Miestą į kaimą iškeitusi Vesta sukūrė išskirtinį ūkį Panevėžio rajone

2021 m. balandžio 3 d. 14:57
Samanta Ilonytė, jp.lt
Vesta paukščius perka ne tik iš Lietuvos veisėjų, bet ir iš įvairiausių pasaulio kampelių, tad jos ūkyje galima pamatyti išties retų veislių.
Daugiau nuotraukų (20)
Panevėžio rajone, Vilkapjūvių kaime, gyvenanti Vesta Šarapajevaitė (31 m.) su širdies draugu turi išskirtinį ūkį. Jame – net 30 rūšių veislių vištinių paukščių, cholmogorų veislės žąsų, ruanų veislės ančių. Taip pat čia auginamos 48 avys ir ožkos.
Iškeitė miestą į kaimą
Šių gyvulių ir paukščių auginimas moteriai – penas sielai ir hobis.
„Viskas prasidėjo visai netikėtai, kai 2014 m. nusipirkome sodybą kaime. Iki tol gyvenome mieste, nuomavomės butą. Kaip daugelis jaunų žmonių, apie kaimą neturėjome jokių minčių, o ką bekalbėti apie paukščius ar gyvulius. Abu su draugu esame visiški miesto vaikai.
Tačiau taip viskas susidėliojo, kad šiandien esame dėkingi likimui, jog turime tokį ūkį. Jis man – penas sielai, hobis. Kai nusipirkome sodybą, joje buvo dideli ūkinės paskirties pastatai, tad pirma mintis ir buvo įsigyti nors kelias vištas kiaušiniams. Taigi, kaip tarėme, taip ir padarėme“, – apie tai, kaip viskas prasidėjo pasakojo Vesta.
Pirmosios poros vištos buvo dedeklės. „Susiradome paukštyną, kuriame įsigijome septynias vištas. Po to pažįstamas pakurstė, kad kaip čia vištos be gaidžio gyvena. Taip prasidėjo gaidžio paieškos, kurios ilgokai užsitęsė, nes ieškome iki šiol“, – juokėsi ji.
Dalyvavimas parodose
Taip, auginant pirmąsias vištas, kilo noras plačiau domėtis veisliniais, dekoratyviniais paukščiais. Tad Vesta ėmė skaityti knygas, skambinti augintojams, naršyti po interneto platybes, dalyvauti parodose.
„Seniau keliavau į parodas, kad plačiau sužinočiau apie veisles, dabar pati dalyvauju jose su savo paukščiais. Priklausome Lietuvos veislinių paukščių augintojų asociacijai.
Parodose paukščius vertina aukščiausio lygio savo srities specialistai. Sužinome auginamo paukščio privalumus, trūkumus, paukštis gauna įvertinimą. Taip savo būriuose pasiliekame geriausius veislės atstovus ir veisiame toliau“, – atskleidė paukščių augintoja.
Pasak Vestos, veisliniai paukščiai išsiskiria savo grožiu ir tam tikrais veislės privalumais. „Tai gali būti didelis kuodas, plunksnuotos kojos, barzdos. Didžioji dalis vištų turi keturis pirštus, bet yra veislių, kurios puikuojasi penkiais pirštais. Tai sultonų, faverolių ir šilkinės veislės vištos bei jų mišrūnai“, – dėstė ji.
Vištos iš viso pasaulio
Paklausta, kur įsigyja tokius unikalius paukščius, moteris atviravo, kad perka iš visur. „Dažnai veisėjai perka vieni iš kitų. Taip pat keliaujame į parodas tiek Lietuvoje, tiek svetur. Važiuojame į užsienyje rengiamus turgelius, bendraujame internetu su kitataučiais veisėjais ir siunčiamės kiaušinius perinimui. Galima sakyti, vištos pas mus atkeliauja iš viso pasaulio“, – aiškino Vesta.
Visgi ji pripažino, kad siunčiantis kiaušinius iš užsienio, pasitaiko įvairių kuriozų. „Esame gavę ir sudaužytus kiaušinius, bet tai suprantama, nes jie keliauja tiek kilometrų… Būna ir rankos nusvyra, bet praeina pyktis, vėl pamatai paukštį ir vėl siuntiesi bei rizikuoji. Čia jau tikrai labai tinka tas visiems žinomas posakis: „Kas nerizikuoja, tas negeria šampano“, – juokėsi paukštininkė.
Margučiai
Artėjant Velykoms, Vestos paklausėme, kuo gi skiriasi paprastų ir veislinių vištų kiaušiniai. Ji pripažino, jog veislinių paukščių kiaušiniai – labai gražių spalvų. „Būna žalsvų, melsvų, tamsiai bordinių, rausvų, kreminių, baltų, rusvų ir t. t. Jei taip nutiktų, kad paukštininkė moteris tingėtų dažyti kiaušinius, puikiai tiktų ant stalo padėti tiesiog nedažytus. Mes, vištų augintojos, Velykas galime švęsti visus metus“, – juokavo Vesta.
Visgi moteris pripažino, jog jai kiaušinių marginimas per Velykas – skaudi tema. „Juk dabar pats perinimo įkarštis, o reikia nuvogt kiaušinius ir juos nudažyti. Na, bet ką darysi… Dažome… Dažniausiai marginame pagal senovinius būdus, kaip mokė močiutė, t. y. su svogūno lukštais“, – sakė paukštininkė.
Tačiau Vesta atskleidė, kad yra mėginusi ir kitus marginimo būdus. „Prieš kelerius metus išbandėme dažymą su vynu.
Tikrai gavosi puikus rezultatas: blizgūs, tokie magiški kiaušiniai. Taip pat yra tekę marginti su servetėlėmis: virtą kiaušinį (geriau baltos spalvos), susukame į vienkartinį rankšluostį taip, kad susukimas būtų viršuje. Tuomet paruošiame spalvas ir taškuojame susuktą kiaušinį, palaukiame, kol pradžius, ir štai! Pasakiško grožio kiaušinukai!“, – marginimo metodais pasidalijo veislinių paukščių augintoja.
Panevėžio rajonasūkis^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.