NŠA parengė programinę įrangą išduoti skaitmeniniams bendrojo ugdymo mokymosi pasiekimus įteisinantiems dokumentams.
Iš diplomų, atestatų ir kvalifikacijos pažymėjimų registro bus išduodami skaitmeniniai brandos atestatai, pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo pasiekimų pažymėjimai, pažymėjimai baigusiesiems pagrindinio ugdymo programos pirmąją dalį, pažymėjimai iki 2011 metų baigusiems tarptautinio bakalaureto programą, pradinio bei pagrindinio išsilavinimo pažymėjimai.
Skaitmeniniai pažymėjimai ir brandos atestatai bus laikomi išduotais, kai mokyklai juos sudarius bus įregistruoti diplomų, atestatų ir kvalifikacijos pažymėjimų registre. Visiems skaitmeniniams pažymėjimams bus suteiktas registracijos numeris.
Šventės bus ten, kur mokiniai pareikš norą
Abiturientams liūdint, kad be popierinių atestatų neliks prasmės rengti išleistuvių šventes, mokyklų vadovai ragina nusiraminti ir sako šventes organizuos to norintiems.
Vilniaus Gabijos gimnazijos direktorė Vilija Klimavičienė sprendimą brandos atestatus perkelti į elektroninę erdvę vertina palankiai.
„Kartais atestatai pasimeta, todėl būtų patogu dublikatą turėti ir skaitmeniniu formatu. Tačiau tai pirmi metai, kai priimta tokia tvarka, todėl, žinoma, abiturientai bijo prarasti šventę.
Mes taip pat norime, kad po visų egzaminų mokiniai pasidžiaugtų savo rezultatais, todėl šventę rengsime liepos viduryje. Kadangi tuo metu dar atestatų nebus, esame sugalvoję kitą šventės formą.
Buvo siūlymas baigimo pažymėjimą abiturientams įteikti pasibaigus mokslo metams, tačiau jie norėjo tai daryti po egzaminų. Ši laida pasirinko tokį variantą, o kaip bus ateityje, dar nežinome, tačiau rankos paspaudimas šventės metu jiems yra labai svarbus“, – portalui lrytas.lt komentavo V.Klimavičienė.
Panašus scenarijus planuojamas ir Birštono gimnazijoje. Mokyklos direktorius Alvydas Urbanavičius sakė, kad, nors kol kas abiturientai nėra galutinai nusprendę, tačiau mokykla pasiruošusi šventę organizuoti.
„Turint omeny šių dienų galimybes, elektroniniai atestatai yra parankūs, o tiems, kam to reikia, yra sudaryta galimybė iš karto gauti duomenis. Manau, tik dėl to, kad mokiniai gaus skaitmeninius atestatus, esant poreikiui, niekas šventės netrukdo organizuoti.
Galbūt laikmetis padiktuos, kad šventė pasidarys kitokios formato, o gal su laiku išnyks, tačiau, jei jauni žmonės dar jos nori, mokyklos pareiga tai jiems suteikti“, – portalui lrytas.lt aiškino A.Urbanavičius.
Vertindamas, ar elektroninių atestatų reikia, Birštono gimnazijos direktorius svarstė, kad yra nemažai abiturientų, kurie įteikimo nesulaukia, o išvažiuoja studijuoti ar dirbti į užsienį, todėl tai – patogi alternatyva. Nepaisant to, A.Urbanavičius pabrėžė, kad baigimo šventė yra tradicija.
„Visada organizuojam atestatų baigimo šventę, nes jos metu pažangiausi abiturientai ir šimtukininkai gauna mero premiją, todėl norisi, kad būtų pagerbti ir geriausieji“, – sakė Birštono gimnazijos direktorius.
Kiek kitokia situacija yra Klaipėdos „Aukuro“ gimnazijoje. Šioje mokykloje abiturientai pasirinko išleistuves sujungti su paskutinio skambučio švente. Gimnazijos direktorė Ramunė Urbienė sakė, kad, nors elektroniniai atestatai mokykloje yra numatyti, naudą bus galima vertinti tik išbandžius juos praktiškai.
„Viena vertus, tai patogu moksleiviams, nes jie gali pažymėjimą iš karto matyti elektroninėje erdvėje, kita vertus, baigimo šventė yra svarbus momentas mokyklos, mokinio ir jo tėvų gyvenime.
Tarėmės su mokinių tėveliais ir priėmėme sprendimą, kad pagrindinis akcentas mūsų mokykloje yra paskutinio skambučio šventė. Visus akcentus ir simbolinį mokyklos baigimo atestatą su palinkėjimais įteksime šios šventės metu.
Jei mokiniai būtų akcentavę, kad išleistuvių šventė būtina, būtume ją rengę“, – komentavo R.Urbienė.
Vieniems išleistuvės praranda prasmę, kietiems tik patogiau
Lietuvos moksleivių sąjungos prezidentas Jonas Trumpa sakė, kad iš to, kiek teko bendrauti ir diskutuoti su moksleiviais, elektroniniai atestatai yra vertinami pozityviai.
„Moksleiviai tokią priemonę vertina teigiamai. Pozityvų aspektą ypač pastebi ir moksleiviai, kurie ketina studijuoti užsienyje. Jiems atestato gavimas, jo išvertimas, notarų patvirtinimas pagreitėja ir pagerėja.
Labiausiai kontroversiškas sprendimas kyla sprendžiant, kaip bus elgiamasi su moksleivių išleistuvių šventėmis. Iš principo mokykla ir kiekvienas moksleivis turi teisę išsispausdinti atestus be specialaus spaudo, kuris būdavo ankščiau ir jie gali būti įteikti.
Nuo šiol mokyklos turėtų tartis su moksleiviais, reikia atestatų teikimo švenčių, ar ne. Bet kokiu atveju, tai nėra nei ministerijos kontrolėje, nei mes galime kažką rekomenduoti. Tiesiog norime paskatinti mokyklas įsiklausyti į savo bendruomenės poreikius“, – komentavo J.Trumpa.
Prienų „Žiburio“ gimnazijos abiturientas Nojus Laukevičius įsitikinęs, kad be popierinių atestatų išleistuvių šventė prarastų prasmę.
„Vos prieš pora mėnesių sužinojęs šią naujieną iš pradžių pagalvojau, kad tai nebloga mintis, mažiau popierių – mažiau galvos skausmo. Tačiau dabar manau, kad tai šiek tiek keista. Atestatų įteikimo šventė kaip ir praranda visą prasmę.
Taip pat, jaučiuosi nesaugiai, kad tokius svarbius dokumentus turėsiu saugoti elektroninėje erdvėje. Galėtų būti abu variantai – ir fiziniai, ir elektroniniai atestatai.
„Žiburyje“ ši naujovė taip pat bus taikoma, bet nesu įsitikinęs ar tai iš tiesų yra gerai. Būtų teisingiau, jei galėtume rinktis – norime elektroninio, popierinio, ar abiejų atestato variantų“, – pozicija dalijosi N.Laukevičius.
Abiturientas Karolis Pūkas sako, kad šią naujieną mokiniai išgirdo maždaug balandžio mėnesį.
„Mokykla leido pasirinkti, norime šventės ar ne – jei šventė vyktų, mokykla įteikti aplankus, kuriuose anksčiau būdavo teikiami atestatai, šventės metu išdalintų padėkas. Kitas variantas buvo šventės visai nerengti. Visgi, pasirinkome „aplankalų“ atsiėmimo šventę.
Nuotaikos dėl elektroninių atestatų – labai įvairios. Jaučiamės keistai. Jei šis sprendimas motyvuojamas tuo, kad taip duomenys bus saugesni, nesuprantame, kodėl tai daroma nuo šių metų, o ne anksčiau.
Juk net ir egzaminų kodus turi kažkas išspausdinti, o su tuo kodu gali vėliau pamatyti egzaminų rezultatus, todėl sakant, kad atestatai bus elektroniniai dėl duomenų saugos, logika prasilenkia“, – aiškina K.Pūkas.
Abiturientas sako, kad šiemet mokiniai jaučiasi kiek nuskriausti ir priimtinesnė jiems būtų senoji tvarka.
„Šio sprendimo nelabai suprantame, tačiau nėra taip, kad nepalaikome. Taip yra ir nieko negalime pakeist.
Administracija pasakė, kad atestatų nespausdins, todėl tikėtina, kad net dalyvaujančių skaičius baigimo šventėje gali keistis – juk jei mokinys žino, kad padėkų negaus, ėjimas į šventę praranda prasmę. Kita vertus, dauguma nori laikytis tradicijos ir į šventę eis dėl tos idėjos“, – portalui lrytas.lt komentavo K.Pūkas.
ŠMSM: skaitmeninti atestatus nuspręsta dėl patogumo
Pasak Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, pažymėjimų ir brandos atestatų išdavimo tvarka buvo atnaujinta pagal darbo grupės siūlymus. Ją sudarė gimnazijų, progimnazijų, pradinio ugdymo mokyklų vadovų asociacijų ir kitų organizacijų, įstaigų atstovai.
„Suskaitmeninti nuspręsta dėl patogumo ir mokyklai, ir mokiniams. Paprastai visur reikia nebe popierinių, o elektroninių atestatų, priėmimas į profesines ir aukštąsias mokyklas vyksta internetu. Išsilavinimą įteisinančius dokumentus bus galima atsisiųsti, išsispausdinti. Mokiniui nebereikės prašyti mokyklos išduoti dublikato jį pametus ar kitaip praradus, nebereikės atvykti į mokyklą.
Jeigu mokinys neturės galimybės pasinaudoti internetu, parsisiųsti atestato iš Diplomų, atestatų ir kvalifikacijos pažymėjimų registro, išspausdinti galės ir mokykla, išdavusi šį dokumentą.
Mokymosi pasiekimus įteisinančių dokumentų suskaitmeninimas nepanaikina mokyklų tradicinės šventės – iškilmingo brandos atestatų įteikimo.
Jeigu mokyklos bendruomenė norės, galės išsispausdinti atestatus ir surengti įprastą įteikimo šventę“, – sakė ŠMSM.