Kas yra mulčias ir kodėl jis vertas sodininkų bei daržininkų dėmesio?
Mulčiavimas – žemės padengimas pasirinktomis medžiagomis. Mulčiavimas sodo ir daržo augalų atžvilgiu veikia kompleksiškai: jis saugo dirvos paviršių nuo išsausėjimo, sumažina dirvos temperatūros svyravimus, pamulčiuoti augalai kokybiškiau auga, o po natūralaus mulčio sluoksniu itin gerai veisiasi naudingi mikroorganizmai, kurie supurena dirvą.
Tarp mulčio privalumų rikiuojasi ir piktžolių augimo prevencija: mulčias stabdo piktžolių augimą ir palengvina ravėjimą. Pastebima, kad pamulčiuotus augalus mažiau puola ligos ir kenkėjai.
Nereiktų pamiršti, kad mulčias atlieka ir dekoratyvinę funkciją. Dekoratyvinę funkciją dažniausiai atlieka gėlynų, alpinariumų, takelių mulčiavimas, kuris padeda sukomponuoti augalus ir augalais neperkrauti gėlynų, išlaikant dailų estetinį vaizdą.
Mulčiuoti galima ir dideliuose vazonuose auginamus augalus bei gyvatvores.
Kadangi mulčias saugo augalus nuo temperatūrų svyravimų, kurie itin būdingi rudeniui ir pavasariui, kai dieną temperatūra pakyla gana aukštai, o naktį nukrenta gana žemai, augalus rekomenduojama mulčiuoti rudenį. Taip augalai nuo temperatūros šuolių bus apsaugoti ir rudenį, ir pavasarį.
Dvi pagrindinės rūšys
Yra keletas mulčio rūšių: jis įprastai skirstomas į organinį ir neorganinį. Pagrindinė skirtis tarp šių dviejų rūšių yra ta, kad organinis mulčias natūraliai suyra, tuo tarpu neorganinis – ne.
Tiek organinis, tiek neorganinis mulčias turi savų privalumų ir trūkumų. Organinis mulčias teigiamai veikia dirvos būklę, nes papildo ją humusu. Tačiau neorganinis mulčias išsilaiko žymiai ilgiau, be to, kai kurie sodininkai ir daržininkai jį panaudoja net keletą kartų.
Žolė, medžių lapai, kompostas, durpės, šienas, šiaudai, kankorėžiai, pjuvenos, pelenai, žievė, pušų ir eglių spygliai – tai organinės mulčiavimo priemonės.
Neorganiniam mulčiui priklauso akmenukai, skalda, žvyras, keramzitas, stiklo gabalėliai, padangų gabaliukai.
Praktiniai patarimai
Optimalus mulčio sluoksnis priklauso nuo to, ką mulčiuojate ir kokią medžiagą naudojate. Mulčiuojant spygliuočius, patartina naudoti 5-10 cm sluoksnį, kai naudojama skalda, arba 10 cm sluoksnį susmulkintų žievių ar perpuvusių durpių. Taip pat galima mulčiuoti pačių spygliuočių spygliais, tokiu atveju mulčio sluoksnis turėtų būti apie 20 cm.
Lapuočių mulčiavimui galima naudoti smulkias pjuvenas arba sausus lapus, skaldą, žvirgždą, skiedras arba perpuvusias dupes. Padengimo sluoksnis tokiu atveju turėtų siekti atitinkamai apie 5-10 cm, 10-15 cm ir 15-20 cm, kai naudojamos perpuvusios durpės.
Geriausias pasirinkimas gėlių mulčiavimui yra pušų spygliai, kuriuos vertėtų paskleisti 3-5 cm sluoksniu.
Jei pagrindinis mulčiavimo tikslas yra augalų apsauga nuo piktžolių, prieš mulčiuojant patartina ant dirvos patiesti juodą kokybišką agroplėvelę. Na, o jei sode ar darže gyvena daug graužikų, mulčiuoti rekomenduotina pjuvenomis, į kurias įmaišyta karbamido arba žibalo – jų kvapas atbaido graužikus.