Sandėliuojame bulves žiemai: kokių klaidų nedaryti

2018 m. rugsėjo 14 d. 11:49
Lrytas.lt
Įsibėgėjus bulviakasiui Lietuvos ūkininkai prognozuoja, kad šiųmetis derlius bus gerokai mažesnis nei pernai.
Daugiau nuotraukų (4)
Tuo tarpu perdirbėjai vis labiau nuogąstauja, kad esamos žaliavos gali nepakakti iš bulvių Lietuvoje gaminamiems maisto produktams.
Kad namuose pakaktų net ir negausaus šiemetinio derliaus bulvių, dalijamės patarimais, kaip jas sandėliuoti žiemai.
Kodėl svarbus tinkamas sandėliavimas?
Jei bulvės laikomos netinkamomis sąlygomis, jos dažniausiai ima pūti arba suželia. Abiem atvejais bulvės tampa netinkamos vartojimui.
Esant netinkamoms derliaus laikymo sąlygoms puvėsis labai lengvai ir greitai plečiasi. Bulvės išminkštėja ir tampa „košės“ pavidalo mase.
Sudygusios ir suvytusios bulvės praranda maistines medžiagas. O itin sudygusiose ir pažaliavusiose bulvėse atsiranda solanino – žmogaus organizmui nuodingos ir kenksmingos medžiagos.
5 pagrindiniai praktiniai patarimai:
1. Pasirinkite tinkamos drėgmės, temperatūros ir oro cirkuliacijos patalpas. Pernelyg sausoje ir aukštos temperatūros aplinkoje laikomos bulvės išgarina nemažai vandens. Tai lemia, kad jos pažaliuoja ir suvysta. Per aukšta laikymo temperatūra taip pat yra palanki įvairių ligų plitimui.
Tiksli laikymo temperatūra gali priklausyti nuo konkrečios bulvių veislės savybių. Tačiau manoma, kad nemaža dalis veislių 4 laipsnių temperatūroje gerai išsilaiko daugmaž visą sandėliavimo periodą. Daugeliui veislių minimali sandėliavimo temperatūra yra 2 laipsniai, o maksimali – 15 laipsnių šilumos.
Idealiuoju atveju vos nukastas ir susandėliuotas bulves kurį laiką reikėtų laikyti aukštesnės temperatūros patalpoje, po to, palaipsniui temperatūrą mažinti iki pastovios laikymo temperatūros.
Be to, patariama vengti temperatūros ir drėgmės svyravimų. Taip pat svarbu, kad patalpoje, kurioje laikomos bulvės, tinkamai cirkuliuotų oras. Nepamiršti vertėtų ir patalpos švaros.
2. Nelaikykite bulvių balkone ar lodžijoje. Tamsa reikalinga tam, kad bulvės nepažaliuotų. Todėl tinkamiausia patalpa sandėliavimui – rūsys. Jei vis tik nėra galimybės laikyti bulvių rūsyje, pasirūpinkite, kad balkone laikomos bulvės būtų kuo geriau uždengtos.
Bulves rekomenduojama laikyti medinėse dėžėse arba supiltas į ne aukštesnes nei 1,5 m aukščio krūvas.
3. Nesodinkite neaiškios kilmės bulvių. Kasmetinis bulvių derlius priklauso nuo bulvių priežiūros ir, žinoma, nuo sėklos. Jei naudojama netinkama sėkla derlius bus prastas, o žiemą bulvės paprasčiausiai nesilaikys.
Pagrindinė grėsmė, kuri kyla, sėjant neaiškios kilmės arba nepatikrintas bulves, yra bulvių žiedinis puvinys. Siekiant apsisaugoti nuo žiedinį puvinį sukeliančios bakterijos, naikinančios derlių, svarbu palaikyti žemės ūkio technikos švarą, o, esant poreikiui, ją ir dezinfekuoti bei rinktis kokybišką sertifikuotą bulvių sėklą.
Jei metai iš metų sodinamos pačių užsiaugintos bulvės, patartina patikrinti bulves, ar jose nėra kenksmingų organizmų.
4. Nesandėliuokite visų iš eilės bulvių. Klaidinga manyti, kad sėkmingai peržiemos tiek ankstyvųjų, tiek vėlyvųjų veislių bulvės. Ankstyvų veislių bulvės gerai laikosi daugmaž iki lapkričio mėnesio. Dėl šios priežasties žiemai sandėliuoti reikėtų vėlyvųjų veislių bulves.
Prieš sandėliavimą būtina pašalinti mechaniškai pažeistus, sudaužytus, ligotus, graužikų pragraužtus, ruplėtus ar kitaip pakenktus gumbus.
Be to, laikymui paruošti bulvių gumbai turėtų būti sausi ir nežemėti.
5. Svarbu ne tik sandėliuoti, bet ir nuolat peržiūrėti. Tinkamos sandėliavimo sąlygos dar ne viskas. Jei norite, kad nukastas derlius išsilaikytų kuo ilgiau, būtina periodiškai perrinkti bulves, pašalinant pūvančius, pažeistus, sudygusius, spalvą ir išvaizdą pakeitusius gumbus.
Beje, perrenkant bulvių reikėtų negailėti – svarbu pašalinti ne tik vienaip ar kitaip pažeistas bulves, bet ir tas, kurios lietėsi prie pažeistųjų.
Bulvės^Instantsugedusios bulvės
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.