Pažintinė programa „Užauginta Europos Sąjungoje“ – langas į nepažįstamą vandens pasaulį

2024 m. gruodžio 6 d. 11:00
Ar visos žuvys, kurias perkame parduotuvėje, pagaunamos upėse, ežeruose ar jūroje? Kaip ir kokios žuvys auginamos žuvininkystės ūkiuose? Kokį išsilavinimą reikia turėti, norint dirbti juose? Į šiuos ir panašius klausimus moksleiviai gauna atsakymus Žemės ūkio ministerijos finansuojamos pažintinės žuvininkystės programos vaikams „Išauginta Europos Sąjungoje“ užsiėmimuose.
Daugiau nuotraukų (3)
„Kabliukas“, pagaunantis smalsius vaikus
Septyneri metai šviečiamoji žuvininkystės programa keliauja per šalies mokyklas. Šiemet susipažinti su paslaptingu vandens pasauliu turėjo galimybę per 1000 moksleivių. Nuo pirmokų iki aštuntokų – visi, prisilietę prie akvapasaulio, atrado ką nors įdomaus ir netikėto. Pažintinės pamokos, edukaciniai renginiai, kelionės į akvakultūros ūkius ar mokymo įstaigas moksleiviams suteikia progą pamatyti visai naują povandeninį pasaulį, sužinoti žuvų gyvenimo ypatumus.
Vaikams labai patinka šerti žuvis, stebėti, kaip jos gaudo maistą, šokinėdamos ir nardydamos vandenyje. Galbūt jiems dar sudėtinga perprasti uždaras žuvies auginimo sistemas, tačiau pamatyti, kaip jos ten gyvena, kokios sąlygos turi būti sudaromos, kokie pavojai gali kilti, jei žuvys bus laikomos netinkamomis sąlygomis visiems yra įdomu. O kur dar galimybė „pagauti“ žuvį plikomis rankomis – nė vienas moksleivis neatsispiria tokiai pagundai.
Pedagogai, dalyvaujantys su savo auklėtiniais pažintinėje programoje, pastebi, kad parengtoje metodinėje medžiagoje, pažintinėse pamokose, išvykose kaskart moksleivių laukia nauji potyriai. Telšių Germanto progimnazijos mokytoja Sonata Liaudanskienė antrą kartą dalyvavo programoje „Išauginta Europos Sąjungoje“. Jau po pirmųjų metų laukė, kada vėl bus galimybė teikti paraišką ir su kitais vaikais nerti į paslapčių pilną žuvų pasaulį. „Pirmąkart dalyvaujant mokiniai liko sužavėti, todėl, nė nesvarsčiau ir iškart teikiau paraišką, kai buvo paskelbtas konkursas, – sakė S. Liaudanskienė. – Programa supažindina vaikus ne tik su akvakultūra, ūkiais, bet ir su sveika mityba. Pastebėjau, kad po užsiėmimų vaikai dažniau renkasi žuvį pietums mokykloje, nei anksčiau.“
Klasėse – žaismingi užsiėmimai
Pastebima, kad mokyklose formuojasi tradicija dalyvauti šviečiamosiose programose. Pirmųjų dalyvių pavyzdžiu seka kiti mokytojai su savo mokiniais, gerosios patirtys perduodamos kolegoms, bendramoksliams, šeimose. Tai pastebi ir programos „Išauginta Europos Sąjungoje“ lektorius ichtiologas dr. Justas Dainys. „Žuvų pasaulis yra mažiau pastebimas nei kita gamta. Jis uždaras, pasislėpęs, nes dažniausiai matome tik ežero ar upės paviršių, – pasakojo ichtiologas. – Smagu, kad nepelnytai pamirštam povandeniniam pasauliui skiriama daugiau dėmesio per šios programos renginius, užsiėmimus, išvykas. Tai labai gerą darbą daranti programa.“
O Justo Dainio vedamos pamokos – didžiulė pramoga vaikams. Ne tik įdomus pasakojimas prikausto vaikų dėmesį. Netikėti klausimai, judrios užduotys, „žvejyba“ klasėje -užduotys seka viena po kitos.
Kur gyvena žuvys?
Paklausus moksleivio, kur gyvena žuvys, greičiausias atsakymas bus: upėje, ežere, jūroje. O nuvykus į žuvininkystės ūkį ar žuvininkystės praktinio mokymo centrą moksleiviams atsiveria akvasektoriaus pažinimo durys. Čia – gyvasis žuvų pasaulis, žmonės, kasdien jas prižiūrintys ir besirūpinantys, kad jos turėtų geriausias sąlygas. Ne mažiau nei moksleiviai, nustemba ir mokytojai, nes dažnam tai irgi visai nauja patirtis.
Iš LSU Kėdainių „Aušros“ progimnazijos šviečiamojoje programoje dalyvauja dvi skirtingo amžiaus grupių klasės. Pirmą kartą dalyvavo mokytoja Ieva Kaškonė su savo mokiniais. „Pedagogams tai irgi nauja patirtis, plečianti akiratį, suteikianti daug naujų dalykų, apie kuriuos dažnai net nepagalvojame, – sakė I. Kaškonė. – Dalyvaudami programoje turime daug skirtingų veiklų: praktinės, kūrybinės veiklos, išvykos, teminės pamokos. Tai labai įdomu ir tikrai siūlysime kolegoms dalyvauti.“
Visi kalbinti pedagogai vieningai tvirtino, kad programa papildo bendrojo ugdymo pasaulio pažinimo programą.
Finišas dalyvavusiems, startas naujiems dalyviams
Šiemet programa jau finišavo, įvyko kūrybinis konkursas, paskelbti aktyviausi ir kūrybingiausi programos „Išauginta Europos Sąjungoje“ dalyviai.
1–4 klasių grupėje tema „Mityba ir maisto ruošimas“ nugalėjo Kelmės r. Tytuvėnų gimnazija (darbas „Įdaryta lydeka“). Tema „Komunikacija“ nugalėjo Skuodo r. Ylakių gimnazija (reklaminiai marškinėliai „Žuvį valgyti sveika“, „Žuvį valgau – augu sveikas!“, „Vaikai, valgykit žuvį“). Tema „Menas“ paskelbtos net 3 vietos: I vieta – Plungės r. Žemaitijos kadetų Kulių gimnazijos skyrius (darbas „Padėkime jūrai pasveikti“); II vieta – Ukmergės Dukstynos pagrindinė mokykla (darbas„Akvariumas“); III vieta – Šiaulių r. Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų progimnazija (darbas „Povandeninis pasaulis“).
5–8 klasių grupėje nugalėtojais tapo: „Mityba ir maisto ruošimas“ I vietą laimėjo Druskininkų sav. Viečiūnų progimnazija (projektas „Žuvį valgyti sveika“); II vieta atiteko Kauno Aleksandro Stulginskio mokyklai (projektas „Žuvies nauda žmogaus organizmui“); 3 vieta – Kauno Aleksandro Stulginskio mokyklos (projektas „Žuvies receptai, kuriuos norėčiau pagaminti ir paskanauti“). Tema „Komunikacija“: I vieta – Šakių „Varpo“ mokykla (filmukas „Spaudos konferencija“); II vieta – Skuodo rajono Ylakių gimnazija („Akvakultūros nauda“ ir paroda „Žuvų akvariumas“). III vieta– Kauno Aleksandro Stulginskio mokykla („Akvakultūra ir mes“). Tema „Mokslas ir technologijos“: I vietą laimėjo Kauno Aleksandro Stulginskio mokykla (projektas „Vandens ekosistema“); II vietą – Kauno Aleksandro Stulginskio mokykla (projektas „Žuvies anatomija“). Tema „Menas“: I vietos laimėtoja yra Kauno Aleksandro Stulginskio mokykla (darbas „EKO kūrybinė kompozicija – spalvotas žuvų gyvenimas“); II vieta atiteko Šilalės r. Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazijai (projektas „Mūsų žuvininkystės kelionė“); III vieta – Kauno Aleksandro Stulginskio mokykla (projektas „Akvakultūra iš arti“).
Jau įvyko ir paraiškų priėmimas pažintinei žuvininkystės programai „Išauginta Europos Sąjungoje“ 2025 metams. Žemės ūkio agentūra sulaukė 75 paraiškų. 44-ios iš jų – 1–4 klasių, o 31 paraiška – 5–8 klasių. Dalyvauti programoje atrinkta po 25 grupes moksleivių iš abiejų amžiaus grupių.
Tad sveikinimai nugalėtojams ir gero starto kitų metų dalyviams!
Šviečiamąją programą „Pagaminta Europos Sąjungoje“ įgyvendina Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija ir Žemės ūkio agentūra prie Žemės ūkio ministerijos.
Vaikaiugdymasžuvys
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.