Kauno pakraštyje, Petrašiūnų seniūnijoje esančiuose Amaliuose, gruodžio pabaigoje buvo nustatytas paukščių gripo židinys.
Po šio atvejo mieste pradėta griežčiau kontroliuoti, kas ir kur augina naminius paukščius, nes tai daryti draudžiama. Taip pat gyventojai įspėti, kad dekoratyvinius paukščius laikytų uždarose patalpose ir nelesintų laukinių sparnuočių.
Petrašiūnų seniūnija apima nemažą miesto teritoriją. Jai priklauso Petrašiūnai, Amaliai, Palemonas ir Naujasodis.
Šios seniūnijos seniūnė Asta Chanko sakė, kad būtent miesto pakraščiuose esančių teritorijų gyventojai vis dar jaučiasi tarsi gyventų kaime ir nori užsiauginti paukščių, turėti jų kiaušinių.
Nors rasti paukščiai bus sunaikinti, seniūnė nerimavo, kad pavasarį tokie nedideli paukščių ūkiai vėl gali atgimti.
– Kaip sužinojote, kad jūsų seniūnijoje, vieno gyventojo valdose, auginami paukščiai, ir kiek šis žmogus jų augino?
– Amaliuose esančios Šilagėlių gatvės gyventojas pats kreipėsi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, nes pastebėjo, kad jo laikomi paukščiai pradėjo kristi, ir dėl to išsigando.
Nuvykus į ūkį ir jį patikrinus buvo rastos kelios nugaišusios vištos ir kalakutai.
Kaunietis iš viso augino 27 naminius paukščius: vištas, antis, žąsis ir kalakutus. Juos visus teko sunaikinti.
Taip pat buvo sunaikinta ir 17 kilogramų lesalo.
– Ar po to pavyko rasti daugiau gyventojų, kurie taip pat augina naminių paukščių?
– Drauge su Kauno savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus atstovais tikrinome dar kelias privačias valdas. Apie dvi gavome pranešimus iš gyventojų, apie vieną ūkį, kuriame gali būti auginami paukščiai, įtarimų turėjome patys.
Visi šie paukščių augintojai – Amalių ir Palemono gyventojai.
Į dvi valdas patekti pavyko. Ten buvo atrasta vištų. Gyventojai buvo įpareigoti per savaitę sunaikinti paukščius ir lesalą.
Žmonėms aiškinome, kad nors Amaliuose rasta paukščių gripo atmaina žmonėms nepavojinga, jie vis tiek privalo laikytis reikalavimų, kad nenukentėtų kiti laukiniai paukščiai.
O ir patiems, matyt, nebus skanu valgyti kiaušinius, kuriuos padėjo galbūt sergantys paukščiai. Gyventojai su tuo sutiko.
Į vieną valdą patekti nepavyko. Kai gyventojai nesutinka įsileisti į savo kiemus, patvirtinti įtarimus sudėtinga, bet pareigūnai tą ūkį vis tiek patikrins.
Miesto pakraščiuose esančios seniūnijų dalys yra buvę kaimai.
Gyventojai, ypač vyresni žmonės, nesupranta, kad vis dėlto privalo laikytis miestui taikomų taisyklių, kurios laikyti naminius paukščius ir gyvulius draudžia.
– Petrašiūnų seniūne dirbate dvejus metus. Bet anksčiau darbavotės ir Vilijampolės seniūnijoje. Ar ten taip pat buvo gyventojų, kurie augino naminių paukščių?
– Taip, ir augino tikrai nemažai.
2017 metais buvo užfiksuota, kad Žemuosiuose Šančiuose krinta laukiniai vandens paukščiai. Ištyrus gulbių nebylių gaišenas buvo nustatyta, kad jos taip pat sirgo paukščių gripu.
Kilus vajui visų seniūnijų atstovai tikrino savo teritorijas. Aš dirbau Vilijampolės seniūnijoje, ėjome iš namo į namą.
Žmonių, laikančių vištas, buvo nemažai.
Žinau, kad naminių paukščių augintojų tada buvo rasta ir Aleksote.
Gyventojai buvo išsigandę, paukščius naikino. Panašiai vyksta ir dabar.
Bet nežinia, kas bus pavasarį, kai, tikėkimės, dabartinis paukščių gripas neišplis ir apie jį vėl bus primiršta.
Jei paukščiai laikomi uždaruose tvartuose, aptikti juos labai sunku. Juk, pavyzdžiui, broileris užauga per 7–8 savaites.
Tiek laiko išlaikyti paukščius uždarytus nėra sunku, o kvapas nuo tokių pastatų kartais sklinda net silpnesnis nei nuo šuns būdos.
Todėl dažniausiai tik kaimynų ar pilietiškų žmonių dėka, gavus pranešimus apie nedidelius paukščių ūkius, juos ir pavyksta aptikti.
Manau, kad svarbu gyventojams kuo dažniau aiškinti apie galimą pavojų, prie to galėtų aktyviau prisidėti ir ornitologai.
– Prieš dešimtmetį kauniečiai laikydavo ir kiaulių, karvių, arklių. Ar gyvulių ir dabar bandoma auginti?
– Tai jau nėra toks masinis reiškinys. Vis dėlto rudenį Palemone, pievose, matėme besiganantį arklį. Nustatyti, kas jo savininkas, sudėtinga.
Jei arklys pavasarį ir vėl ganysis, savininkui su juo teks atsisveikinti.