Vilniuje šįkart susitiko ir iš kitų miestų į streiką suvažiavę mokytojai – apie 13 valandą prie vienos iš sostinės degalinių, tapusios tarpine stotele, sustojo bent keli autobusai. Juose – Šilutėje, Švenčionyse, Skuode ir kituose miestuose dirbantys pedagogai. Visi jie laukė A.Navicko, kad galėtų toliau žygiuoti kartu.
Kiekvienas atvykęs autobusas palydėtas garsiais kolegų plojimais.
Laukdami LŠDPS pirmininko, mokytojai nestokojo geros nuotaikos, degalinėje gėrė kavą, šnekučiavosi, glėbiasčiavosi, dalijosi kelionės įspūdžiais, susipažino su bendraminčiais iš kitų miestų.
„Ne kiekvieną dieną Vilniuj!“, – juokėsi viena mokytoja.
Tiesa, į Vilnių su mokytojais autobusais atvyko ir būrys jų mokinių. Vaikai rankose laikė palaikymo plakatus, mielai bendravo su pedagogais.
Mokytojai, tarp kurių – ir streiką organizuojančios profesinės sąjungos lyderis, savo žygiu per Lietuvą nori atkreipti dėmesį į šalies mokytojų problemas ir, kaip sako patys pedagogai, per lėtai priimamus sprendimus švietimo srityje.
Pėstute į Vilnių vis dar žygiuoja ir mokytojai iš Klaipėdos, Tauragės, kitų Lietuvos miestų, o pakeliui pernakvoja mokyklose ar bendruomenių namuose.
A. Navickas pasitiktas ovacijomis
Iš Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos į Vilnių patraukęs A.Navickas kelionės tikslą pasiekė simbolinę – Tarptautinę mokytojų dieną. Molėtų plente apie 14 valandą jį pasitiko gausus būrys kolegų, plojimai savo lyderiui tęsėsi bent kelias minutes.
„Privalome išdrįsti, privalome keisti, privalom daryti pokytį, nes tik mokytojas yra tas žmogus, kuris veda, paskui jį seka. Mes turime gauti pasitikėjimą, rodyti pavyzdį ir keisti visuomenę“, – atėjęs pas kolegas sakė A.Navickas.
Kol kas kompromiso su ministerija pasiekti nepavyko, tačiau jis pabrėžė, kad atsakymo iš G.Jakšto ir Vyriausybės lauks ir pirmadienį.
„Lauksime ministerijos ir Vyriausybės atsakymo pirmadienį. Pagal tai, koks bus atsakymas, mes aiškiai pasakėme, kad mūsų kompromisinis siūlymas yra galutinis, jeigu jų netenkina, rezultato pasiekti nepavyks. Bet manome, kad tos politinės jėgos, kurios negirdi visuomenės, mokytojų, vaikų, neturi didelių perspektyvų ateities politiniame gyvenime“, – kalbėjo LŠDPS vadovas.
Tiesa, vieną kartą pusiaukelėje žygį jam jau teko nutraukti ir skubėti į Vilnių – antradienio rytą LŠDPS vadovo laukė susitikimai su prezidentu Gitanu Nausėda ir švietimo, mokslo ir sporto ministru Gintautu Jakštu, su kuriuo A.Navickas bandė dėrėtis ir pateikė savo kompromisinius siūlymus.
Visgi, rezultatų nepasiekus, A.Navickas grįžo į kelią ir toliau tęsė žygį su savo kolegomis.
Į Vilnių LŠDPS lyderis atėjo su jau simboliu tapusia lazda, kuri jį lydėjo viso žygio metu. Po kelių valandų jis su visais jį pasitikusiais mokytojais turėtų pasiekti V.Kudirkos aikštę, ten vyks koncertas.
„Ėjimas simbolizuoja tą tikėjimą, tą, ką mes darome, ko mes siekiame. Tas įveiktas kelias, mes tikimės, nebus veltui. Kai žiūrėdavau į keliautojus, nesuprasdavau, kam lazda reikalinga, bet ji tikrai reikalinga tiek pagalbai, ir tikrai patogiau ir lengviau keliauti“, – paaiškino A.Navickas.
Link V.Kudirkos aikštės patraukę pedagogai eiseną pradėjo visi kartu, automobilių vairuotojai juos palaikė garso signalais, o mokytojai jiems mojo.
Ko prašo?
Kiek anksčiau taip pat kalbintas A.Navickas ragino spręsti pedagogus slegiančias problemas ne gražiomis kalbomis, o veiksmais.
„Ši Mokytojų diena labai mokytojiška – mokytojai bus dėmesio centre. Natūralu, apie juo šnekame ir šią profesiją šiek tiek paryškiname visuomenės tarpe“, – Eltai teigė švietimo darbuotojų profsąjungos vadovas.
„Anksčiau Mokytojų dienos praeidavo kartais net nepastebėtos – mokytojai kažkur tyliai švęsdavo. O dabar tikrai reikia atkreipti dėmesį į mokytojų problemas ir jas spręsti jau nebe gražiomis kalbomis, o veiksmais – įtvirtinti mokytojo profesijos svarbą“, – apie šių metų šventę kalbėjo A.Navickas, dėkodamas visuomenei už streikuojančių mokytojų palaikymą.
Jis linki tiek politikams, tiek mokytojams ir juos atstovaujančių profesinių sąjungų vadovams būti atviriems ir nuoširdiems.
„Labiausiai norėtųsi tikrumo, kad nebeliktų jokio manipuliavimo, apgaulių, melo, kad būtumėme visi tikri, atviri, nuoširdūs. Tada galėtume ir susitarti, pasiekti susitarimų, ir tikrai profesija taptų prestižine“, – teigė A.Navickas.
Primename, kad penktadienį prasidėjo mokytojų streikas, kurį planuojama tęsti mėnesį. Daugiausia ugdymo įstaigų streikuoja Vilniuje, Klaipėdoje, Panevėžyje ir Alytuje.
Streikuojantys mokytojai ir juos palaikantys moksleiviai taip pat tęsia žygį iki Vyriausybės rūmų. A.Navicko vadovaujamoji švietimo darbuotojų profsąjunga pareikalavo dar šiais metais pakelti mokytojų atlyginimus 20 procentų. Taip pat paprašė, kad nuo kitų metų sausio atlyginimai didėtų dar 30 proc.
Tokiu atveju, bendras atlyginimų augimas siektų 56 procentus.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) rugsėjį pateiktas pasiūlymas kitais metais pedagogų darbo užmokestį didinti 21 proc., nuo sausio atlyginimus pakeliant 10 proc., netenkino švietimo darbuotojų profsąjungos.
A.Navicko teigimu, mokytojų atlyginimai turėtų būti keliami ženkliai daugiau. Be atlyginimų didinimo, LŠDPS taip pat yra išsakiusi poreikį mažinti mokinių skaičių klasėse bei mokytojų darbo krūvį.