Užaugins daugiau medžių
Pasak VMU vadovo, šiuo metu medelyne užauginama apie 10 milijonų sodmenų, o kasmet realizuojama 4–5 milijonai medelių. Planuojama, kad atlikus visus medelyno modernizavimo darbus realizuojamos produkcijos kiekį bus galima padidinti iki 15 milijonų miško sodmenų. Čia auginami sodmenys, kurie skirti ne tik Panevėžio regioninio padalinio miškams atkurti, bet ir kitiems regioniniams padaliniams bei privačių miškų savininkams. Dalis sodmenų taip pat parduodama užsienio partneriams, kurie ypač vertina lietuviškų miško sodmenų kokybę.
„Šiuo metu statomi trys automatizuoti šiltnamiai, naujos gamybinės patalpos su šaldytuvu sodmenims bei sėkloms, rengiamos konteinerizuotų sodmenų auginimo aikštelės, montuojama pusiau automatinė sodmenų rūšiavimo linija, planuojama įrengti ir modernią sodmenų vaškavimo liniją, kuri leis apsaugoti sodmenis nuo kenkėjų nenaudojant cheminių augalų apsaugos produktų.
Turint tinkamą infrastruktūrą bei gamybinę bazę būtina ją racionaliai išnaudoti tęsiant medelyno modernizavimo ir plėtros darbus, tuo labiau, kad turimas medelyno plotas leidžia didinti išauginamos produkcijos kiekį“, – paaiškino V. Kaubrė.
Apsaugos giles nuo ligų
Panevėžio regioniniame padalinyje esančiame medelyne taip pat veiks ir gilių termoterapijos linija, kuri šiuo metu yra montuojama ir išbandoma. Termoterapijos tikslas yra apsaugoti giles nuo grybinių ligų, paruošti sėjai ir ilgesniam saugojimui.
„Pirmame etape, kuris dar vadinamas išplukdymu, yra atskiriamos nedaigios sėklos, įvairios priemaišos. Tinkamos sėjai gilės talpinamos į kaitinimo katilus, kur 41⁰C temperatūroje bus laikomos 2,5 valandos, išimamos ir oro pagalba atvėsinamos bei iš jų pašalinama drėgmė. Galiausiai sėklos supilstomos į sandarias talpas ir dedamos į šaldytuvą, kur lauks sėjos pradžia. Viso šio proceso metu šaldytuve palaikoma nulinė temperatūra.
Lietuvoje tai pirmoji gilių termoterapijos linija ir mūsų žiniomis tai viena didžiausio pajėgumo linija Europoje. Laikantis tvarios miškininkystės principų, vienas iš jos uždavinių yra mažinti cheminių augalų apsaugos produktų naudojimą, o termoterapijos metu yra sunaikinami grybinių ligų sukėlėjai, tad sėklų beicavimui užtenka ir biologinių priemonių. Šaldytuve taip paruoštas giles galima laikyti iki dviejų metų, tai padės išvengti išauginamų miško sodmenų kiekio svyravimo dėl nepastovaus ąžuolų derėjimo“, – apie modernią įrangą pasakojo VMU vadovas V. Kaubrė.
Pokytis taps matomas visiems
Pasiteiravus, kokį pokytį pamatys visi Lietuvos miškus gausiai lankantys gyventojai, profesionalas sakė, kad žmonės galės pastebėti sodinukų kokybės pagerėjimą ir gausą. Moderniomis priemonėmis pasodinti sodinukai geriau prigis ir formuos sveikesnius medynus ateityje.
„Lietuvai reikalingi sveiki ir našūs medynai. Vykdant kompleksinę miškininkystės veiklą miškuose, kuri apima miško ruošos, priežiūros, tvarkymo ir miško atkūrimo darbus, būtina apsirūpinti nepertraukiamu kokybiškų miško sodmenų tiekimu. Tik taip galime užtikrinti tinkamą miškų atkūrimą bei naujų miško plotų įveisimą“, – sakė VMU vadovas.