Tokia Ministrų kabineto išvada patvirtinta trečiadienį vykusio posėdžio metu.
Buvusių Seimo narių, grupės „laisviečių“ pateiktu įstatymo projektu siekiama užtikrinti reguliarų patyčių ir smurto paplitimo monitoringą Lietuvos mokyklose, sudaryti galimybę atitinkamoms institucijoms bei suinteresuotoms šalims susipažinti su realia, duomenimis grįsta smurto ir patyčių mokyklose problematika Lietuvoje.
Taip pat – sudaryti būtinas sąlygas smurto ir patyčių Lietuvos mokyklose sprendimus pagrįsti reprezentatyviais, naujausiais duomenimis bei didinti smurto ir patyčių prevenciją Lietuvos mokyklose.
„Įvertinę įstatymo projektą, pritariame jame numatytiems tikslams mažinti smurto ir patyčių paplitimą mokyklose“, – rašoma Vyriausybės išvadoje.
Visgi, siūlomos teisinio reguliavimo priemonės – anoniminių apklausų įvedimas, pareiga mokyklų administracijoms rengti specializuotus smurto ir patyčių prevencinių programų planus bei jų efektyvumo vertinimą kasmetinėse apklausose – Ministrų kabineto nuomone, laikytinos pertekliniu reguliavimu, kuris dubliuotų jau egzistuojančias priemones.
Vyriausybė nurodo, jog mokyklose ir savivaldybėse jau ir šiuo metu organizuojamas ir koordinuojamas švietimo pagalbos teikimas, užtikrinamas prevencinių programų įgyvendinimas bei vykdomos kitos priemonės, susijusios su smurto ir patyčių prevencija. Be to, pažymima, kad Pasaulio sveikatos organizacija vykdo paauglių gyvensenos ir sveikatos stebėsenos tyrimus Lietuvos mokyklose, užtikrinant dalyvių anonimiškumą ir konfidencialumą. Taip pat ir savivaldybės pildo duomenis Švietimo valdymo informacinėje sistemoje (ŠVIS), kurioje yra renkami patyčių ir smurto mokykloje situacijos rodikliai.
ELTA primena, kad įstatymo pataisas, siūlančias mokyklose įteisinti anonimines apklausas dėl smurto ir patyčių, praėjusiais metais įregistravo Seimo Laisvės frakcijos nariai.
Savo ruožtu projektui oponavę Seimo nariai manė, kad apklausų rengimas yra perteklinis reikalavimas mokykloms. Jų nuomone, šioje vietoje prievartos būti neturėtų.
Šiuo metu mokyklos neturi įstatyme numatytos pareigos vykdyti anonimines bendruomenės apklausas dėl smurto ir patyčių. Tokios prevencijos programos įgyvendinamos tik pačių mokyklų iniciatyva.