Sparčiai didėjant auginamų daržovių deklaruotiems plotams, Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) rizikos grupei priskyrė pareiškėjus, siekiančius susietosios paramos už atvirame grunte auginamas daržoves (moliūgus, valgomuosius ridikus, krapus) bei atliko patikrinimus vietoje. Daugelyje patikrintų plotų nustatyta pažeidimų.
„Dažniausiai pasitaikantys pažeidimai – reikalavimų nesilaikymas, neretas deklaruoja, kad augina daržoves, o iš tiesų tai tik imituoja: apsodina minimalų plotą arba jo visai neapsodina, apleidžia apaugti piktžolėmis ir siekia už juos gauti susietosios paramos išmokas“, – sako ŽŪM Tvarios žemės ūkio gamybos politikos grupės vyresnysis patarėjas Tadas Švilpauskas.
Šiais metais NMA patikrino daugiau kaip 1 tūkst. ha (86,4 proc. nuo viso bendro susietosios paramos už moliūgus, krapus, ridikus deklaruoto ploto) moliūgais, ridikais ir krapais apaugintų plotų, kuriuos deklaravo 483 pareiškėjai, siekiantys susietosios paramos už atvirame grunte deklaruotas daržoves.
Pusėje iš patikrintų valdų, kuriuose buvo deklaruojami moliūgai, nustatyta pažeidimų, pažeidimų plotas sudaro daugiau kaip 178 ha (27,2 proc. nuo viso bendro deklaruoto susietosios paramos už moliūgus ploto).
Deklaruotų krapų laukuose taip pat nustatyta pažeidimų – jų yra net pusėje iš patikrintų valdų. Pažeidimų plotas sudaro apie 216 ha (73,8 proc. nuo viso bendro deklaruoto susietosios paramos už krapus ploto).
Dar daugiau pažeidimų nustatyta valdose, kuriose buvo deklaruoti valgomieji ridikai. Iš patikrintų valdų net 82 proc. rasta pažeidimų, pažeidimų plotas siekia 248 ha (83,1 proc. nuo viso bendro deklaruoto susietosios paramos už valgomuosius ridikus ploto).
NMA preliminariai paskaičiavo, kad pareiškėjai, kurių daržovių deklaruotuose laukuose nustatyta pažeidimų, neteks apie 177 tūkst. eurų susietosios paramos. Atsižvelgiant į pažeidimų mastą, ateityje numatyta užkardyti neatitinkančių paramos reikalavimų plotų deklaravimą keliais būdais.
„Patikrinimai atskleidė didelius neatitikimus tarp to, kas deklaruojama, ir realybės. Tiek ministerija, tiek NMA imsis visų įmanomų priemonių, galinčių padėti užkirsti kelią galimiems pažeidimams, o tai padės išmokėti tikriems ūkininkams didesnes išmokas“,– teigia vyresnysis patarėjas T.Švilpauskas.
Vienas kovos su veiklą imituojančiais ūkininkais būdų – dar iki daržovių derliaus nuėmimo pareiškėjai privalėtų atsiųsti deklaruotų laukų nuotraukas naudodamiesi mobiliąja programėle „NMA agro“.
Taip pat svarstomi galimi teisės aktų pakeitimai, siūlomi šie variantai: apskritai nemokėti išmokų už minėtų daržovių deklaruotus plotus; diferencijuoti paramą pagal kultūros auginimo metus; mokėti paramą už ribotą plotą (panašiai kaip už deklaruotus ražienų laukus per žiemą); prašyti pateikti produkcijos realizavimo įrodymus.
Detaliai išanalizavus galimus teisės aktų pakeitimus, galutiniai sprendimai įsigaliotų kitais metais.