Studijų programos, susijusios su veikla žemės ūkiu, kasmet sutraukia vis mažiau studentų, todėl, anot žemės ūkio ministro Andriaus Palionio, šiems sektoriams ima trūkti specialistų, o po kelerių metų tai gali tapti labai rimta problema.
„Specialistų žemės ūkyje trūkumas aktualus jau šiandien, tad negalime delsti – problema kasmet tik didės, todėl 200 eurų stipendija, mokama pirmo kurso studentams aukštosios mokyklos nustatyta tvarka, gali tapti rimta paskata renkantis tokių studijų. programas“, – teigia žemės ūkio ministras A.Palionis.
Žemės ūkio ministerija numato, kad iš jai 2020 m. skirtų biudžeto asignavimų skatinamąsias 200 eurų siekiančias stipendijas kas mėnesį nuo šio rudens iki metų pabaigos gali mokėti 130 studentų.
Žemės ūkio ministerija nuo 2014 m. vykdo studijų tikslinį finansavimą ir moka 90 proc. studijų kainos 2014–2016 m. į Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetą įstojusiems agronomijos, žemėtvarkos, gyvulininkystės technologijų ir kitų dar 2013 m. aktualiomis pripažintų studijų programų studentams valstybės nefinansuojamose vietose.
Nuo 2020 m. padidinus į valstybės finansuojamas vietas priimamų studentų skaičių, tikslinga į valstybei reikiamų specialybių studijų programas stojančiuosius skatinti papildomomis priemonėmis – tikslinėmis skatinamosiomis stipendijomis.
„Palaikome Žemės ūkio ministerijos atsaką į mūsų kvietimą šakinėms ministerijoms skatinti stojančiuosius rinktis valstybei reikalingas studijas. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija savo ruožtu stipendijomis šiemet skatins stojančiuosius rinktis pedagogo profesiją. Tikimės, kad ir kitos šakinės ministerijos prisidės prie tokios iniciatyvos savo sektoriuose reikalingoms profesijoms skatinti“, – sakė švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.
Žemės ūkio ministerijos užsakymu atliktų tyrimų duomenimis, 2021–2024 m. žemės ūkio sektoriui vidutiniškai kasmet reikės 1846 uždaro tipo profesijų specialistų ir kvalifikuotų darbininkų: universitetinio lygmens bakalaurų – 470, magistrų – 210.
VDU ŽŪA pateikti 2018–2019 m. priėmimo į minėtas studijų programas duomenys atskleidžia, kad šis poreikis nėra visiškai patenkinamas.