Kiškio kopūsto gumbai – didumo sulig kriauše

2019 m. birželio 11 d. 13:08
Pranas Zubrickas („Mūsų Ignalina“)
Nėra tokio žmogaus, kuriam nebūtų pažįstamas ūksmingose miškuose, gojeliuose augantis paprastasis kiškiakopūstis.
Daugiau nuotraukų (2)
Žinoma, esame visi ragavę jį. Kai kam jis labiau patinka nei rūgštynės, bet piktnaudžiauti šiais augalais neverta dėl juose esančių oksalatų.
Kiškiakopūsčių gentyje yra apie 700 rūšių, kurios labiausiai paplitusios Amerikos žemyne.
Yra daug sukultūrintų, dekoratyvinių kiškiakopūsčių, auginamų darželiuose. Viena rūšis – raudonasis kiškiakopūstis – „pabėgo“ iš darželių, sulaukėjo ir kaip ir kita darželio gėlė – saulutė – tapo daugeliui sodybose nepageidautinu floros atstovu.
Egzotinių modernių augalų kolekcionieriui įdomus gumbinis kiškiakopūstis, kurio kilmė yra Pietų Amerikos Andų kalnynas. Jo lapai trilapiai, kaip dobilo, žiedai geltonai oranžiniai, bet sėklos nevaisingos, dauginamas smulkiais gumbais. Pradžioje sodinamas kovą į vazonus, persodintas į atvirą gruntą, subręsta per 8 mėnesius.
Gumbai su akutėmis, geltoni, rausvi arba purpuriniai. Jose susikaupia iki 22–25 proc. krakmolo, oksalatai iš gumbų šalinami juos mirkant ir pašaldžius, tuomet įgauna malonų skonį.
Tai labai mėgstama indėnų daržovė, konkuruojanti su bulvėmis. Europoje nelabai paplitusi kultūra, bet gana populiari Naujojoje Zelandijoje, ten net vadinama Naujosios Zelandijos jamsu.
Valgomi virti, žali, kepti. Vartojami kaip lapinė daržovė, valgomi lapai ir jauni stiebai. Ši egzotinė kultūra vertinga dar ir tuo, kad neturi šansų sulaukėti, kaip jos giminaitis – raudonasis kiškiakopūstis, nes neplinta sėklomis.
Plačiau paplisti šiam augalui trukdo šviesos trūkumas: kaip ir daugelis kultūrų iš pietinių kraštų, kiškiakopūstis yra trumpadienis, jam optimalus šviesos periodas 11–13 valandų. Paradoksalu – kai ilgesnė dienos trukmė, nenoriai formuojasi gumbai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.