Dėl mokytojų streiko dalis vaikų liko be nemokamo maitinimo: vietoj karštų pietų – aliejus ir kruopos Ministerija: mokyklos turėtų ruošti karštą maistą

2023 m. spalio 6 d. 12:40
Gerda Minajevaitė
Šalyje jau savaitę tęsiasi Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) organizuojamas mokytojų streikas. Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) duomenimis, ketvirtadienį streike dalyvavo 135 ugdymo įstaigos.
Daugiau nuotraukų (11)
Nors didžiojoje dalyje mokyklų pamokos vyksta įprastu būdu, dėl streikuojančių pedagogų yra ir į nuotolinį ugdymą perėjusių švietimo įstaigų – jose šiuo metu neveikia maitinimo paslaugos, pietūs neteikiami ir nemokamą maitinimą gaunantiems mokiniams.
Pasigirdo nuogąstavimų, kad dėl mokytojų streiko nukenčia mažesnes pajamas gaunančių šeimų vaikai, kuriems būtent ir priklauso nemokamas maitinimas.
Mokyklų vadovai ragina nurimti – į nuotolinį ugdymą laikinai perėjusios ugdymo įstaigos vykdo tokio paties principo sistemą, kaip ir karantino laikotarpiu – nemokamą maitinimą mokyklose gaunantiems vaikams į pačias ugdymo įstaigas arba tiesiai į namus yra pristatomi sausi daviniai.
Tiesa, ne kasdien. Tokius davinius moksleiviai gauna kartą per savaitę. 
Sako, kad skundų nesulaukė
Elektrėnų savivaldybės Vievio gimnazijos direktorius Gintaras Dobilaitis portalui lrytas.lt pasakojo, kad mokiniai į kontaktinį ugdymą grįžo jau nuo ketvirtadienio – pamokos nuotoliniu būdu mokykloje vyko tik keturias dienas.
„Nemokamą maitinimą gaunantiems mokiniams už tas dienas bus išduodamas sausas davinys. Jei streikuosime ir kitą savaitę, kartą per savaitę – ketvirtadienį ar penktadienį – davinį mokiniai galės pasiimti po pamokų, o tiems, kurie gyvena kaimuose, jį išvežiosime gimnazijos transportu. Lygiai tas pats buvo per pandemiją“, – teigė direktorius.
Pasak G.Dobilaičio, jo vadovaujamoje gimnazijoje nemokamą maitinimą iš viso gauna 52 mokiniai. Sausą davinį rengia mokyklos valgykla.
Panaši tvarka vykdoma ir Anykščių Jono Biliūno gimnazijoje. Mokyklos direktorė kalbėjo, kad gimnazistams taip pat bus perduodamas sausas davinys.
„Mokiniai jau pirmadienį bus mokykloje, nuotolinis ugdymas vyksta vieną savaitę – internetu pamokos vykdomos nuo antradienio iki penktadienio. Pirmadienį atėję į mokyklas nemokamą maitinimą gaunantys 26 mokiniai gaus sausą davinį. Skundų iš tėvų dėl šio proceso sulaukti neteko.
Sausą davinį paruoš valgykla. Taip darėme ir per karantiną, socialinė pedagogė ir mokyklos darbuotojas sausą davinį išvežiodavo, o mokinių, kurie gyvena arčiau, davinį paimdavo patys tėvai.
Į sausą davinį įeina miltai, cukrus, kruopos, aliejus – negendantys produktai, iš kurių būtų galima maistą pasigaminti“, – portalui lrytas.lt aiškino direktorė.
Ji nurodė, kad šiuo metu streikuoja 22 jos vadovaujamos gimnazijos mokytojai, o pamokas tuo metu veda nestreikuojantys pedagogai.
„Mokykloje turime hibridines klases, mokiniai jungiasi į pamokas, mokytojas viską mato“, – sakė direktorė.
Maistą pristatys į namus
Kaišiadorių rajono Žaslių pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotojas ūkio ir bendriesiems reikalams Kęstutis Kanevičius pasakojo, kad jų mokiniai taip pat gaus sausą davinį, skirtumas tas, kad visiems mokiniams maistas bus atvežtas į namus.
„Dėl šio proceso kreipėmės į socialinį skyrių, paaiškėjo, kad mokiniai turi gauti davinius. Nuotolinis ugdymas mokykloje vykdomas nuo penktadienio. Šį penktadienį planuojame išvežioti pirmuosius davinius. Tokius davinius gaus netoli 100 mokinių. Toks sprendimas yra geresnis, negu joks.
Per karantiną taip pat patys vežiojome maistą, nors tėvai kaip ir turėtų pasiimti jį patys. Tačiau paskambiname tėvams, pasakome, kelintą valandą privažiuosime ir paduodame davinį“, – portalui lrytas.lt sakė direktoriaus pavaduotojas.
Anot K.Kanevičiaus, mokykloje streikuoja 14 mokytojų, o tai sudaro beveik 90 proc. visos mokyklos pedagogų.
„Nestreikuoja tik 4–5 mokytojai. Jie veda pamokas mokiniams nuotoliniu būdu“, – teigė pavaduotojas.
Tikisi, kad streikas ilgai nesitęs
Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos direktorius Raimondas Dambrauskas skaičiavo, kad nemokamą maitinimą šioje gimnazijoje gauna nedidelė dalis mokinių – iki 40.
„Dabar pamokos vyksta nuotoliniu būdu ir valgykla neveikia. Pateikėme užklausą, kaip tokiu atveju elgtis. Iš pradžių manėme, kad yra trys keliai – valgykla dirba ir jie ateina pavalgyti, kas yra neracionalu. Kitas variantas buvo nemaitinti visiškai, trečias – duoti paketus.
Gavome Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos paaiškinimą, kad tuo metu, kai mokinių nėra mokykloje, jiems formuosime maisto paketus“, – portalui lrytas.lt aiškino gimnazijos direktorius.
R.Dambrauskas patikino, kad maisto paketai bus formuojami už tokią pinigų sumą, kuri ir priklauso, teikiant nemokamą maitinimą.
„Valgykla pasirūpins, socialinė pedagogė informuos ir vaikai į namus pasiims davinius – aliejų, kruopas. Atsižvelgsime ir į kiekvieno pageidavimus, ir tą sumą atiduosime maistu. Maistą jie gaus grįžę į mokyklą. Nemanau, kad streikas užsitęs mėnesį, gal sugrįšime po dviejų savaičių“, – sakė direktorius.
Jo duomenimis, gimnazijoje iš viso streikuoja 30 pedagogų – 56 proc. įstaigos mokytojų.
„Tikimės, kad kitą savaitę streikuojančių sumažės. Jei jų sumažės iki tokio lygio, kad galėsime ateiti į pamokas, pradės veikti ir valgykla. Dabar tik savo pamokas veda nestreikuojantys mokytojai. Jie visi supranta, kad tai vaikams yra negerai.
Pavyzdžiui, lietuvių kalbos mokytojai vaikams namų darbų yra uždavę perskaityti knygą, tačiau matematikos ar fizikos uždavinio neišmoksi spręsti, jei to nedarysi gyvai“, – įsitikinęs gimnazijos vadovas.
ŠMSM: mokiniai turėtų gauti karštą maistą
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) atstovai tvirtina, kad mokinių maitinimu pirmiausiai rūpinasi mokyklos ir savivaldybių administracijos.
„Nors vyksta streikas, valgyklos vis tik turėtų dirbti ir mokiniams ruošti karštą maistą. Ir tik nesant galimybės to užtikrinti, tą pačią dieną gali būti išduotas ir sausas davinys“, – portalui lrytas.lt nurodė ministerija.
Į situaciją sureagavo ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba. Pasak tarnybos direktorės Ilmos Skuodienės, streiko metu nemokamo maitinimo klausimą turėtų atskirai spręsti kiekvienos mokyklos bendruomenė.
„Vaikų maitinimas – išties aktualus klausimas, dėl kurio svarbu kalbėtis, bendradarbiauti bei ieškoti geriausių sprendimų kiekvienos mokyklos bendruomenei – mokiniams, jų tėvams, mokyklos atstovams.
Tad ir šiuo atveju būtinas atviras dialogas ir pagrįsti sprendimai, kurie galėtų suteikti daugiau aiškumo mokiniams ir jų tėvams bei padėtų surasti išeičių, kaip pasirūpinti vaikų gerove net ir šalyje laikinai vykstančių pokyčių metu“, – sakė ji.
maitinimasMokyklaVaikai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.