Kokią paramą galima gauti už biologinės įvairovės atkūrimą, išsaugojimą ir didinimą

2023 m. balandžio 28 d. 11:50
Ūkininkai, norintys prisidėti prie biologinės įvairovės atkūrimo ir didinimo, galės gauti paramą, nes ši veikla reiškia, jog teks atsisakyti dalies ūkinės veiklos ir laikytis tam tikrų apribojimų, kurie palankūs ekosistemoms.
Daugiau nuotraukų (1)
Tai nėra viena konkreti programa – galima dalyvauti keliose skirtingose, kurios apims tiek miškus, tiek dirbamos žemės plotus.
Dėl to ūkiams skiriama parama, kuria siekiama atkurti, išsaugoti ir pagerinti su žemės ūkiu susijusias ekosistemas, sudarant palankias sąlygas nustatytoms ir patvirtintoms Europos Bendrijos svarbos rūšių buveinėms: meldinės nendrinukės, balinio vėžlio, kraujalakinio melsvio, niūriaspalvio auksavabalio, šiaurinio auksinuko, auksuotosios šaškytės, plikažiedžio linlapio, stulgio, paprastojo griciuko, raudonkojo tuliko, didžiosios kuolingos, išlikti natūraliose ir pusiau natūraliose pievose bei ekstensyviai naudojamose šlapynėse.
Už biologinės įvairovės atkūrimą, išsaugojimą ir didinimą ūkininkai yra skatinami finansiškai. Nuo gegužės 2 d. iki birželio 30 d. jie gali teikti paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklą „Labiausiai nykstančių rūšių buveinių ir EB svarbos natūralių buveinių išsaugojimas“. Paraiškos priimamos tik elektroniniu būdu, o šiam etapui skirta 2 488 922 eurų paramos lėšų.
Kas saugoma ir kas gali kreiptis paramos
Tai antrasis šiais metais paraiškų teikimo etapas, kai laukiama fizinių ir juridiniai asmenų, užsiimančių žemės ūkio veikla (netaikoma VĮ Valstybinių miškų urėdijai ir saugomų teritorijų direkcijoms) ir teisėtais pagrindais valdančių numatomus tvarkyti žemės plotus, paraiškų.
Finansinės paskatos skiriamos ir siekiant išsaugoti šiuos gyvybiškai svarbius buveinių tipus: miškapieves, kadagynus, medžiais apaugusias ganyklas, nesusivėrusias žemynines smiltpieves, karbonatines smėlynų pievas, stepines pievas, rūšių turtingus briedgaurynus, melvenynus.
Svarbu žinoti, kad į paramą gali pretenduoti tie pareiškėjai, kurių vykdoma veikla patenka į teritorijas, atvaizduotas VĮ Žemės ūkio duomenų centro viešai prieinamoje paskyroje https://zuikvc.maps.arcgis.com/home/index.html pagal Aplinkos ministerijos pateiktus duomenis.
Ką žinoti apie pievas iš šlapynes
Parama skiriama už natūralių ir pusiau natūralių pievų bei ekstensyviai naudojamų šlapynių tvarkymą. Tai būtų krūmų pašalinimo ir sutvarkymo darbai; šienavimo ir nupjautos žolės, nendrių sutvarkymo darbai; nukirstų krūmų ir nupjautos žolės, nendrių išvežimo darbai; ganyklų tvorų atkūrimas / įrengimas plotuose, kuriuose iki šiol nebuvo ganyklų tvorų arba ganyklų tvoros yra sunykusios; naujų seklių kūdrų vėžlių buveinėse pievose ir ganyklose iki 0,1 ha ploto įrengimas.
Kokie įsipareigojimai privalomi paramos gavėjams? Pareiškėjas, įgyvendindamas projektą, įsipareigoja sutvarkyti ne mažesnį kaip 0,5 ha natūralių ir pusiau natūralių pievų ir (arba) ekstensyviai naudojamų šlapynių plotą, įvykdyti visus su savivaldybe suderintoje sąmatoje numatytus darbus.
Žinotina, kad tvarkymo darbus būtina pradėti einamaisiais metais nuo Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) sprendimo finansuoti projekte išvardytus darbus ir užbaigti ne vėliau kaip iki einamųjų metų lapkričio 1 d.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad tuose pačiuose plotuose privaloma 3 metus vykdyti tęstines natūralių ir pusiau natūralių pievų ir (arba) ekstensyviai naudojamų šlapynių tvarkymo veiklas pagal KPP priemonę „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ arba ją atitinkančią ekologinės sistemos „Kompleksinė pievų ir šlapynių priežiūros schema“ veiklą „EB svarbos natūralių pievų, šlapynių bei rūšių buveinių tvarkymas“ Strateginio plano įgyvendinimo laikotarpiu.
Didžiausia kompensacijos suma
Didžiausia paramos suma vienam pareiškėjui – 85 000 Eur. Bet pažymėtina, kad į šią sumą neįskaičiuojamas pirkimo ir (arba) importo pridėtinės vertės mokestis.
Dar atkreiptinas dėmesys, kad jeigu pareiškėjo pateiktoje paraiškoje prašoma paramos suma pagal remiamą veiklą neviršija didžiausios paramos sumos, jis per paraiškų priėmimo laikotarpį paraišką gali teikti dar kartą.
Ši parama – tai gera paskata, nes patirtos tinkamos išlaidos kompensuojamos 100 proc.
Miškai ir pievos – skirtumai
Šiemet bus priimamos paraiškos ir pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Su „Natura 2000“ ir Vandens pagrindų direktyva susijusios išmokos“ veiklos sritis „Parama „Natura 2000“ miškuose“ ir „Parama „Natura 2000“ žemės ūkio paskirties žemėje“. Parama skiriama siekiant atlyginti už tam tikrų reikalavimų vykdymą „Natura 2000“ teritorijose, kuriose nustatyti aplinkosaugos apribojimai yra susiję su Paukščių direktyvos ir Buveinių direktyvos įgyvendinimu.
Siekiant gauti paramą pagal veiklos sritį „Parama „Natura 2000“ žemės ūkio paskirties žemėje“ deklaruotose natūraliose ar pusiau natūraliose pievose „Natura 2000“ teritorijoje turi būti nustatytas bent vienas iš šių apribojimų – draudimas naudoti trąšas ir augalų apsaugos produktus ar kalkinti žemės ūkio naudmenas; draudimas sausinti ar kitaip keisti teritorijos hidrologinį režimą; apribotas ganomųjų gyvulių skaičius (ne intensyviau kaip sutartinis gyvulys hektarui pievų); nustatyti ganymo ar šienavimo terminai.
O siekiant paramos pagal veiklos sritį „Parama „Natura 2000“ miškuose“ deklaruotame miško plote „Natura 2000“ teritorijoje turi būti nustatytas bent vienas iš šių apribojimų – draudimas vykdyti pagrindinius miško kirtimus arba leidžiama vykdyti nedidelio intensyvumo atrankinius kirtimus; draudžiami ugdomieji miško kirtimai, brandžių medžių iškirtimas, draudžiami ar apriboti sanitariniai kirtimai, paliekant tam tikrą džiūstančių medžių ar sausuolių skaičių; plynose pagrindinių miško kirtimų biržėse paliekamas papildomas skaičius neiškirstų žalių medžių; sanitariniais kirtimais draudžiama iškirsti visus džiūstančius ar išdžiūvusius medžius.
Kas numatyta Strateginiame plane
Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane (Strateginis planas) bus remiamos negamybinės investicijos, susijusios su biologinės įvairovės, buveinių, kraštovaizdžių atkūrimu ir išsaugojimu. Priemonė „Negamybinės investicijos, susijusios su biologinės įvairovės, buveinių, kraštovaizdžių atkūrimu ir išsaugojimu“ skirta skatinti subjektus, užsiimančius žemės ūkio veikla, tvarkyti apleistas natūralias ir pusiau natūralias pievas bei šlapynes (t. y. teritorijas, kuriose ekstensyvi žemės ūkio veikla anksčiau vyko, tačiau šiuo metu yra nutraukta), atkuriant palankią jų būklę ir sudarant sąlygas saugomoms rūšims bei natūralioms buveinėms išlikti.
Reikia žinoti, kad įgyvendinus šią priemonę, privaloma dalyvauti Strateginio plano 2023–2027 m. laikotarpyje numatytos priemonės „Kompleksinė pievų ir šlapynių priežiūros schema“ veikloje „EB svarbos natūralių pievų, šlapynių bei rūšių buveinių tvarkymas“, kurios įsipareigojimų laikotarpis – 2 metai.
Strateginiame plane 2023–2027 m. šiai paramos priemonei numatyta skirti 3 mln. 999 tūkst. Eur.
Veiklos ribojimai saugant laukinius paukščius
Strateginiame plane 2023–2027 m. remiama ir laukinių paukščių apsauga už „Natura 2000“ teritorijos ribų. Šia paramos priemone siekiama išsaugoti laukinius paukščius, kurių skaičius mažėja ir dėl jų mažėjimo kyla didelė grėsmė natūralios aplinkos, ypač biologinės pusiausvyros, apsaugai.
Žemės ūkio subjekto valdos plote, kuris patenka į laukiniams paukščiams svarbių teritorijų sluoksnį, turi būti laikomasi konkrečiam plotui nustatytų ūkinės veiklos apribojimų – draudimo suarti ar persėti pievas ir kt.
Dalyvaujantiems šioje priemonėje bus kompensuojama už prisiimtus papildomus įsipareigojimus, viršijančius minėtus reikalavimus, – pievose nenaudoti augalų apsaugos produktų, mineralinių ir organinių trąšų, laikytis nustatytų šienavimo terminų. Pagal šią paramos priemonę nustatyti penkerių metų įsipareigojimai.
Strateginiame plane 2023–2027 m. šiai priemonei numatyta skirti 5 mln. 699 tūkst. Eur.
Išsamesnė informacija – www.nma.lt

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.