Iš mokytojo – kritikos strėlės NŠA: tikina, kad metodinę medžiagą mokytojams pardavinėja už 20 eurų Pateikė paaiškinimą ir pradėjo tyrimą

2024 m. vasario 8 d. 18:51
„Tik 20 eurų ir istorijos mokytojus dirbti pagal atnaujintas programas mokys NŠA darbuotojai“, – tokią neįprastą situaciją neseniai užfiksavo vilnietis biologijos mokytojas ir korepetitorius Paulius Sungaila, pirštu besdamas į Nacionalinę švietimo agentūrą (NŠA).
Daugiau nuotraukų (7)
Būtent NŠA yra atsakinga už atnaujinamas bendrojo ugdymo programas mokyklose, kurios jau ne vieną mėnesį daliai švietimo darbuotojų kelia nemenką susirūpinimą, o dar kitiems – net pyktį.
Tačiau, kaip portalui lrytas.lt ketvirtadienį nurodė P.Sungaila, besidomėdamas metodinės medžiagos prieinamumu mokytojams, kad šie galėtų sklandžiau dirbti pagal atnaujintas ugdymo programas, jis atrado, kad patys NŠA darbuotojai pedagogams pirmiausia veda mokamus seminarus, nors iš tiesų turėtų rengti visiems prieinamą ir nemokamą metodinę medžiagą.
NŠA dėl pasirodžiusios informacijos jau pradėjo vidinį tarnybinį patikrinimą ir pateikė savo paaiškinimą.
Siekia pasipelnyti?
Mokytojas P.Sungaila savo pastebėjimus šią savaitę aprašė feisbuke.
„Tik 20 eurų ir istorijos mokytojus dirbti pagal atnaujintas programas mokys NŠA darbuotojai. Tik prieš 4 dienas NŠA pateikė pirmą metodinę medžiagą apie istorijos esė rašymą per Valstybinius brandos egzaminus (VBE). Vienas iš šios metodinės medžiagos autorių – Benediktas Šetkus, NŠA specialistas.
Atkreipiu dėmesį, jog medžiaga paskelbta prieš kelias dienas, nors apie jos poreikį kalbama jau metus“, – teigė jis.
Analizuodmas NŠA specialisto B.Šetkaus vedamus mokamus seminarus istorijoms mokytojams, P.Sungaila aptiko, jog iki oficialios metodinės medžiagos paskelbimo su atnaujintomis bendrojo ugdymo programomis dirbantiems pedagogams jis jau buvo surengtas ne vienas.
„1. Seminaras: Istorijos rašinio atlikimas ir vertinimas (naudojant šaltinius)“ (8 val.) Data: 2023–10–19, 20 eurų;
2. Seminaras: „Istorijos pasiekimų vertinimas raštu: raida, pranašumai ir trūkumai“ (8 val.), 2023–02–14, 20 eurų;
3. Seminaras: Uždaro ir trumpojo atsakymo klausimų kūrimas bei vertinimas“ (8 val), 2023–04.20, 20 eurų;
4. Struktūrinių klausimų kūrimas bei vertinimas“ (8 val.), 2023–05.23, 20 eurų“, – vardijo P.Sungaila.
Biologijos mokytojo teigimu, seminarai buvo vykdomi pusmečiu ar net metais anksčiau nei nemokamai paskelbta metodinė medžiaga istorijos mokytojams.
„Seminarai mokami, todėl mokytojai turi susimokėti už informaciją, naudingą dirbant su atnaujintomis ugdymo programomis. Kitaip tariant, jeigu susimoki, gali labai iš anksto gauti metodinę medžiagą ir daug kitos naudingos informacijos apie darbą su atnaujintomis istorijos programomis.
Jeigu nori gauti nemokamai panašią informaciją, turi palaukti 2024 m. vasario mėnesio, kai NŠA paskelbs savo nemokamą metodinės medžiagos versiją“, – stebėjosi P.Sungaila.
Mokytojas svarstė, kad tokiu atveju NŠA atstovaujantys darbuotojai dar ir papildomai sugeba užsidirbti iš to, ką bet kuriuo atveju turėtų pateikti visiems.
„Verslumas visu savo gražumu – gauni pajamas iš mokytojų ir atskirai iš NŠA už panašų darbą. Tik, kad esi NŠA darbuotojas ir tas 40 val. galėtum pirmiau skirti informacijos sklaidai su visuomene.
Verslumas ne nuodėmė, bet gal šioje situacijoje eiliškumas, kam pirmiau skelbiama metodinė informacija, turėtų būti kitoks, nes atsiranda galimybė monetizuoti tam tikrą informaciją, kuri tau prieinama iš darbovietės.
Taip išeina, jog kai istorijos mokytojai jau metus aktyviai kalba, kad sklandžiam darbui pagal atnaujintas programas trūksta metodinės medžiagos, jos rengėjai pirmiau užsidirba iš privačių seminarų dalindamiesi metodine informacija, seminarus vesdami galimai darbo valandomis NŠA.
Taigi, kaip ta metodinė medžiaga galėjo būti sukurta ir paskelbta anksčiau, jeigu jos rengėjai pirmiau komercializuoja informaciją, susijusią su būsimais egzaminais?“, – rašė P.Sungaila.
Pradėjo vidinį patikrinimą
Į P.Sungailos įrašą socialiniame tinkle sureagavusi NŠA vadovė Rūta Krasauskienė pažymėjo, kad aprašyta situacija yra netoleruotina. Ketvirtadienį agentūra portalui lrytas.lt taip pat patvirtino, kad NŠA dėl pasirodžiusios informacijos jau pradėjo vidinį tarnybinį patikrinimą.
Tačiau, kaip atsiųstame komentare teigė NŠA, minėtus seminarus darbuotojas B.Šetkus vedė kaip privatus asmuo, neatstovaudamas šiai agentūrai.
„Kiek agentūrai žinoma, seminarus B.Šetkus vedė pagal kvalifikacijos kėlimo programą „Istorinio raštingumo ugdymas: nuo elementaraus klausimo iki rašinio“, kuri buvo patvirtinta 2023 m. sausį. Programoje daugiausia remiamasi tarptautine istorijos mokymo praktika: JAV, Jungtinės Karalystės, Australijos, Pietų Afrikos ir kt.
Vasario pradžioje NŠA paskelbė papildomą metodinę medžiagą apie istorinio pasakojimo kūrimą. Prie jos rengimo prisidėjo ir B.Šetkus. Jis agentūroje dirba analitiku ir jo pareigybėje nėra funkcijų, susijusių su istorijos bendrųjų programų, rekomendacijų ir rašymo dalies kriterijų rengimu“, – aiškino NŠA.
Pažymima, kad P.Sungailos paminėtas B.Šetkus yra edukologijos mokslų daktaras, metodinių leidinių ir vadovėlių autorius, ilgametis istorijos didaktikos profesionalas, kurio patirtį, autoritetą ir kompetenciją esą vertina istorikų bendruomenė.
„Todėl buvo paprašyta jo pagalbos rengiant papildomą metodinę medžiagą apie istorijos pasakojimo kūrimą“, – paaiškino agentūra.
Be to, kaip tvirtino NŠA atstovai, agentūra anksčiau yra parengusi ir paskelbusi daugiau įvairios medžiagos mokytojams padėti mokiniams pasiruošti istorijos esė kūrimui.
„Tokia informacija mokytojams buvo pateikta Bendrųjų programų metodinėse rekomendacijose (skyrius „Mokinio istorijos esė (naratyvas raštu): paskirtis, pagrindiniai elementai, vertinimas“), paskelbtose 2022 m. 2023 m. vasarą susitikime su istorikų bendruomene žodžiu buvo pristatytos gairės, kitų šalių patirtys, kaip padėti mokytojams ir mokiniams ruošiantis egzamino rašymo daliai.
Taip pat buvo vykdomi mokytojų nuotoliniai mokymai, kurių vienas modulių buvo skirtas esė rengimui ir vertinimui.
Istorijos valstybinio brandos egzamino užduoties aprašas, kuriame pateiktos istorijos tarpinio patikrinimo ir brandos egzamino užduočių struktūros, buvo patvirtintas 2023 m. spalį, todėl anksčiau vykusiuose seminaruose B.Šetkus negalėjo pateikti medžiagos apie pasirengimą konkretiems patikrinimams“, – pabrėžė NŠA.
Taip pat, agentūros žiniomis, seminarų medžiagos ir metodinės medžiagos turinys skiriasi: seminarų medžiaga skirta ugdymo procesui ir visoms klasėms, metodinė medžiaga – tik vidurinio ugdymo programai ir siauram aspektui – rašymo dalies vertinimo kriterijų analizei ir rekomendacijoms su pavyzdžiais.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.