Iš visų šiuo metu audines auginančių 57 ūkių VMVT inspektoriai atrinko daugiau kaip 2,5 tūkst. gyvūnėlių mėginių dėl COVID-19 ligos ištyrimo.
Mėginiai buvo paimti iš gaišusių audinių, kailiams gaišinamų audinių, taip pat tepinėliai iš sergančių audinių, jų kraujo mėginių ir nuo paviršių – gardų, stoginių, sienų ir kitų paviršių. Virusas pasitvirtino 13-oje audines laikiusių ūkių Kauno, Kėdainių, Kelmės, Pakruojo, Prienų, Raseinių, Šiaulių, Tauragės ir Utenos rajonuose. Trijuose iš šių ūkių audinių jau nebelikę.
„Šis atvejis skiriasi nuo ankstesnių tuo, kad audinių ūkiuose nebuvo fiksuojamas nei padidėjęs žvėrelių sergamumas, nei gaištamumas. Skirtingai nuo situacijos pernai, kai audinių ūkiuose Lietuvoje ir dar keliose užsienio šalyse buvo pastebėtas padidėjęs audinių gaišimas SARS-CoV-2 virusu užkrėstuose ūkiuose.
Šįkart ligą pavyko aptikti stebėsenos metu. Įvertinus visą turimą informaciją, tikėtina, kad didžiojoje dalyje audinių laikymo vietų liga plito nesukeldama klinikinių simptomų gyvūnams bei padidėjusio jų gaištamumo. Tai leidžia manyti, kad šiuo metu audinių laikymo vietose fiksuojamas virusas nėra toks agresyvus, koks buvo pernai. Daugiau informacijos apie virusą, tikimės, gauti sulaukę viruso sekoskaitos tyrimų rezultatus“, – komentuoja VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis.
Šiuo metu ir toliau stebimos audinių laikymo vietos, aiškinamasi, kaip virusas pateko į ūkius. Taip pat tyrimo metu siekiama nustatyti, ar ligos paveiktuose audinių ūkiuose nebuvo šiuo virusu sergančių darbuotojų, turėjusių tiesioginių kontaktų su audinėmis. Pirminiais duomenimis, keturiuose iš 10 užkrėstų ūkių buvo COVID-19 užsikrėtusių darbuotojų.
Visiems audinių ūkiams, kuriuose pasitvirtino SARS-CoV-2 viruso židiniai, pritaikyti veiklos apribojimai – iš jų uždraustas bet koks gyvų gyvūnų, pašarų ar kitų gyvūninių produktų išvežimas, dezinfekuojamos ūkio patalpos ir technika, ribojamas asmenų patekimas į ūkį ir taikomos papildomos apsaugos priemonės darbuotojams. Taip pat privalu informuoti VMVT regioninio padalinio inspektorius apie ūkiuose dirbančių asmenų susirgimus.
VMVT priklausančioje Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) laboratorijoje bus atliekamas sekoskaitos tyrimas plintančiai SARS-CoV-2 virusų atmainai nustatyti ir išsiaiškinti, ar šalies ūkiuose auginamos audinės užsikrėtė nuo sergančių ūkių darbuotojų ir ar virusas yra analogiškas, kuris sukelia susirgimus žmonėms.
Taip pat vertinama, ar susirgę žvėreliai galėjo virusą perduoti tiesiogiai su jais dirbantiems darbuotojams ir juos užkrėsti.
VMVT dar kartą atkreipia visų audinių laikytojų dėmesį, kad būtina laikytis biosaugos reikalavimų. Turint net mažiausių įtarimų apie audinių sirgimus, pastebėjus, kad gyvūnams pasireiškė karščiavimo, kvėpavimo ir virškinimo organų pažeidimo požymių, padidėjo jų gaištamumas, kuo skubiau apie tai pranešti VMVT nemokama telefono linija tel. 8 800 40 403. Gavus tokios informacijos, VMVT specialistai nedelsiant atrinks gyvūnų mėginius tyrimams.
VMVT duomenimis, šiuo metu SARS-CoV-2 viruso atvejų taip pat nustatoma Lenkijoje, Švedijoje, Ispanijoje, Graikijoje.