Šią savaitę apsisprendę grąžinti šį klausimą į savo darbotvarkę šio komiteto nariai diskutavo ne tik apie nemokamą visų pradinukų maitinimą, bet taip pat kėlė moksleiviams teikiamo maisto kokybės klausimą.
„Pirmiausia turime sugrąžinti į ugdymo įstaigas valgyklas. Pietus reikia gaminti vietoje, o ne vežioti viešųjų pirkimų būdu įsigytą maistą“, – komiteto posėdyje sakė Seimo narė socialdemokratė Ingrida Braziulienė.
Kaip pastebėjo komiteto narys socialdemokratas Darius Jakavičius, šiuo metu mokinių maitinimo kaina ugdymo įstaigose yra skirtinga.
„Pvz. Šakiuose vaikas gali pavalgyti už 1,50–1,80 eurų, o gretimame rajone, ko gero, už 3,50–4,50 eurų. Tai yra didžiulis skirtumas. Nemokamam pradinukų maitinimui pritarčiau, bet turėtų būti sureguliuota ne tik pietų kaina, bet ir sudėtis. Mano žiniomis, yra rajonų, kur į tą pačią mokinių maitinimo kainą įtrauktas ir vandens buteliukas už 50 centų. Ar tai teisinga? Manau, kad ne“, – sakė D.Jakavičius.
Anot konservatoriaus Liutauro Kazlavicko, reikėtų apsispręsti, kaip organizuojamas pradinukų maitinimas.
„Didžioji dalis problemų yra susijusi su viešaisiais pirkimais. Jeigu nusiperki per pigiai, tada gaunasi nekokybiškas maistas ir visa gera idėja žlunga“, – sakė L.Kazlavickas.
Analizuodamas buvusio Seimo teisės aktų palikimą naujas socialdemokratės Vaidos Aleknavičienės vadovaujamas Švietimo ir mokslo komitetas nutarė nedėti į stalčių nemokamo pradinukų maitinimo klausimo, o toliau jį svarstyti.
ELTA primena, kad kadenciją baigęs Seimas po pateikimo yra pritaręs Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ siūlymui nemokamai maitinti visus pradinukus.Seimo narys Linas Kukuraitis siūlė nemokamus pietus, nevertinant pajamų, skirti mokiniams, kurie mokosi pagal pradinio ugdymo programą trečiojoje ir ketvirtoje klasėse.
Darbą baigianti Vyriausybė savo išvadoje pažymėjo, kad pritaria įstatymo projekto tikslui – tobulinti esamą socialinės paramos mokiniams teisinį reguliavimą, įtvirtinant nuostatą skirti nemokamus pietus mokiniams, kurie mokosi mokyklose pagal visą pradinio ugdymo programą.Tačiau Ingridos Šimonytės Vyriausybė teigė nepritarianti projektui dėl ribotų valstybės finansinių galimybių.
Vyriausybės skaičiavimais, pritarus įstatymo pakeitimams, nemokamus pietus papildomai gautų apie 50,3 tūkst. mokinių (26,7 tūkst. trečios klasės mokinių ir 25,6 tūkst. ketvirtos klasės mokinių), tam papildomai kasmet reikėtų apie 25,6 mln. eurų.
Šiuo metu nemokamai maitinami priešmokyklinio amžiaus bei pradinių – pirmų ir antrų – klasių moksleiviai. Tuo metu trečiųjų ir ketvirtųjų pradinių klasių moksleiviams nesuteikta teisė gauti nemokamus pietus.