 15 cm ilgio nuopjovą: kai nuopjova yra nutolusi nuo sveikų šakų, žiemą ji nekelia pavojaus gyviems vaismedžių audiniams.
Tiesa, pavasarį, kai šaltis ar temperatūrų svyravimai vaismedžiams nebekelia grėsmės, paliktą nuopjovą vertėtų pašalinti.
Kitokia situacija yra su vaiskrūmiais – ypač su agrastais ir serbentais.
Kadangi genint agrastų ir serbentų krūmus nelieka didelės apimties nuopjovų, o ir nedidelės nuopjovos dažniausiai pasislepia po sniego sluoksniu, juos drąsiai galima genėti tiek rudenį, tiek pavasarį.
Kai kurie sodininkai, genint agrastus ir serbentus, pataria pirmenybę teikti rudeniui – jei pavasarį vaiskrūmiai atbus anksti, kyla tikimybė laiku nespėti jų nugenėti.
Artėjant šaltajam sezonui patartina nupjauti senus aviečių ūglius. Idealu, jei ūgliai nupjaunami vos pasibaigus derliui. Nespėjus to padaryti, ūglius pašalinti galima ir įsibėgėjus rudeniui.
genėjimas^Instantvaismedžiai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.