Specialistė sako, kad dabar pats laikas namuose ant palangės sėti įvairius augalus, juolab kad tam nereikia nei didelės patirties, nei išmonės.
J.Ščerbinskienė sako, kad ant namų palangės gali augti itin daug įvairiausių augalų – ne tik tradiciniai svogūnai ar pipirnės.
„Siūlyčiau sėti valgomųjų lapinių ridikėlių, sėjamųjų pipirnių, paprastųjų krapų, laiškinių svogūnų, sėjamųjų gražgarsčių, paprastųjų portulakų, salotinių sultenių, sėjamųjų petražolių, vaistinių agurklių, kvapiųjų bazilikų, lapinių burokėlių, lapinių kalendrų, saulėgrąžų ir žirnių daigų. Paprastųjų savidulkių agurkų, balkoninių valgomųjų pomidorų, aitriųjų vazoninių paprikų. Ir tai – dar ne viskas, nes parduotuvėse galima įsigyti ir daugiau įvairių namuose tinkamų auginti sėklų, net ir pačių įmantriausių“, – vardijo J.Ščerbinskienė.
Kai kurie iš šių augalų – sėjamoji pipirnė, valgomieji lapiniai ridikėliai – sudygsta itin greitai ir yra visiškai nereiklūs. Sėklas galima berti į vatą, pjuvenas, žemę – bet ką, kas gali sulaikyti drėgmę.
Tuo tarpu kitus J.Ščerbinskienės išvardintus augalus reiktų auginti substrate. Papildomai jiems nereikia jokių trąšų, todėl namuose užsiauginti žalumynai – sveikas ir kokybiškas produktas.
„Daržas ant palangės – puikus būdas paprastai ir natūraliai savo namuose užsiauginti žalėsių“, – kalbėjo pašnekovė.
Nors tam nereikia ypatingų žinių, tačiau yra dalykų, kuriuos žinoti reiktų. Pavyzdžiui, norint ant palangės užsiauginti baziliko, iš visų siūlomų jo rūšių specialistė siūlo rinktis žalios spalvos – jie geriausiai tinka auginti ant palangės ir auga lengviausiai. Šviežios petražolės greičiausiai užaugs tada, jei rudenį į vazoną pasodinsite petražolės šaknį.
J.Ščerbinskienė siūlo atrasti ir vaistinę agurklę, kurios lapeliai kvepia agurkais.
Ne vienam turguose bei prekybos centruose teko matyti saulėgrąžų bei žirnių daigų. Agronomė teigia, kad nedidelį kiekį jų sudaiginti namuose taip pat nėra sudėtinga.
„Šie daigai suteikia maistui puikų skonį, jų galima berti ant įvairių patiekalų. Jei norite žirnių ar saulėgrąžų sudaiginti namuose, parai juos užmerkite į šaltą vandenį, o paskui sodinkite į žemę, maždaug vieno centimetro gylyje“, – patarimais dalijosi pašnekovė.
Puikiai auga ir itin naudingi organizmui yra lapiniai burokėliai. Tai –viena sveikiausių daržovių, turinčių vitaminų K, A, C, magnio, kalio, geležies ir dietinių skaidulų.
Pasiilgusiems ne atvežtinių, tačiau savų salotų, specialistė pataria namuose užsiauginti sultenių.
„Ant palangės galima auginti ir tradicinę salotą, tačiau ji auga sunkokai. O sultenė yra puikus analogas, ji – nelepi ir lengvai auganti“, – kalbėjo J.Ščerbinskienė.
„Toks namuose užaugintas daržas stiprina sveikatą, gerina virškinimą bei medžiagų apykaitą, aktyvina viso organizmo veiklą. Žalumynais patarčiau gardinti įvairius patiekalus – žuvį, mėsą, užberti jų ant sumuštinių“, – sakė J.Ščerbinskienė.
Tuo tarpu rimtesniems daržininkams ir sodininkams agronomė pataria nepamiršti, kad vasario mėnuo – laikas daigams sėti vienmetes paprikas, valgomuosius salierus, paprastąsias žemuoges ir beveik visų mūsų balkonus puošiančias petunijas, lobelijas, verbenas ir kitas gėles.
Jei nėra galimybės daigelių aprūpinti papildomu apšvietimu – lempomis – tuomet išpikiavus juos reiktų atitraukti vieną nuo kito tokiu atstumu, kad lapeliams kuo mažiau reiktų konkuruoti dėl apšvietimo.