Kokybe paženklintas maistas įtinka išrankiausiems – nesirauko nė vaikai Darželyje pakeitus maitinimą ženkliai sumažėjo sergamumas

2020 m. rugsėjo 6 d. 14:35
Vartotojai, ypač vaikus auginančios šeimos, yra išrankūs. Jie į pirkinių krepšius dažniausiai krauna  arba ekologiškus, arba ypatingai aukštos kokybės produktus, ženklinamus „Kokybė“ ženklu. O tai reiškia, kad jie noriai maitinasi sveikatai palankesniu, pagal kokybės sistemas užaugintu ir pagamintu maistu. 
Daugiau nuotraukų (5)
Kurias morkas pirkti? Nefasuotas, ar fasuotas ir paženklintas ženklu „Kokybė“? 
„Visada renkuosi antrąsias. Ir ne tik morkas – svogūnus, bulves, obuolius, prieskonines daržoves pirmiausia perku tokias, kurios turi „Kokybės“ ženklą. Tai patikrinta laiko – jos man skanesnės. O ir šeimoje visi laikomės tokios nuostatos – patiekalus gaminame iš kokybiškų produktų“, – sakė tris vaikus auginanti Virginija.       
Tai nėra laužta iš piršto – ūkininkai, kad gautų pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų produktų sertifikatą, turi atsižvelgti į daugybę reikalavimų: mažiau tręšia, naudoja mažiau augalų apsaugos priemonių nei tie, kurie augina daržoves įprastiniu būdu.
Nemažai ekologiškų ir nacionalinės kokybės daržovių, vaisių, uogų, medaus, pieno produktų, mėsos, duonos, kiaušinių – parduotuves bei maitinimo įstaigas pasiekia tiesiai iš ūkių.
Tai reiškia, kad jų tiekimo grandinė, besidriekianti „nuo lauko iki stalo“, yra ypač trumpa. O tam, kad ir vaikai gautų  visada šviežius produktus, talkina ir Žemės ūkio ministerija (ŽŪM).    
Ir ekologiški, ir nacionalinės kokybės   
Du Ukmergės darželiai buvo pirmieji, kurie dar 2018-aisiais ėmė organizuoti vaikų maitinimą taip, kad patiekalus jiems galėtų gaminti iš ekologiškų bei nacionalinės kokybės produktų.
Pernai tokių darželių pagausėjo. Žemės ūkio ministerijos duomenimis, 2019-ųjų rugsėjį surinkus paraiškas, paramos gavėjais (ji teikiama, nes pagal kokybės sistemas pagaminti produktai yra brangesni nei įprastiniai) buvo  patvirtinti Garliavos lopšelis-darželis „Eglutė“, Ukmergės vaikų lopšeliai-darželiai „Žiogelis“ ir „Nykštukas“, Ramygalos lopšelis-darželis „Gandriukas“ bei Krekenavos lopšelis-darželis „Sigutė“. Viso pernai šia parama pasinaudojo 7 pareiškėjai, o šiemet jų buvo jau 10. 
Taigi Ukmergės vaikų lopšelis-darželis „Nykštukas“ yra vienas tų, kuriame patiekalais, pagamintais iš ekologiškų arba nacionalinės kokybės produktų, auklėtiniai maitinami ilgiausiai. Kokia jo patirtis?
„Šiemet rugsėjo pradžioje sulaukiau tėvų padėkų už tai, kad vaikai gerai maitinami ir kad apskritai daug dėmesio skiriame jų sveikata. Nežinau, ar tai susiję būtent su mityba, bet vaikai rečiau serga.
Ir patys tėvai tai jaučia ir apie tai kalba“, – sakė „Nykštuko“ direktorė Rita Motiejūnienė.
Jos teigimu, ne kiekviena šeima gali įpirkti ekologišką jautieną, o štai darželyje patiekalai buvo gaminami iš kokybiškos jautienos, kurią vaikai noriai valgė.
„Įprasta, kad vaikai „skanauja“ akimis – valgo tik tai, kas lėkštėje yra gražu. Jie noriai įsijaučia į auklėtojų sugalvotus užsėmimus – serviruoja, pjausto, o po to patys mielai kramsnoja ūkininkų suvežtas morkas, kopūstų salotas, žirnelius.
Pastebėjome, kad daug mažiau tenka išmesti maisto produktų. O ir mūsų virėja labai skaniai viską pagamina“, – kalbėjo R.Motiejūnienė.
Viena iš šio darželio tiekėjų – ekologiškus vaisius ir uogas auginanti ir produktus gaminanti ūkininkė iš Ukmergės rajono Genovaitė Sakalauskienė. Nacionalinės kokybės obuolius vaikams atgabena „Kokybės“ ženklą turintys „Ažuožerių sodai“.
Pastebėjo – serga mažiau 
Anot Ramygalos lopšelio-darželio „Gandriukas“ direktorės Rūtos Stankevičienės, patiekalais iš ekologiškų bei nacionalinės kokybės produktų vaikai maitinami nuo pernykščio rudens.
„Tėvai, sužinoję, kaip maitinsime mažylius, neslėpė džiaugsmo – jiems rūpi, kad vaikai darželyje gautų gero maisto. Tačiau per mažai dar turime patirties – kovą juk viską sustabdė karantinas“, – užsiminė R.Stankevičienbė.
Pasak „Gandriuko“ maitinimo organizatorės, sveikatos priežiūros specialistės Jolantos Grakauskienės, akivaizdu yra tai, kad pradėjus vaikus maitinti kokybišku maistu, jie valgo geriau.    
„Žinot, anksčiau vaikai ne itin nemėgo kvietinių kruopų košę, o dabar noriai ištuština lėkštes. Pagal mitybos aprašą grūdinius patiekalus jiems turime patiekti penkiskart per savaitę. Stebimės, kad dabar jie viską suvalo – skanu. Be to, ir pienas daug skanesnis“, – kalbėjo J.Grakauskienė.
Jos teigimu, visas ekologiškas daržoves, net moliūgus, patisonus, petražoles į darželį atgabena ekologiškai ūkininkaujančio Vincento  Stragio šeima iš Ukmergės rajono.
„Ekologiškas gauname ir kruopas, ir dviejų rūšių mėsą – jautienos kumpį bei vištienos file. Ji daug skanesnė, o ir patiekalų išeiga yra geresnė – mėsa nesusitraukia. Ypač vištienos skonis skiriasi nuo įprastinės. Jos  ir nuoviras kvapnus, ir pati mėsa gardi.
O štai „Kokybės“ ženklu paženklintų obuolių atvežama iš „Dembavos medelyno“ sodų, o ekologiškas pienas ir jo produktai – iš „Žemaitijos pieno“ įmonės, – kalbėjo J.Grakauskienė. 
Lopšelio – darželio „Žiogelis“ direktorės pavaduotoja ugdymui Vida Dalė Jankūnienė yra sakiusi, kad 2019-aisiais metais atliko tyrimą, kurio rezultatai paliudijo – vaikų sergamumas smarkiai sumažėjo. Net gripo sezono metu kone visi jie lankė darželį. Ir tai vaikų tėvams nepraslydo pro akis.
Manoma, kad tam turėjo įtakos sveikesnis maitinimas, o kartu – ir ŽŪM pagalba perkant kokybiškus produktus.
Įžvelgia privalumų
Pasak Vilniaus Universiteto Medicinos fakulteto profesoriaus, mitybos specialisto Rimanto Stuko, ekologiškos, kaip ir „Kokybės“ ženklu paženklintos nacionalinės kokybės produkcijos privalumas – jų gamyba yra griežtai reglamentuojama, sertifikuojama.
Ekologiškuose produktuose negali būti jokių pesticidų, jokių genetiškai modifikuotų organizmų (GMO), gamyboje nebūtinų maisto priedų.
„Visa tai ypač svarbu vaikams, nes vystosi įvairios augančio organizmo sistemos. Tai, kas suaugusiam žmogui neturi neigiamos reikšmės, vaikui – gali turėti.
Ne šiaip sau Sveikatos apsaugos ministerija yra patvirtinusi vaikų – darželinukų bei mokinių –  maitinimo tvarkos aprašą.
Jame nurodyta, kad patiekaluose negali būti sintetinių maisto priedų, jokių GMO komponentų. O ekologinės gamybos bei nacionalinės kokybės sertifikatai liudija, kad produktai yra ypatingos kokybės.
Vaikams geriau valgyti pagal kokybės sistemas pagamintą maistą, ypač tiems, kurie jautresni – kurie yra alergiški ar netoleruoja kokių nors komponentų. Taip eliminuojama dalis veiksnių, kurie, tikėtina, gali kam nors padaryti neigiamos įtakos.
Kita vertus, kuo labiau plėtojami ekologiniai bei tausojantys ūkiai, tuo švaresnė tampa ir mūsų visų gyvenamoji aplinka“, – kalbėjo R. Stukas.
Antradienį – svarbus renginys 
Besidomintys kokybišku maistu jau trečius metus iš eilės kviečiami į Kokybiško maisto šventę.
Ji skirta populiarinti, mokyti atpažinti ir skatinti pagal kokybės sistemas pagamintų  maisto produktų gamybą bei vartojimą, formuoti valgymo kultūrą Lietuvoje. Žemės ūkio ministerijos remiamas renginys įvyks rugsėjo 8 d. Vilniuje.
Šioje šventėje ypatingas dėmesys bus skiriamas ekologiškiems ir pagal nacionalinę žemės ūkio bei maisto kokybės sistemą pagamintiems produktams, taip pat maisto produktams, paženklintiems saugomomis – geografine, kilmės vietos ir garantuoto tradicinio gaminio – nuorodomis.
Renginio metu vyks konferencija, skirta visuomenei, savivaldybių atstovams, viešųjų pirkimų organizatoriams, maisto pramonės technologams, kokybės ir gamybos, pardavimų ir marketingo vadovams, viešojo maitinimo atstovams. Joje bus kalbama apie viešųjų pirkimų supaprastinimo ir paramos įsigyjant pagal kokybės sistemas pagamintus produktus galimybes.
Konferencijoje bus aptariami ir jau antrus metus Žemės ūkio ministerijos teikiamos paramos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigoms rezultatai bei perspektyvos.
Šventės dalyviai galės ne tik daugiau sužinoti apie kokybės ženklais paženklintus produktus, bet ir jų paragauti.
Kokybiško maisto šventė vyks viešbutyje „Crown Plaza Vilnius”, M. K. Čiurlionio g. 84, Vilniuje. Renginys nemokamas, bet į jį privalu registruotis adresu: https://forms.gle/P3qU5xVsdLLzZALr9.
Maistas^Instantmaisto kokybė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.