Atpigęs cukrus kirto ir žemdirbiams, vos suduria galus Nuosmukis. Vidurio Lietuvoje ūkininkai cukriniams runkeliams skiria vis mažiau plotų

2018 m. lapkričio 7 d. 10:14
Prie cukraus fabriko Kėdainiuose bruzdesys: ūkininkai šiuo metu kasa cukrinius runkelius ir gabena juos perdirbti. Cukringumas didelis, tačiau kainos daug menkesnės, nei būta prieš porą metų.
Daugiau nuotraukų (22)
Cukrinius runkelius auginantiems ūkininkams – pats darbymetis. Kėdainiuose ties fabriko „Nordic Sugar“ vartais rikiuojasi sunkvežimiai bei runkelių pilnas priekabas tempiantys traktoriai.
Neišsižadėjo runkelių – tebeaugina
„Runkelių plotai – prie pat fabriko. Būtų galima sustoti vorele ir juos rankomis sumesti į gamyklos kiemą“, – nusijuokė Deivydas, talkinantis Liogailiškėse ūkininkaujančiam Vaciui Gimbeckui.
Šis ūkininkas, dirbantis apie 200 hektarus žemės, runkeliams šiemet jos buvo atriekęs maždaug ketvirtadalį.
Kainos – sutartinės
„Derlius mūsų krašte šiemet prastas, vos po 50 tonų iš hektaro pavyksta prikasti. Per patį augimą šaknis sausra išdegino“, – pasakojo V.Gimbeckas.
Ūkininkai sutartis su cukraus fabrikais paprastai sudaro iš anksto – dar vasarį. Tuomet susidera dėl runkelių kiekio ir supirkimo kainos. Tačiau šiemet Vidurio Lietuvos žemdirbiams jas įvykdyti bus keblu.
„Pagal sutartį turėčiau fabrikui parduoti 3200 tonas runkelių. Tiek neprikasiu. Gal ištempsiu iki 2800–3000 tonų“, – kalbėjo kėdainiškis.
Galutinę supirkimo kainą nulemia cukringumas – šakniavaisių sukaupto cukraus kiekis. Nustatytas bazinis jo kiekis šiemet sudaro 17 proc., anksčiau būdavo 16 proc.
„Mums ir vienas procentas yra labai svarbus, nes mokama papildomai. Šiemet runkelių cukringumas labai geras, vidurkis siekia 19,8 proc. Tik derliaus tai nėra“, – sakė V.Gimbeckas.
Anot šio žmogaus, permainos cukraus sektoriuje pakeitė ir ūkininkų planus. Nemažai jų Kėdainių krašte šiemet nebesodino cukrinių runkelių. Jų supirkimo kainos pernai, kai nebeliko ES cukraus kvotų, smarkiai smuko, pajamos – taip pat.
Suvalkijoje derlius kitoks
Marijampolės savivaldybėje ūkininkaujantis Mangirdas Krunkaitis cukriniais runkeliais šiemet buvo apsodinęs 70 hektarų žemės ir iš kiekvieno kasa po 80 tonų šių šakniavaisių.
„Suvalkijoje runkeliai neblogai užderėjo, tad sutartis tesėti nebus sunku. Tačiau kai kur derlių sugadino šiuos augalus puolusios ligos. O cukringumas pas mus neblogas, sudaro 16–19 proc.
Gali būti, kad mūsų krašto ūkininkai apie 40 tūkst. tonų prikas daugiau, nei yra susitarę su Marijampolės fabriku. Tačiau kaip tada keisis supirkimo kaina, kai parduotas bus sutartinis kiekis, dar nežinia“, – kalbėjo M.Krunkaitis.
Vilionių nebeliko
Anot žemės ūkio kooperatyvo „Kėdainių krašto cukriniai runkeliai“ valdybos pirmininko Algimanto Šleževičiaus, pernai lietingi orai išplovė iš runkelių cukrų. Iš jų, užaugintų viename hektare žemės, pagaminto poliarizuoto cukraus kiekis buvo tona menkesnis už penkerių metų vidurkį.
Dabar ūkininkai gali laisva valia rinktis, ar auginti runkelius, ar sėti grūdines kultūras. Anksčiau tokios galimybės nebuvo – pasitraukus iš kvotinės cukraus gamybos atgal kelio nebelikdavo.
„Iki 2017-ųjų rudens galiojęs Europos Tarybos reglamentas reguliavo bendrą ES cukraus rinką. Runkelių kainos buvo užkeltos, cukrus brangiai kainavo.
Skaičiuojant supirkimo kainą pagal 16 proc. bazinį cukringumą, 2016-aisiais už toną runkelių buvo mokami 27 eurai, ankstesniais metais – 30 eurų. Šiemet kaina tesiekia 22 eurus.
Ūkininkai runkelius sodindavo, kur tik radę kokį laisvą plotą. Dabar taip elgtis būtų visiškas nuostolis“, – neslėpė pašnekovas.
Jo nuomone, tokios mažos runkelių supirkimo kainos ilgai neišsilaikys, nes nebeliks jų augintojų. Anot A.Šleževičiaus, ir vokiečiai, ir prancūzai bruzda, kad nebėra dėl ko vargti.
Eksportuoti neapsimoka
Parduotuvėse retai bematyti cukraus kainos nuolaidų, nes paklausa atlėgo. Antroje vasaros pusėje būta nemenkų akcijų, tad šios prekės kainą prekybininkai nurėždavo net perpus.
Pavyzdžiui, kilogramas „Panevėžio“ cukraus liepą kai kuriuose prekybos centruose kainavo apie 0,5 euro. Šiuo metu jo kaina sukasi apie 0,9 euro.
Pasak bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ finansų direktorės Eglės Adomavičienės, įmonė cukraus šiuo metu neeksportuoja – viskas skiriama vietos rinkai. Kaip ir ankstesniais metais, šiuo metu gamybos apimtis siekia 110 tūkst. tonų per metus.
„Nebeverta eksportuoti, nes cukraus kainos iki šiol buvo smarkiai kritusios“, – aiškino E.Adomavičienė.
Prognozės – palankesnės
Ar kainos keisis? Požymių jau yra. Spalį Jungtinių Tautų Žemės ūkio ir maisto organizacijos (FAO) pateikta ataskaita liudija, kad bendras maisto kainų indeksas smuktelėjo.
Bet cukraus kainų indeksas spalį sudarė 175,4 punkto ir buvo 14 punktų, arba 8,7 proc., didesnis nei rugsėjį. Šis indeksas kilo du mėnesius iš eilės – nuo rugpjūčio.
Spartų cukraus kainų kilimą FAO ekspertai siejo su nepalankiomis prognozėmis dėl gamybos pagrindiniuose cukraus gamybos regionuose, be kita ko, Indijoje ir Indonezijoje.
Anot FAO ekspertų, cukraus kainų augimui pasaulio rinkoje įtaką daro Brazilija – didžiausia pasaulyje cukraus gamintoja ir eksportuotoja. Ji didelę dalį cukranendrių sunaudoja etanolio gamybai.
Marijampolėje vis dar juntama sumaištis
Šiuo metu pertvarkoma Marijampolės cukraus gamybos ir prekybos įmonės „Lietuvos cukrus“ struktūra.
Įmonė Kauno apygardos teismui buvo nurodžiusi, jog veikla pradėjo strigti dėl to, kad 2017-ųjų spalį buvo panaikintos ES cukraus kvotos. Rugpjūtį teismas, priėmęs sprendimą, nekėlė bankroto procedūros, bet leido pertvarkyti įmonę.
Kreditoriai „Swedbank“, tiekėjai ir kiti dar tariasi dėl įmonės ateities. Tačiau fabrikas Marijampolėje dirba, jam ūkininkai runkelius tiekia per bendrovę „Žvalguva“.
runkeliaiCukrus^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.