Iš emigracijos grįžusi pora ūkį kuria senelių žemėje – išaugintas bulves veš į užsienį
Enrika Pavilonienė, www.rokiskiosirena.lt
2020-09-28 14:31Vis daugiau rokiškiečių, atranda galimybes savo veiklas ar ūkius kurti savam krašte. Apie 7 metus gyvenę ir dirbę Jungtinėje Karalystėje Asta Kochanskienė su draugu Dainiumi Kasiuliu, sugrįžę į gimtą kraštą savo ūkį kuria netoli Rokiškio esančiame Bajorų kaime.
Ūkininkauti pradėjo močiutės žemėje
A.Kochanskienė sako, kad šiemet pradėjo nuo nedidelio 1,72 ha žemės ploto, nes nesinorėjo skolintis ar imti paskolos.
„Užsienyje turim firmą, susijusią su maisto prekyba. Grįžus į namus pagalvodavome, jog ir čia galėtume užsiimti kokia nors veikla. Pieno ūkiai nyksta, todėl pagalvojome apie bulvių auginimą.
Močiutė turi nuosavos žemės, todėl pasiprašėme jos leidimo suarti pievą. Išsinuomavom iš jos žemę, registravom ūkį ir pasisodinom bulvių. Iš pradžių artimieji pamanė, jog juokaujame, bet kai pamatė, jog perkam techniką, suprato, jog mūsų ketinimai rimti“, – ūkininkavimo pradžią prisimena pašnekovai.
Didžiąją dalį derliaus eksportuos
Pirmus metus ūkininkaujantys A.Kochanskienė ir D.Kasiulis kol kas visus ūkio darbus nudirba savo jėgomis. Padeda giminės, tėvai, senelis.
Kur gali, naudoja turimą techniką, o bulves renka rankomis. Ūkininkai sako, jog kasant technika apsidaužo plona bulvių luobelė, prarandama prekinė išvaizda ir daržovė greičiau genda.
„Siekiam užauginti kuo natūralesnį produktą, todėl nenaudojam jokios chemijos. Mūsų tikslas – užtikrinti kuo aukštesnę kokybę. Didžiąją dalį derliaus realizuosim per savo įmonę užsienyje. Lietuvoje jei ir liks, tai tik mažoji dalis produkcijos.
Užsienyje nėra daug geros kokybės bulvių. Angliškos bulvės labai vandeningos, todėl taip lietuvių mėgiamus cepelinus, bulvinius blynus ar kugelį pagaminti sunku.
Daug kraštiečių, gyvenančių užsienyje, ieško lietuviškos produkcijos. Anglijoje sausas klimatas, daržovės laistomos, o nuimtas derlius iškart nuplaunamas ir laikomas šaldytuvuose, todėl užtikrinti gerą kokybę gana sudėtinga“, – sako A.Kochanskienė.
Ūkį vysto savo lėšomis
„Visas savo turimas santaupas investavome į kuriamą ūkį. Pirkome traktoriuką, priekabą, bulvių rūšiavimo mašiną, bulvių kombainą. Kad galėtume plėtoti ūkį ateityje reikalingos nemenkos investicijos, todėl turime tikslą siekti ir valstybės skiriamos paramos smulkiesiems ūkiams.
Į kitas esamas valstybės paramas pretenduoti kol kas negalime, nes ūkis registruotas tik pirmi metai, o ir turimas žemės plotas nėra didelis, tik šiek tiek daugiau nei 4 ha. Nors augindami daržoves nenaudojame jokių trąšų, dėl pastarosios priežasties negalime kurti ir ekologinio ūkio. Kol kas planuojame auginti bulves, gal šiek tiek česnakų. Ateityje matysim, kaip seksis, tada ir spręsim“- mintimis dalinasi A.Kochanskienė.
Tikisi uždirbti iš kainų skirtumo
Vertinant šio sezono derlių, pradedantieji ūkininkai planuoja prikasti 40-50 tonų bulvių. Bulvių realizavimo sezoną numatę nuo spalio iki balandžio mėnesio.
„Kol kas bulves sandėliuosim turimose patalpose. Vėliau, jei bus poreikis, nuomosim ar statysim didesnes. Lietuvoje ir užsienyje skirtingos supirkimo ir pardavimo kainos. Kadangi planuojam produkciją pardavinėti savo įmonėje, tikimės uždirbti iš kainų skirtumo“, – ūkininkavimo subtilybėmis dalinosi pašnekovai.