Lietuviai neaplenkiami – į naujausius traktorius sėda anksčiau nei vokiečiai

2019 m. sausio 28 d. 15:21
Specialiai lrytas.lt iš Berlyno, Vokietija
Pirmadienį ties Berlyno parodų centru – sujudimas. Maisto ir žemės ūkio paroda „Žalioji savaitė“ baigėsi. Ekspozicijos ardomos ir viskas kraustoma lauk. Iš technikos salės išvaroma ir gamlinga žemės ūkio technika: „John Deere“ ir „Case“ traktoriai, „Fendt“ kombainai, „Horsch“ ir „Claas“ purkštuvai.  
Daugiau nuotraukų (20)
Tačiau Vokietijoje kasmet sausį vykstanti „Žalioji savaitė“ nėra specializuota žemės ūkio technikos paroda. Jos pavilijonuose, skirtuose įrangai, atsiduria tos naujovės, kurios skiriamos augalų – rapsų, cukrinių runkelių, javų priežiūrai.
Net ir miško kirtimo mašina į ją buvo atvaryta dėl to, kad turi „šiokių tokių“ sąsajų su... rapsais. Mat ji yra „šeriama“ biokuru.  
Turi ir lietuviai
Taigi ką toje parodoje veikė „John Deere“ traktoriai? Ar jų galima pamatyti ir Lietuvos laukuose?
„Kai kurios technologijos Lietuvoje išbandomos gerokai anksčiau, nei paleidžiama serijinė jų gamyba.
„John Deere“ gamintojai mus vertina kaip rimtą, kompetentingą partnerį. Dalis mūsų klientų yra stambūs, profesionalūs ūkiai.
Technikos gamintojams jie įdomesni, nei smulkūs ūkiai Vakaruose, nes jie gali užtikrinti saugų technikos pilotavimą.
Pavyzdžiui, jei visoje Europoje išbandyti teikiami penki nauji kombainai arba traktoriai, po vieną jų paprastai testuojama ir Lietuvoje“, – pasakojo amerikiečių žemės ūkio technikos gamintoją „Deere & Co“ atstovaujančios bendrovės „Dojus agro“ vykdantysis direktorius Audrius Kavaliauskas.
Būna ir tokių situacijų, kai tarptautinėse parodose kaip  naujiena pateikiama Lietuvos ūkininkų laukuose jau išbandyta techika.
Skaitmenizacija ir technika
Svarbiausia žemės ūkio technikos ir įrenginių paroda – tai kas dvejus metus Vokietijoje, Hanoveryje lapkritį rengiama tarptautinė mugė „Agritechnica“. Štai į ją ir krypsta ūkininkų bei naujų technologijų kūrėjų akys.
Pasaulinės parodos liudija, kad visas pasaulis šiuo metu juda link skaitmenizacijos, žemės ūkio technika – ne išimtis.
„Nauji jos modeliai iki šiol buvo kuriami vis didesni, vis galingesni. Bet tai jau nebėra prioritetas, nes dydį riboja įvairūs transporto bei kelių saugos reikalavimai. Juk neįmanoma ant kelio išvaryti tokios technikos, kuri juo nepravažiuos.
Todėl dabar naudos stengiamasi „išspausti“ ne iš variklio galios ar technikos dydžio, bet iš išmaniųjų technologijų“, – sakė A.Kavaliauskas. 
Pavyzdžiui, jau senokai didžiuosiuose, daugiau nei 200 AG turinčiuose traktoriuose ir didžiuosiuose kombainuose yra montuojama JDlink telematika, suteikianti galimybę perduoti duomenis į kompiuterius nuotoliniu būdu.
Surinkti duomenys yra analizuojami, ir pagal juos kuriamos trąšų ir augalų apsaugos priemonių paskirstymo pagal lauko dalių specifiką sistemos.
Joms atsirasti sąlygas sudarė tikslesnis palydovinis vietos nustatymas bei biomasės kartografija.
Visa tai ir suteikė galimybę taupyti sąnaudas bei apsaugoti dirvožemį.
Dėmesį sutelkė į programas
„Šiuo metu naujovės yra susijusios su įvairių programų kūrimu. Ir „John Deere“ gamintojas, ir jo partneriai kuria technologijas, kaip duomenis kuo geriau apdoroti, kokius gudresnius algoritmus sukurti, kad iš jų būtų galima „išvirti kuo skanesnę košę“.
Yra skurta atvira internetinė platforma MyJohnDeere.com, kurioje vartotojai – ūkininkai gali susikurti savo paskyrą. Į ją nuotoliniu būdu suplaukia duomenys ir apie laukusę, ir apie žemės ūkio mašinų darbą bei jų techninę būklę“, – užsiminė A.Kavaliauskas.
Atvirose paskyrose sukaupta informacija gali naudotis ir dileriai, ir ūkininkų verslo partneriai: daryti išvadas, teikti rekomendacijas, pasiūlymus apie tai, kaip optimizuoti technikos darbą, logistiką, agronominę dalį.
Ūkininkai, naudodamiesi šia svetaine, turi galimybę vizualizuoti sukauptus duomenis: sudaryti derlingumo bei drėgnumo žemėlapius arba produktų normų – sėklų, trąšų, augalų apsaugos priemonių taikymo žemėlapius.
Ne vienas gamintojas
„John Deere“ technika „Žaliojoje savaitėje“ atsidūrė, tikėtina, ir dėl to, kad joje eksponuojamas naujasis traktorius 6250 R yra gaminamas būtent Vokietijoje. 
Ten pat, Vokietioje, Šiaurės Reino-Vestfalijos  žemėje yra įmonė, gaminanti „Claas“ prekės ženklo techniką. Ši taip pat puikavosi parodos pavilijone.  
„Horsch“ purkštuvai taip pat yra vokiečių kūriniai – jiems taip pat jame buvo skirta vietos.
Visi „Fendt“  traktoriai bei kombainai, kuriuos apžiūrėjo parodos lankytojai, taip pat yra projektuojami ir gaminami išskirtinai Vokietijoje.   
 
 
  
 
 
technikažemės ūkis^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.