Ką reikėtų žinoti perkant sėklas ar augalus internetu?

2022 m. balandžio 25 d. 17:01
Atėjus pavasariui ir prasidėjus sodinimo sezonui, vis daugiau gyventojų ruošiasi papuošti savo aplinką augalais, todėl prekyba jais smarkiai išauga. Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnyba) įspėja gyventojus būti atsargiais perkant augalus, jų sodinukus ar sėklas internetu, nes taip padidėja rizika įsigyti nesaugių ar nekokybiškų augalinių produktų bei atsiranda grėsmė aplinkai.
Daugiau nuotraukų (1)
Perkant augalus internetu yra labai svarbu įvertinti jų sveikatingumo dokumentus. Primename, kad iš trečiųjų šalių importuojamų augalų sveikatingumą ir atsekamumą užtikrina fitosanitarinis sertifikatas. Tokiu atveju, jei tokių augalų importas iš trečiųjų šalių nėra draudžiamas, pastarieji augalai yra tikrinami iki jų patekimo į Lietuvos rinką.
„Tuo tarpu visi įsigyjami augalai, skirti sodinti, iš Lietuvos ar iš kitos Europos Sąjungos (ES) šalies privalo būti tiekiami rinkai su augalo pasais, – sako Augalininkystės tarnybos Augalų dauginamosios medžiagos skyriaus vedėja, Lietuvos nusipelniusi agronomė Marija Alechnovič. Augalo pasas – tai oficialus dokumentas naudojamas visose ES šalyse narėse, kuris garantuoja augalinės produkcijos sveikatingumą ir atsekamumą.“
Jei įsigyjant augalus internetu pardavėjas nesutinka pateikti augalo paso, pirkėjas negali būti tikras, kad pardavėjo pateikta informacija apie augalo kilmę, rūšį ar užauginimo sąlygas yra teisinga. Svarbu paminėti, kad tokie augalai potencialiai gali sirgti įvairiomis ligomis ar būti užkrėsti Sąjungos karantininiais ar reguliuojamais nekarantininiais kenkėjais.
Pasodinus tokius augalus namuose ar sode iškyla grėsmė, kad bus užkrėsti ir kiti šiose aplinkose augantys augalai, dėl ko gali pakisti užkrėstų augalų išvaizda, sumažėti jų gyvybingumas, derlius. Taip pat esant tinkamoms aplinkos sąlygoms (tinkamas klimatas, augalų šeimininkų išsidėstymas ir kt.) tam tikros ligos ir kenkėjai gali lengvai išplisti didesniu atstumu, tokiu būdu pažeisdami ir vietines ekosistemas.
Pabrėžiame, kad Europos Sąjungos teritorijoje teisės aktai nenumato jokių išimčių prekiaujantiems ir perkantiems internetu, todėl net ir galutiniams vartotojams, įskaitant ir sodininkus mėgėjus, kurie įsigyja prekes (sodinukus, gėles ar kitus augalus, skirtus sodinti, įskaitant ir vazoninius kambarinius augalus) nuotoliniu būdu asmeniniam naudojimui, tiekiama augalinė produkcija privalo turėti augalo pasą. Jis turi būti pritvirtintas prie augalinės produkcijos prekybos vieneto (pvz., tiesiogiai ant augalo, ant vazono ar kt.), o kai ta produkcija yra vežama pakuotėje, ryšulyje arba konteineryje, augalo pasas tvirtinamas prie pakuotės, ryšulio ar konteinerio.
Internetu dažnai parduodama savo darže, sode užauginta nepatikrinta, sertifikavimo proceso nepraėjusi, netinkamai sufasuota ir paženklinta sėkla (išsamiau čia) ar ant palangės užauginti, nepatikrinti daigai ar sodinukai. Perkant juos kyla grėsmė tiek įsigyti nekokybišką produkciją (išauga ne tos rūšies ar veislės, kuri nurodyta ant pakuotės/fasuotės, augalai ar sėkla yra nekokybiška, pvz., su piktžolėmis, nedaigi, pažeista), tiek norint ją grąžinti.
Dažnai pirkėjui nepavyksta susisiekti su sėklos, daigų, sodinukų pardavėju, norint prekę grąžinti ar pareikšti dėl jos pretenziją, nes pirkėjas neturi pardavėjo kontaktų arba pardavėjas „dingsta“ iš interneto svetainės, ar tiesiog neigia pardavęs prekę.
Atkreipiame dėmesį, kad galutinis naudotojas – asmuo, naudojantis įsigytą sėklą arba kitą dauginamąją medžiagą savo reikmėms (maistui, pašarui, sodinimui), o ne dauginimui ar prekybai, negali parduoti, mainytis ar perduoti tretiesiems asmenims įvežtos/atsisiųstos sėklos ir kitos dauginamosios medžiagos. Tai atlikti gali tik profesionalūs veiklos vykdytojai, kurie yra įregistruoti Fitosanitariniame registre ir kurių tiekiama rinkai arba kitaip realizuojama produkcija yra periodiškai tikrinama.
„Internete galite įsigyti sėklos, kurios veislė yra saugoma, bet tam nėra veislės selekcininko ar palaikytojo sutikimo“, – įspėja M. Alecnovič ir primena, kad augalo veislės sukūrimas – tai tokia pat autorinė veikla, ir augalo veislės savininkas, jei prekyba vyksta be jo sutikimo, negauna finansinio atlygio už savo darbą, mažėja jo motyvacija ir pelnas. Dėl šių priežasčių rinkoje potencialiai gali sumažėti naujų sėklų veislių pasiūla ir galimybė pirkėjui išsirinkti veisles su geresnėmis sąvybėmis.
Žinoma, pirkėjas turi teisę rinktis, kur pirkti prekę. Tačiau prieš užsisakant sėklas ar augalus internetu yra būtina įsitikinti, kad siuntėjas kartu pateiks ir fitosanitarinį sertifikatą (jei produkcijos kilmė ne ES šalis narė) ar augalo pasą (ES kilmės produkcijai), kitu atveju užsakytos sėklos ar augalai gali nepasiekti pirkėjo.
Taip pat pravartu žinoti, kad fasuotės/pakuotės turi būti paženklintos, tinkamai uždarytos. Perkant iš pardavėjo vertėtų paprašyti pateikti kokybę patvirtinančius dokumentus.
Prekyba kokybiška ir sveika bei tinkamai paženklinta sėkla ar kita augaline medžiaga – žaliuojančių pasėlių bei sveikos aplinkos garantas, todėl prieš įsigydami augalus ar sėklas internetu, visada įsitikinkite, kad juos perkate iš patikimų tiekėjų, galinčių pateikti dokumentus užtikrinančius augalų sveikatingumą. Tokiu būdu apsaugosite savo aplinką nuo augalų ligų ar kenkėjų ir išvengsite nepageidaujamo jų daromo poveikio augalams.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.