Siūloma beveik perpus sumažinti paramą smulkiems ūkininkams

2020 m. birželio 25 d. 17:09
Valdantieji nusiteikę beveik per pusę sumažinti siūlomą paramą nuo koronaviruso krizės nukentėjusiems smulkiems ūkininkams.
Daugiau nuotraukų (1)
Jeigu Seimas priims naująsias Užimtumo įstatymo įstatymo pataisas, biudžete ūkininkams reikės rasti apie 12 mln. eurų, o ne 20 mln. eurų, kaip buvo planuojama anksčiau. Šiems siūlymams ketvirtadienį pritarė Socialinių reikalų ir darbo komitetas.
Dabar maždaug 30 tūkst. ūkininkų, kurie neturi pajamų iš darbo santykių arba yra užregistravę bedarbiais, siūloma mokėti vienkartinę 200 eurų išmoką. Anksčiau jiems siūlyta mokėti 400 eurų išmokas už du pirmus karantino mėnesius.
„Jeigu jie neims šios išmokos, gali pretenduoti į darbo paieškos išmoką, siekiančią taip pat 200 eurų. Jie galės pasirinkti, kurią išmoką norės gauti. 200 eurų gaus tie, kurie nenorės registruotis bedarbiais“, – BNS sakė iniciatyvos autorius, parlamentinio Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys valstietis Tomas Tomilinas.
Už visus tris karantino mėnesius po 200 eurų subsidijos pasiektų 9 tūkst. ūkininkų, kurie turi darbą ir gauna pajamų, bet ne daugiau kaip minimalią algą. Anksčiau siūlyta šiems ūkininkams mokėti šias subsidijas penkis mėnesius.
Subsidijos būtų mokamos ūkininkams, kurių ūkis ne didesnis nei 4 ekonominio dydžio vienetai (EDV), būtų deklaravę pasėlius arba turėtų bent vieną sąlyginį gyvulį, gyventų kaime.
4 EDV nesiekiančiame ūkyje gali būti iki 11 melžiamų karvių arba auginama iki 17 ha kviečių, jų pajamos per metus negali viršyti 8,7 tūkst. eurų, o pelnas – 4,8 tūkst. eurų. Tokie ūkininkai atleisti nuo „Sodros“ mokesčių, bet moka privalomojo sveikatos draudimo įmokas.
„Sodros“ duomenimis, 2018 metais buvo beveik 152 tūkst. mažesnių nei 4 EDV ūkininkų, pusė jų buvo pensininkai.
Seimas pritarė
Seimas po svarstymo penktadienį pritarė Užimtumo įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma skirti vienkartinę arba periodinę 200 eurų išmoką smulkią žemės ūkio veiklą vykdantiems asmenims, jeigu jie Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir karantino laikotarpiu atitiks įstatyme nustatytas sąlygas.
Į 200 eurų sieksiančią periodinę išmoką galėtų pretenduoti individualią žemės ūkio veiklą vykdantis asmuo, jeigu jis atitiks visas įstatyme numatytas sąlygas.
Pagal svarstomą projektą, jo žemės ūkio valdos ar ūkio ekonominis dydis bus mažesnis negu 4 EDV, bus deklaravęs už 2019 m. pasėlius arba turi bent vieną sąlyginį gyvūną, jo deklaruota gyvenamoji vieta yra kaimo vietovėje, jis negauna išmokos savarankiškai dirbančiam asmeniui ir dirba pagal darbo sutartį ar turi darbo santykiams prilygintų teisinių santykių, o jam priskaičiuotas darbo užmokestis bus ne didesnis už minimaliąją mėnesinę algą.
Vienkartinės ir periodinės išmokos būtų išmokamos iki 2020 m. gruodžio 31 d., jas skirtų ir mokėtų „Sodra“. Asmuo prašymą dėl vienkartinės ar periodinės išmokos paskyrimo turėtų pateikti savivaldybės administracijai pagal jo deklaruotą gyvenamąją vietą.
Pasak pasiūlymų iniciatorių, smulkia žemės ūkio veikla užsiimančių asmenų skaičius siekia 42 tūkst. Jei Seimas pritars, naujos nuostatos įsigaliotų 2020 m. rugpjūčio 1 d. ir galiotų iki 2020 m. gruodžio 31 d.
Po svarstymo už šiuos teisės akto pakeitimus balsavo 64 Seimo nariai, susilaikė 7 parlamentarai.
Galutinis balsavimas dėl šių nuostatų priėmimo numatomas birželio 30 d.
 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.