Už Gyvenimo įgūdžių programos – L. Slušnio ir jo žmonos šešėlis: į mokyklas knygas vežęs politikas turi paaiškinimą

2023 m. rugsėjo 19 d. 18:38
Gyvenimo įgūdžių programa, kuri nuo šio rugsėjo nugulė Lietuvos mokyklose, sukėlė seniai regėtą audrą. Pastaruoju metu aršiai diskutuojama ne tik dėl jos turinio ir programoje atsidūrusios lytiškumo sąvokos, bet ir dėl galimo interesų konflikto.
Daugiau nuotraukų (12)
Viena iš Gyvenimo įgūdžių ugdymo programos rengėjų – Daiva Šukytė – yra konservatoriaus, Seimo nario Lino Slušnio žmona, socialinio ir emocinio ugdymo programos „Lions quest“ direktorė, taip pat vadovaujanti „Socialinio ir emocinio ugdymo institutui“, ruošiančiam metodinę medžiagą ugdymo įstaigoms.
Anot Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovo Aurelijaus Verygos, mokykloms pateikiama bei parduodama ir jos pačios su vyru sukurta mokymo medžiaga, L.Slušnys pats ją išvežiojo po mokyklas, todėl interesų konfliktas yra akivaizdus.
Savo ruožtu pats konservatorius tokias kalbas vadina „kliedesiais“, ir pabrėžia, kad prie naujosios mokyklose atsiradusios programos niekaip nėra prisidėjęs, nors kelias iš jų ir aplankė.
Skaitė nuodugniai, tačiau neprisidėjo
„Šiandien žurnalistai uždavė klausimus apie vieną iš Tėvynės sąjungos parlamentarų ir jo šeimos dalyvavimą ne tik programos rengime, bet ir mokymuose, vykdyme, ir panašiai.
Aš noriu jūsų paklausti: ar nemanote, kad tai jau sukompromitavo dar neprasidėjusią programą ir kad protingiausia tokioje situacijoje būtų šitą programą tiesiog sustabdyti?“ – praėjusią savaitę Seimo posėdyje švietimo, mokslo ir sporto ministro Gintauto Jakšto pasiteiravo A.Veryga.
LVŽS narys omenyje turėjo būtent konservatorių L.Slušnį bei jo žmoną D.Šukytę.
Pats L.Slušnys portalui lrytas.lt nurodė, kad prie Gyvenimo įgūdžių programos niekaip nėra prisidėjęs. Tiesa, pripažino, kad į kelias mokyklas visgi buvo užsukęs, bet jokios problemos tame neįžvelgiantis, nes tik padėjo žmonai.
„Pirmiausia dėl vežiojimo: jeigu A.Veryga yra už tradicinę šeimą, tai aš esu tradicinės šeimos atstovas. Jeigu manęs paprašo kur nors pakeliui užvežti, aš nelabai suprantu, kur čia yra problema.
Tas klausimas, kodėl į mokyklą reikia užvežti vadovėlį arba dėžę, aš net, tiesą sakant, nežinau, ką aš vežiau, nes man įmetė dėžę ir paprašė, atsižvelgiant į tai, kad mokyklai nereikėtų ieškoti paštomatų, paštų. Sako: vis tiek važiuoji į tą pusę, tai sustok ties ta mokykla ir atiduok“, – pasakojo L.Slušnys.
Paklaustas, kiek tų mokyklų buvo, konservatorius skaičiavo, kad aplankė kelias ugdymo įstaigas.
„Nežinau, gal dvi, gal trys“, – nurodė jis.
O kalbas apie interesų konfliktą, kurį įžvelgia valstietis A.Veryga, L.Slušnys pavadino absurdu.
„A.Veryga gali įžvelgti ką tik nori. Kaip aš sakau – mes padedame Ukrainai, padedame kitiems, o savo artimiausią žmogų pasiųsiu po velnių, nes negaliu padėti? Čia yra absurdas, kokio dar pasaulis nematė.
Aš visada laikiausi ir laikysiuosi pozicijos – nori kam nors padėti, tai pirmiausia savo namuose padėk. Jeigu aš norėsiu, kad man padėtų žmona, vaikai, aš negalėsiu šito paprašyti, kai reikės. Jeigu aš noriu, kad man padėtų, ir aš kartais turiu padėti – čia yra visiškai normalus dalykas, ir tegul A.Veryga kliedi, ką tik nori“, – aiškino parlamentaras.
L.Slušnys taip pat nurodė, kad santuoka su jo žmona buvo sudaryta praėjusių metų vasarą, o programos rengimui ji apskritai buvo pasamdyta dar 2020-aisiais. Konservatorius pridūrė, kad A.Verygos išsakytos mintys greičiausiai yra jo jaučiama nuoskauda, kad moksleiviams naudingi pokyčiai inicijuoti ne jo.
„Jeigu A.Veryga nori būti visiškai teisiškai tikslus, tegul jis pasižiūri, kad santuoka su mano žmona yra registruota praeitų metų liepą. 2020 metais, kai mano žmona buvo samdoma, mes buvome du atskiri žmonės, juridiškai mes nebuvome kartu, kiekvienas atskirai priiminėjome sprendimus.
Manau, jam labai skauda, kad tai yra geras dalykas, atėjęs į valstybę, ir kad tai ne jo produktas, ir aš tą labai gerai jaučiu. Jis turbūt norėjo kažkokių kitų dalykų, o tai yra ne jo. Gyvenimo įgūdžių programą nuosekliai perskaičiau, bet aš iš viso prie jos neprisidėjau.
Aš, beje, pykau ant žmonos, kai ji ėmėsi šio darbo, nes tai yra labai maži pinigai, o darbo yra kosmiškai daug. Dirbti reikia vos ne už tris etatus“, – dalijosi L.Slušnys.
Prezidento patarėja Irena Segalovičienė ragino atidėti Gyvenimo įgūdžių programos dėstymą mokyklose. Pasak jos, akivaizdu, jog kol kas nėra šios programos dėstymui parengtų pedagogų.
Seimo narys į tokius pareiškimus taip pat žiūri skeptiškai.
„Opozicija rėkia, pavasarį šaukė, kad reikia prevencijos. Valstybė priėmė sprendimą, kad prevencija būtų nuosekli ir ją gautų visi vaikai, kad nereikėtų mokytojams, savivaldybėms prašyti atskirų pinigėlių. Viso šito buvo prašoma, o dabar valstybė sako, kad visi vaikai gaus tai, kas yra reikalinga, visi vaikai bus vienodai mokomi.
Manau, kad prezidento patarėja nieko nežino ir neišmano apie mokyklas. Jei ji mane pasikviestų, galėčiau jai išdėti visą algoritmą, kas per dvidešimt metų Lietuvoje padaryta, o padaryta labai daug.
Nėra nė vieno naujo dalyko Gyvenimo įgūdžių programoje, tiesiog buvo truputėlį chaosas, o dabar paėmė ir sudėjo į lentelę, ir pasakė, kad viena valanda ateityje bus vaikui, kaip tą daro visos skandinavų šalys“, – dėstė L.Slušnys.
Abejonių turi ir toliau
Savo ruožtu A.Verygos tokie argumentai neįtikino, tad politikas ir toliau laikosi ankstesnės savo pozicijos.
„Ką reiškia jis neprisidėjo? Programoje yra knygos, kurių autoriai yra jis ir jo žmona, tai yra įvardijama kaip esminė priemonė, ruošiantis šioms pamokoms. Tai tiesiog susidėjo savo literatūrą ir savo knygas“, – į L.Slušnio paaiškinimą sureagavo A.Veryga.
Nurodoma, kad kartu su vyru D.Šukytė parašė knygą „Ką gali mokytojas“. Dar vieną knygą – „Socialinis ir emocinis ugdymas“ – parašė ji pati. Knygą leidžia D.Šukytės vadovaujamas institutas.
Tiesa, valstietis įžvelgė ir dar vieną detalę, kuri šiam kelia nerimą.
„Jau kiti šios programos rengėjai, kurie prisistato kaip rengėjai, dabar siuntinėja į mokyklas siūlymus vadovams dalyvauti mokamuose kursuose. Vienam mokytojui – 120 eurų. Ką tai reiškia? Kad kažkas surašė programą, pasiruošė sau į priekį darbelio, ir dabar dar Linas turi įžūlumo sakyti, kad nieko čia, suprask, nemokėjo.
Tai gal ir nereikėjo mokėti – kai turi vištą, kuri deda auksinius kiaušinius, ar gali būti geriau? Ir tokiu būdu tau pavyksta užsitikrinti savo šeimai pajamas. Klausimas yra apie interesų konfliktą. Tai, kad ji pati rengė, kad ji sau susikūrė sąlygas, tai yra interesų konfliktas“, – portalui lrytas.lt pažymėjo A.Veryga.
Apskritai, parlamentaro teigimu, Gyvenimo įgūdžių programoje yra labai daug gerų dalykų, tačiau jiems reikia išskirtinės kompetencijos. Problema ta, pasak A.Verygos, kad mokytojai tam dar neparuošti.
„Tie dalykai yra ne tik svarbūs, bet jie yra pakankamai rimtos kompetencijos reikalaujantys. Ir tai, kad jie dabar yra numetami neparuoštiems mokytojams, tai jau yra kompromitavimas net ir to, kas yra gerai. Ten yra gabaliukas, kuris tėvams kelia labai pagrįstų klausimų ir didelį susirūpinimą.
Klausimų tėvams kyla pagrįstų, ir, kai bandoma sakyti, kad tėvai yra labai svarbūs, jie turi daug atsakomybių, ir tuo pačiu bandoma pasakyti, kad jūs esate žiopliai, užaugę sovietmečiu, jūs patys tamsūs ir vaikus tamsoje laikote, ir mes čia tuoj jus prašviesime, tai taip nesidaro. Jei tėvams kyla klausimų, nereikia jų laikyti kvailiais. Juo labiau, kad ministras meluoja.
Per Vyriausybės valandą paklausiau, ar yra parengti mokytojai, iš tribūnos jis pasakė, kad taip, VDU jau rengia, tai paklauskite bet kurio mokyklos vadovo – niekas nieko nerengia, dar tik pradės rengimą“, – kalbėjo A.Veryga.
Anot jo, dėl šių priežasčių geriausias variantas būtų šią programą pristabdyti, susėsti prie stalo ir viską gerai išsiaiškinti.
„Jeigu yra dėl ko tėvai nesutaria, šitas vietas palikime jų asmeniniam apsisprendimui, o dėl ko sutariam – dėstykim. Ten tiek yra ką dėstyti, kad klausimas, kas ten tiek visko išdėstys“, – svarstė LVŽS narys.
D.Šukytė: nieko įsigyti nebūtina
L.Slušnio žmoną D.Šukytę susidariusi situacija stebina. Specialistė portalui lrytas.lt dėstė, kad su mokyklomis ir tokio pobūdžio programomis dirba jau 18 metų, o jos sutuoktinis taip pat didelę savo veiklos dalį atidavė darbui su nevyriausybinėmis organizacijomis.
D.Šukytės teigimu, jos vadovaujamos „Lions quest“ programos mokyklose iki šiol buvo labai daug, ugdymo įstaigos jas rinkosi itin noriai.
„Tas A.Verygos paskleistas melas iš principo yra manipuliatyvus, tas melas yra nesąžiningas, nes jo paties vaikai mokėsi pagal šitas programas.
Kiek prisimenu, kai mes buvome vienoje tvoros pusėje, kai jis atstovavo nevyriausybiniam sektoriui, kur yra psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencija, mes labai sutarėme, nes „Lions quest“ programos yra Jungtinių Tautų rekomenduojamos kaip numeris vienas, sprendžiant nusikalstamumo ir psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevenciją.
O sakymas, kad mokyklos neturi priemonių arba paruoštų mokytojų, irgi yra melas, nes matematikos mokytojų mes irgi neturime pakankamai, bet tai nereiškia, kad mes nemokome matematikos“, – svarstė D.Šukytė.
L.Slušnio žmona teigė nematanti problemos, jog dalis metodinėje medžiagoje nurodytų kūrinių yra parašyti ir jos vyro.
„Na ir kas? Socialinis-emocinis ugdymas yra mano gilinimosi sritis, tai yra labai universalus dalykas.
Kai mes su Linu rašėme knygą „Ką gali mokytojas“, mes rašėme ją todėl, kad tas socialinis-emocinis ugdymas, ir žiniasklaidoje ne vieną laidą esame girdėję, kur sako, kad mokykloje kažko nemoko, mokytojas kažko negali, tai mes dėjome savo patirtį, norėjome paruošti knygą ir tėvams, ir mokytojams. Tai yra mokytojo išprusimui, savęs paruošimui.
Literatūros būtent socialinio-emocinio ugdymo prasme nėra daug, ji tik dabar pradeda atsirasti. Bet yra ir kitos knygos, kurias tikrai rekomenduoju.
Aš net nežinau, ar jos yra dar prekyboje, jos yra seniai išleistos, bet negalima jų nedėti, nes tikrai nėra daug kokybiškų knygų. Nesakau, kad mano yra kokybiškiausia, bet mes tikrai nuoširdžiai rašėme tas knygas, kad sustiprintume tėvų ir mokytojų pasitikėjimą, ugdant vaikų socialinius ir emocinius įgūdžius“, – dėstė D.Šukytė.
Jos teigimu, kad ir kokia svarbi ta medžiaga pamokose bebūtų, jos įsigyti tikrai nebūtina.
„Jeigu jūs atrandate galimybę užduotį atlikti sąsiuvinyje, piešimo lapuose, nebūtina nieko pirkti. Nerasite nieko, kur aš arba Linas būtume pasakę, kad kažką privaloma pirkti. O kad jis yra tiek metų atidavęs, vedęs mokymus, turi tam kompetencijas, o dabar tapo politiku, tiesiog jo gyvenimo kelias pasikeitė“, – aiškino specialistė.
Seimo opozicija jau kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją su prašymu nustatyti, ar Seimo konservatorių atstovas nepažeidė politikų elgesio principų. D.Šukytė nemano, kad dėl kilusio ažiotažo šią programą reikėtų stabdyti ar pakoreguoti.
„Tada mes turėtume praskenuoti visus Seimo narius, jų išleistus leidinius, Vytautui Juozapaičiui uždrausti dainuoti. Net ir tas kygų nuvežimas – ar vyras apskirtai negali padėti žmonai? Pagalba yra vertybė, o jei iš tos vertybės kažkas įsivaizduoja biznį, tai aš nemanau, kad reikia kažką koreguoti.
Kodėl mes turime atsisakyti savo gerų sukurtų dalykų? Jeigu mokytojas manys, kad jam nereikia tos knygos, tada jis nepirks ir neskaitys. Nė viena knyga nėra privaloma.
Jei nė vienas neparašė nieko geriau, tai ką tada daryti? Jeigu aš įdedu knygą, kurią tikrai rekomenduoju, ar tai yra nusikaltimas? Iškreiptų veidrodžių karalystė. Mes mokytojus jau tiek įbauginome su šituo šaršalynu, kad net tie mokytojai, kurie gerai jautėsi su ta programa, jau bijo kalbėti.
Jeigu dabar gąsdinsime, kad jūs nerašykite, ir, neduok Dieve, dar nueisi į politiką, jie bijos ir savo šėšėlio“, – sakė moteris.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.