„Kalbant labai tiesmukai, švietime buvę valdantieji palieka ištisą minų lauką – kurį aspektą bepakelsi, visur laukia nuožmūs iššūkiai“, – trečiadienį „Reitingų“ spaudos konferencijoje kalbėjo G.Sarafinas.
Pavyzdžiui, vienas iš tokių klausimų – vadovėlių stoka, kuri gerokai užsitęsė.
„Šiandien, nors nuo naujų ugdymo programų įsigaliojimo jau praėję kone pusantrų metų, dalis vaikų svarbių disciplinų mokosi be vadovėlių“, – dėmesį atkreipė žurnalo vyriausiasis redaktorius.
Ne mažesnis iššūkis, pasak G.Sarafino, šiandien yra ir valstybiniai brandos egzaminai (VBE) bei įvairūs mokinių patikrinimai.
„Jūs neįsivaizduojate, kokie paranormalūs iššūkiai mokyklose – jos net nedrįsta galvoti, kas jų laukia ateinančių metų birželį, kai bus sutraukti ir 11-okų patikrinimai, ir 12-okų valstybiniai egzaminai.
Mokyklose bus kasdien vienokie ar kitokie egzaminai ar patikrinimai, ir jeigu ta mokykla yra ilgoji gimnazija, tokiu atveju mokyklos neįsivaizduoja, kaip reikės mokyti kitų klasių vaikus – nuo pirmos iki dešimtos – kur juos reikės dėti.
Laukuose, miškuose, gatvėse – mokyklose jie negalės mokytis“, – pabrėžė jis.
Dėl įtraukiojo ugdymo, kuris visose švietimo įstaigose turi būti užtikrinamas nuo šių metų rugsėjo, anot švietimo eksperto, jau taip pat matoma visa jūra problemų – pasak jo, kai kurie mokytojai spėjo pasitraukti iš darbo.
„Teko kaip tik lapkričio mėnesį pervažiuoti ir dirbti 20-yje mokyklų, tai keturios skundėsi, kad jau išėjo po mokytoją po trijų mėnesių darbo. Tai matote – teorija yra sausa šaka, o kai reikia dirbti, paaiškėja, kad mokytojai skirstosi, jie nesikankina“, – dėstė G.Sarafinas.
Komentuodamas kitas buvusių valdančiųjų reformas ir sprendimus „Reitingų“ vyriausiasis redaktorius išskyrė ir Tūkstantmečio mokyklų programą, kuri esą jau tapo parodija.
„Priminsiu, kad tikslas buvo su šia programa, skiriant 210 mln. eurų, pagerinti mokinių pasiekimus, o dabar daugiausiai pinigų investuojama į aktų sales, sporto stadionus, sensorinius kabinetus.
Tai yra, į vadinamą geležį – kaip ten žiūrėsi, sunku įžvelgti, kad nuo to pagerės mokinių pasiekimai“, – svarstė G.Sarafinas.
Iššūkiai, pasak jo, laukia ir dėl mažų mokyklų, ir dėl dalykų mokymosi A ir B lygiais. Pasak G.Sarafino, pastarieji sprendimai atsilieps ne keliems, o tūkstančiams jaunuolių.
„Labai ydinga praktika, kai tarpuvaldžio, o dabar ir yra tarpuvaldis, sprendimai pakenkia daugybės vaikų ateičiai. Ir blogiausia, kad nei kaltų, nei atsakingų nėra ir nebus.
Ir jūsų galiu paklausti – kaip manote, kur šiandien yra visi tie reformatoriai? Man įdomu, kodėl žurnalistai jų netempia į dienos šviesą“, – svarstė „Reitingų“ atstovas.
Jis išskyrė ypač šiomis dienomis iškilusį vieną skaudulį.
„Įsivaizduokite: likus pusmečiui iki VBE laikymo, šią savaitę, dvyliktokai sužino, kad jeigu jie matematiką ir lietuvių kalbą pasirinko mokytis B lygiu, tai jie tarpinius patikrinimus šiemet irgi laikė B lygiu, ir VBE irgi kitais metais laikys pagal B lygį, ir jie tik dabar sužinojo, kad jų šansai įstoti į universitetus yra minimalūs, įstoti į prestižines ir perspektyvias studijų programas šansai yra jokie, ir tai liečia ne vieną, ne pusantro jauno žmogaus – tai liečia virš 10 tūkst. žmonių, nes būtent tarp 11–12 tūkst. jaunų žmonių matematikos tarpinius patikrinimus laikė B lygiu ir jei nebegali pereiti į A lygį“, – aiškino G.Sarafinas.
Anot jo, universitetų rektoriai jau taip pat vieningai pasipiktino, kad „galva“ – ministerija – nežino, ką daro „rankos ir kojos“.
„Tai yra, nors formaliai ŠMSM skelbia, kad ragina, kviečia ir siūlo jauniems žmonėms stoti į inžinerijos studijų programas, į technologijų, gamtos mokslų studijų programas, bet kita ranka užkerta kelią jaunuoliams ten stoti.
Tai universitetai jau dabar mato, kad stojančiųjų į inžinerijos, technologijų studijų programas ateinančiais metais bus gerokai mažiau negu buvo netgi šiemet, nors ir šiemet buvo mažai“, – tikino G.Sarafinas.
Naujausius švietimo reitingus galite pamatyti ČIA.