Skaitmeninis ūkininkavimas: seniai ne prabanga, bet nepigi būtinybė

2019 m. sausio 27 d. 14:35
Specialiai lrytas.lt iš Berlyno, Vokietija
Laboratorijos ir technologijos. Ir dar milžiniška žemės ūkio technika. Nenusimanančiam, atrodytų, tame parodos „Žalioji savaitė“ pavilijone, į kurį suvaryti traktoriai, kombainai bei sustatyti stendai su žaliuojančiais rapsais nėra ką veikti.
Daugiau nuotraukų (22)
O kaip tai atrodo specialistams? Juo labiau kad Berlyne, kur tevyksta ši žemės ūkio ir maisto tarptaitinė paroda, per ES forumą pagrindinis dėmesys atiteko skaitmeniniam ūkininkavimui.
Taupo ne tik išteklius
„Augalininkystėje naujos technologijos atliks ypač svarbų vaidmenį – jos padės sutaupyti daug išteklių ir tuo pačiu tausos gamtą bei darys sveikesnį produktą.
Neabejojama, kad žemės ūkio modernizavimas, produkcijos supirkimo kainoms mažėjant, o sąnaudoms kylant, yra neišvengiamas.
Kol kas žemės ūkis yra mažiausiai skaitmenizuotas sektorius pasaulyje, tačiau pastaraisiais metais į žemės ūkį ir kaimo vietoves ateinant naujoms technologijoms situacija pradėjo keistis. Pastaraisiais metais technologijos žemės ūkyje smarkiai keičia šią industriją“, – sakė ir pačioje parodoje, ir forume dalyvavęs Lietuvos augalininkystės tarnybos direktorius Segejus Fedotovas. 
Jo teigimu, pažangios technologijos – tai didžiulės galimybės, leidžiančios optimizuoti procesus ūkyje ir mažesniais ištekliais atlikti daugiau, kurti tvaresnį žemės ūkį ir prisidėti prie aplinkos apsaugos, mažinant pesticidų ir trąšų kiekius.
„Kita vertus, tokios sistemos padeda taupyti laiką ir lėšas, realiu laiku stebėti, rinkti ir analizuoti gaunamą informaciją. Išanalizavus duomenis – greitai keisti ir skirstyti užduotis“, – užsiminė S.Fedotovas.
Tai ypač aktualu ir dėl nuolat didėjančios žmonių populiacijos. Mokslininkai prognozuoja, kad ateityje keisis ir žmonių mitybos įpročiai.
Tikėtina, kad ateityje žmonių mityba vis daugiau remsis „Planetos sveikatos dieta“ – sparčiai mažės raudonos mėsos ir cukraus suvartojimas, didės vaisių, daržovių dalis racione.
Laukia permainos 
Pasak S.Fedotovo, didėjant augalinio maisto paklausai, permainos, lydimos didelių iššūkių, laukia ir žemės ūkio – technologijų poreikis tik didės.
„Tai reiškia, kad tiek ūkininkai, tiek maisto gamintojai turi įsisavinti pažangesnes žemės ūkio technologijas. Jau dabar Lietuvos ūkininkai naudoja savaeigius traktorius ir kombainus.
Ateityje tokių naujų technologijų žemės ūkyje visame pasaulyje bus naudojama vis daugiau ir daugiau.
Dronai su vaizdo atpažinimo technologija, modernūs purkštukai augalų apsaugos produktus naudojantys tiksliai ten, kur reikia, lazeriai naikinantys piktžoles, – tai tik kelios technologijos, kurios jau greitai turėtų tapti kasdieniu žemės ūkio palydovu.
Žemės ūkio technikos gamintojai teigia, kad netolimoje ateityje visi arba beveik visi procesai žemės ūkyje bus automatizuoti, be žmogaus įsikišimo“, – sakė S.Fedotovas.
Jo teigimu, pasitinkant iššūkius labai svarbu nepamiršti žmonių sveikatos ir užtikrinti, kad ant mūsų stalo patektų saugus ir sveikas maistas.
O sparčiai padidinti maisto gamybą ir kartu užtikrinti jo saugumą įmanoma tik pasitelkus naujas technologijas, kurios padės tausoti aplinką ir kurs sveikesnį produktą.
Technologijosžemės ūkis^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.