Sumaištis tęsiasi: dėl mokyklos klaidos 11-okas turi laikyti ne tuos tarpinius patikrinimus, tėvas žada kreiptis į teismą

2024 m. kovo 20 d. 19:03
Kovo pradžioje startavusių vienuoliktokų tarpinių patikrinimų kuriozai tęsiasi. Į naujienų portalą lrytas.lt kreipęsis moksleivio tėvas aiškina, kad sūnus dėl mokyklos administracijos klaidos turi laikyti visai ne tuos patikrinimus, kuriuos pasirinko, o Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA) situacijos nesprendžia – esą pasibaigė terminai.
Daugiau nuotraukų (8)
Tėvas sako – jei sprendimų ir toliau nebus, kreipsis į teismą.
Situaciją pavesta išsiaiškinti ir Vilniaus rajono savivaldybei. Šios atstovė patikino, kad dabar viskas yra tik pačios NŠA rankose, nes mokykla savo klaidą jau ištaisė.
Turėjo laikyti tai, ko net nesimokė
Su portalu lrytas.lt susisiekęs vienuoliktoko tėvas Andrejus papasakojo, kad sūnus nuo praėjusių metų rugsėjo pradėjo mokytis profesinėje mokykloje, tačiau dėl šeiminių priežasčių ten mokslų tęsti nebegalėjo, todėl lapkritį grįžo į 11 klasę Rudaminos Ferdinando Ruščico gimnazijoje. Ten jis pasirinko ir dalykus, kuriuos mokysis likusius metus.
Nors iš pradžių mokymosi procesas buvo sklandus, atėjus vienuoliktokų tarpiniams patikrinimams jaunuolis sulaukė akibrokšto.
„Atėjęs į Rudaminos gimnaziją jis pasirašė sutartį, kad nuo lapkričio tęs mokslus, buvo pasirinkęs mokymo programą. Viskas buvo tvarkoje, vaikas mokėsi, bet kovo pradžioje, kai gimnazija iš NŠA gavo raštą su mokinių sąrašu, kas ką turi laikyti, mokykla pastebėjo, kad yra klaida.
Nors mano vaiko mokymo programa buvo pagal visus B lygius, kovo 5 ar 6 dieną paaiškėjo, kad lietuvių kalbos jam buvo įrašytas A lygio patikrinimas, matematikos – A lygis, vietoje biologijos, kurią jis mokėsi, jam įrašė fizikos tarpinį patikrinimą, kurios jis pusę metų net nesimokė“, – pasakojo Andrejus.
Netrukus tėvas ir pats pradėjo aiškintis su gimnazija, kas čia galėjo nutikti, mokykla atsakymo kreipėsi į NŠA, tačiau agentūros žinia sukėlė tik dar didesnę sumaištį.
„Gavome atsakymą, kad jeigu vaikas pats kaitalioja programos lygius, yra nustatyta tvarka, kaip turi būti keičiama, iki kada tai gali būti keičiama, ir panašiai. Kadangi, kiek žinau pagal aprašą, kaitalioti galima buvo iki sausio 31 dienos, mokykla gavo atsakymą, kad pagal švietimo ministro įsakymą kaitalioti gali tik iki tam tikros dienos. Po to laiko – nebegalima.
Kalbėjome ir su NŠA, ir su ŠMSM darbuotojais, ir jie tiesiai šviesiai sako: čia yra pirmieji metai, mes nežinome, kaip ištaisyti klaidą. Ne dėl vaiko, o dėl mokyklos kaltės įvyko klaida ir visi darbuotojai sako „nieko baisaus, kitais metais vaikas laikys tą egzaminą, kokį pasirinks“.
Visa problema iškyla tada, kad vaikui atimta teisė perlaikyti, jeigu jis nebus patenkintas savo pažymiu“, – piktinosi tėtis, pridūręs, kad visi mokomieji dalykai tikrai buvo pasirinkti iki nurodytų terminų.
Visus dalykus B lygiu besimokęs vienuoliktokas turėjo skubėti į A lygio matematikos patikrinimą, dėl kurio šeima turėjo plačiau praverti ir piniginę – per kelias dienas su korepetitorių pagalba reikėjo paruošti sūnų tokiam neplanuotam iššūkiui.
„Paskutines kelias dienas samdėme korepetitorius, jis mokėsi pagal sustiprintą programą ir norėjo laikyti, nes jeigu neišlaikysi, pagal tas nuostatas žmogus nebus prileidžiamas prie brandos egzamino“, – aiškino Andrejus.
Tiesa, vaikinas vis dėlto dar bandė ateiti ir į B lygio matematikos tarpinį patikrinimą, tikėdamasis, kad galiausiai jam bus leista jį laikyti, tačiau, kaip apibūdino Andrejus, sūnus buvo tiesiog išvarytas.
„Jį, grubiai sakant, išvarė iš salės ir neprileido – pasakė, kad tavęs nėra sąrašuose, tavo patikrinimo laikas yra rytoj ir viso gero. Pradėjome aiškintis, pasakėme, kad mokymo programa buvo B lygio, o mokyklos darbuotojai sako: „Tai A lygio galėjo ir savarankiškai mokytis, jei pageidauja“. Nusispjauti į vaiką buvo.
Tai įvyko taip, kad vienuoliktokas turi ginti savo interesus, savo teises dėl kažkieno klaidos“, – skundėsi tėvas.
Kas bus toliau, pats Andrejus vis dar nežino – pasak jo, Vilniaus rajono savivaldybės Švietimo skyrius atlieka tyrimą, tačiau viskas yra tik Švietimo agentūros rankose.
„Kiek žinau, pagal visą nustatytą tvarką prileidimą prie egzamino ir kaitaliojimą gali atlikti tik NŠA. Bendravau su jais – iš pradžių pasakė, kad nieko baisaus, bet jie nieko nepataisė ir, grubiai sakant, muša ant to, kad yra ministro nurodymas, kaip turi būti atlikti pakeitimai, ir viskas.
Vaikas yra pašiurpęs ta sistema, nežino, ką daryti, mokosi dabar lietuvių kalbą A lygiu, biologiją savarankiškai mokosi, padeda ir kiti. O bendraujant su institucijomis vyksta stumdymasis“, – nusivylimo neslėpė vyras.
Andrejus tikino, kad palaikymo nesulaukė ir iš mokyklos, nors visa ši situacija esą susidarė būtent dėl gimnazijos administracijos kaltės. Tiesa, pasak tėvo, jeigu teisybės pasiekti nepavyks, jis kreipsis ir į teismą.
„Kalbėdamas su direktore, pavaduotojais, man tiesiai šviesiai pasakė: nei jūs pirmas, nei paskutinis. Visi jie galvojo, kad nieko čia baisaus, kadangi kitais metais bus perlaikymas ir vaikas galės perlaikyti. Kodėl mano vaikas turi perlaikyti, jei jis net nelaikė?
Mes turime advokatą, ir jeigu NŠA geruoju nepataisys to, ką gali pataisyti, manau, kad bus inicijuotas teisminis procesas. Taip, būna klaidų, bet niekas nežino, kaip jas taisyti, ir kenčia vaikai“, – portalui lrytas.lt sakė Andrejus.
Savivaldybė: „Žmogiškoji klaida“
Vilniaus rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Božena Šarandina patvirtino, kad savivaldybė įpareigota išsiaiškinti šią situaciją, tačiau, pasak jos, šiandien jau tikrai galima pasakyti, jog Andrejaus sūnaus neįtraukimas į jo pasirinktų tarpinių patikrinimų sąrašą buvo gimnazijos klaida.
„Dabar surinkome dokumentus, nes NŠA mūsų paprašė ištirti ir mes privalome pateikti jiems atsakymą, kurį šiuo metu ir ruošiame. Čia nuo agentūros priklauso, kad ištaisytų tuos netikslumus, nes mokykla savo registruose dabar jau viską ištaisė. Bet ji ištaisė po termino, iki kada buvo galima tą daryti.
Agentūrai belieka tik perkelti tuos duomenis“, – aiškino B.Šarandina.
Kaip portalui lrytas.lt sakė Vilniaus rajono savivaldybės atstovė, Andrejus kreipėsi ir į Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą, ši savivaldybę taip pat įpareigojo išaiškinti šį nesusipratimą.
„Faktiškai dėl mokyklos klaidos mokinio teisės pažeidžiamos, nes šiais metais tarpiniai patikrinimai laikomi pirmą kartą, juos vienuoliktokai gali perlaikyti kitais metais, bet kitais metais jis, būdamas dvyliktoku, tos pirmos dalies tarpinio patikrinimo, pavyzdžiui, lietuvių kalbos, jau negalės perlaikyti, nes bus dvyliktokas.
Tai mes paprašysime, kad agentūra kažką padarytų tuose registruose, apkeistų, atstatytų pagal mokyklos padarytus įrašus, jei yra tokia galimybė. Jeigu reikės vaikui mokytis tų dalykų, kurių jis nesimokė, o registruose jie yra, tėvas samdys korepetitorius ir vėliau išieškos lėšas iš kaltininkų.
Žmogiškoji klaida – mes viską suprantame, jau ištyrėme, visi atsakingi asmenys gavo pastabas. Bet vaikas neturi nuo to nukentėti“, – pabrėžė B.Šarandina.
Direktorė: gal taip net geriau?
Savo ruožtu Vilniaus r. Rudaminos F.Ruščico gimnazijos direktorė Žaneta Jankovska iki šiol dar nėra iki galo įsitikinusi, kodėl Andrejaus sūnus negali laikyti tų tarpinių patikrinimų, kuriuos pasirinko. Tačiau, pasak jos, su NŠA aktyviai bendradarbiaujama ir tikimasi geriausio.
„Nežinau, ar čia mūsų, ar sistemos klaida – mes taip iki galo ir neišsiaiškinome. Bet šiaip gal ir žmogiškasis faktorius, gal neatidžiai pavaduotojas patikrino. Visiems kitiems viskas tvarkoje, o dėl to mokinio išėjo kaip išėjo.
Gal pavaduotojas tą klaidą padarė, mes tai pripažinome. Kaip tik tuo metu jis sirgo kovidu, paskui labai blogai jautėsi visą mėnesį, nebuvo darbe. Jis atsakingas už tą sistemą, viską tvarko, ir lyg ten viskas buvo gerai, tik dabar tas vienas atvejis išlindo.
Tas mokinys atėjo lapkričio mėnesį iš kitos mokyklos, buvo niuansų, neaiškumų, nes jis ten mokėsi vienų dalykų, tada norėjo pakeisti, tai tokie dalykai.
Man Švietimo skyrius sakė, kad labai prašys ir ta linkme jie dirba, kad bus ta biologija, ir, tikėkimės, kad viską sutvarkys“, – komentavo Ž.Jankovska.
Tiesa, gimnazijos vadovė svarstė, kad galbūt toks variantas, laikyti sunkesnius patikrinimus, Andrejaus sūnui net išeitų į naudą – mat kalbėdama su vienuoliktoko tėčiu ji išsiaiškino, kad moksleivis galvoja apie gana rimtas studijas, o joms reikia ir gerų rezultatų.
„Klausėme, kur vaikas norėtų stoti, tėvas pasakė, kad į teisę. Tai mes sakome, kad A lygiu kaip tik geriau – aukštesnis lygis, reikia į teisę ir balų turėti, ir žinių. Tai gal ten ir nieko blogo, kad toks išėjo atvejis?
Jis laikė matematikos A lygio patikrinimą ir gavo netgi daugiau balų negu B lygiu laikę jo klasiokai. Tai šitoje vietoje išėjo į naudą. Jis šiaip nekvailas vaikas, kiek suprantu, galėtų mokytis, tik noro reikia“, – aiškino Ž.Jankovkska.
NŠA situaciją žino, ar spręs neatsako
NŠA atstovai portalui lrytas.lt pateiktame atsakyme informavo, kad situacija agentūrai žinoma, tačiau kaip ją ketina spręsti, NŠA nenurodė.
„Ji kilo dėl laiku agentūrai nepateiktos informacijos, kad mokinys pakeitė mokymosi dalyką ir dalykų kursus, dėl ko jis buvo įtrauktas į anksčiau pasirinktų mokymosi dalykų ir dalykų kursų tarpinių patikrinimų kandidatų sąrašus.
Iki sausio 31 d. informaciją apie mokinių mokymosi dalykus mokyklos užpildo Mokinių registre. Mokinių registre esančių duomenų pagrindu yra formuojami tarpinių patikrinimų vykdymui reikalingi prisijungimai.
Švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakyme dėl 2023–2024 ir 2024–2025 mokslo metų pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programų bendrųjų ugdymo planų patvirtinimo nustatyta, kad mokinys gali keisti lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos dalykų programos kursą ir (ar) pasirinktus dalykus, iš kurių organizuojami tarpiniai patikrinimai, III gimnazijos klasėje iki einamųjų mokslo metų sausio 31 d. ir IV gimnazijos klasėje iki einamųjų mokslo metų lapkričio 15 d.
Pakeistus dalyką, dalyko kursą tarpiniame patikrinime dalyvaujama IV gimnazijos klasėje“, – teigė NŠA.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.