Prieš rugsėjį laukiančius pokyčius – sumaištis tarp mokytojų: naktį gautas laiškas gali sujaukti visus planus

2023 m. gegužės 29 d. 14:09
Jau nuo šių metų rugsėjo nelyginių klasių moksleiviai pradės mokytis pagal atnaujintas bendrojo ugdymo programas. Tiesa, kaip po kelių mėnesių atrodys ugdymo procesas, iki šiol sunkiai įsivaizduoja ir patys pedagogai.
Daugiau nuotraukų (10)
Tam, kad mokytojai galėtų lengviau prisitaikyti prie pasikeitusių mokymo programų, Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA) organizuoja jiems specialius mokymus.
Tačiau toks pagalbos būdas jau sulaukė ir kritikos – dalis mokytojų žinias esą gilinti turės per visus metus lauktas vasaros atostogas ar net mokslo metų pradžioje, kai laiko gilintis jau gali ir nebebūti.
NŠA savo ruožtu pažymi, kad mokymai pedagogams vyksta jau nuo sausio, o į jų poilsį agentūra tikrai nesikėsina.
Laišką gavo vėlų vakarą
Vilnietis istorijos mokytojas Algis Bitautas dirba keliose mokyklose ir su skirtingo amžiaus moksleiviais, todėl atnaujintos ugdymo programos ir kiti švietimo pokyčiai jį palies tiesiogiai. Pasak pedagogo, jau nuo šio rugsėjo planuojamos naujovės jam pačiam kelia nemažą galvos skausmą.
„Aš dirbu su 5–8 klasėmis, tai kitais mokslo metais turėsiu šešias 5-as klases, ir visoms šioms klasėms turėsiu tik vieną vadovėlių komplektą. Dar mokau septintokus ir vienuoliktokus – ruošiu juos istorijos egzaminui.
Ten irgi viskas kardinaliai keičiasi, nes keisis egzaminų sistema, atsiranda du tarpiniai vertinimai“, – portalui lrytas.lt pasakojo A.Bitautas.
Pati Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA) anksčiau yra pabrėžusi, kad ugdymo programos yra ne naujos, o tik atnaujinamos, todėl jose nėra radikalių permainų, dėl kurių mokytojams būtų sudėtinga atnaujinti savo veiklas. Siekiant palengvinti pasiruošimą, pedagogams esą bus teikiamos įvairios pagalbos priemonės, tarp kurių – ir nuotoliniu būdu vyksiantys mokymai.
A.Bitautas apie tokius mokymus sužinojo praėjusių metų rudenį, kai ugdymo įstaigos administracija jį įtraukė į specialų mokymuose dalyvausiančių mokytojų sąrašą – mat mokykloms yra skiriamos kvotos. Iki šiol jis nežinojo, kada turės dalyvauti šiuose užsiėmimuose.
Laišką apie būsimus mokymus jis gavo tik praėjusią savaitę, praėjus 8 mėnesiams po to, kai jis buvo įtrauktas į dalyvausiančių pedagogų sąrašą. Mokytoją nustebino ir laiško gavimo laikas – NŠA apie tai jį informavo 22 valandą vakaro.
„Administracija rugsėjo ar spalio mėnesį mane informavo, kad įtraukė į darbo grupę, įrašė į sąrašą. Bet jau tada man kilo klausimų, kada tie mokymai vyks. Faktas, kad ne pamokų metu – vadinasi, po pamokų tu turėsi bėgti ir jungtis į teamsus, bet tada tų atsakymų dar nesulaukiau.
Laišką gavau šį trečiadienį, 22 valandą. Tai rodo visišką NŠA pasimetimą ir vadybos trūkumus, kad 8 mėnesius reikėjo kauptis šitiems dalykams, ir dabar startuoti paskubomis, per vasaros atostogas... Nežinau, kam taip daryti ir kiek tai bus efektyvu, kiek mokytojų jungsis“, – svarstė A.Bitautas.
Tiesa, mokymuose vasarą dalyvausiantys mokytojai grįžę į savo ugdymo įstaigas turės apmokyti ir kitus savo kolegas. Pasak pašnekovo, tai mokytojams sudaro dar daugiau papildomo darbo krūvio.
„Čia irgi gaunasi kaip papildomas darbas į mano darbo sutartį, nes nėra nurodyta, kad aš turėčiau užsiimti mokytojų mokymu savo savivaldybėje ar dar kažkur. Kyla labai daug klausimų, į kuriuos nėra atsakymų“, – portalui lrytas.lt kalbėjo pedagogas.
Siūlėsi parengti ir mokymo medžiagą
Visgi, pasak A.Bitauto, gali būti ir taip, kad NŠA mokymus organizuos vasaros pradžioje ir pabaigoje, kad pedagogai spėtų pailsėti, tačiau vis tiek abejoja, jog tai pridės kokybės.
„Atostogos yra atostogos, ir koks gali būti žinių įsisavinimas, kai birželį dar turi jungtis į mokymus, nors birželio mėnesį jau yra mokslo metų užbaigimas, mokytojai nuo visko perdegę, ir net, pedagogiškai žvelgiant, neefektyvūs“, – svarstė istorijos mokytojas.
A.Bitautui nusivylimą sukėlė ir dar viena detalė. Dalis mokytojų skundžiasi, kad dirbant su atnaujintomis ugdymo programomis neužteks šiandien turimų vadovėlių, stinga kitos ugdymui skirtos medžiagos. Pedagogas ir pats inicijavo vienos ugdymo priemonės kūrimą, tačiau jo idėja galiausiai buvo atmesta.
„Pats inicijavau, bandžiau kalbinti vieną leidėją, kad galėtume leisti ugdymo priemonę 11 klasei, jau aukoti tą savo vasarą ir rašyti. Gavome vertinimą, kad mūsų komanda atitinka kvalifikacinius reikalavimus, bet pasiūlyta suma yra per didelė. Tai irgi nemažas nusivylimas, nes tu rodai iniciatyvą, pats eini, sakai, kad galiu imtis ir padaryti, ir atsimuši į sieną.
Tai tada siekiama mokiniams paruošti ugdymo priemones už pigiausią kainą? Viena vertus, yra labai didžiulis nepasiruošimas, bet, jeigu rodai iniciatyvą, irgi atsimuši į sieną“, – kalbėjo pedagogas.
Nors A.Bitautas neabejoja, kad rudenį mokytojams sunkumų kils, pasak jo, pedagogų bendruomenė su iššūkiais susidoroti turėtų. Visgi pašnekovas įsitikinęs, kad naujoves diegti būtų galima lėčiau, bet kokybiškiau.
„Aš manau, mokytojai pergyveno jau ne vieną reformą, tai išgyvens ir šią. Aišku, viskas atsiremia į kokybės ir mokytojų sveikatos klausimą. Jeigu mokytojas norės kokybiškai pasiruošti pamokoms, jis be jokios abejonės aukos savo atostogų, šeimos laiką ir pasiruoš. Turėtų būti šios reformos daromos ne paskubomis, o apgalvojus, galbūt papilotavus keliose mokyklose.
Nesuprantu, kodėl reikia verstis kūlversčiais, kodėl negalima išsibandyti, pasižiūrėti, kas veikia, gauti grįžtamąjį ryšį?“ – svarstė istorijos mokytojas.
NŠA: pasiruošimas prasidėjo gerokai anksčiau
Savo ruožtu NŠA atstovas Ignas Stanislovaitis portalui lrytas.lt atsiųstame komentare teigė, jog pedagogai, kurie užsiregistravo į pasiruošimui diegti atnaujintą turinį skirtus mokymus, gavo visą reikiamą informaciją, vos tik buvo patvirtinti mokymų grafikai bei kiti organizaciniai klausimai.
Jis taip pat patvirtino, jog mokymai pedagogams tikrai nėra planuojami atostogų (liepos ir rugpjūčio mėnesiais) metu.
„Dalis mokymų bus pradedami birželį, vėliau jie tęsis rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje. Intensyvus pasiruošimas atnaujintų programų diegimui prasidėjo ženkliai anksčiau nei mokymai.
Esame sukaupę įvairių pagalbos priemonių, kurios yra atviros ir prieinamos visiems Švietimo portale, jomis galima naudotis sau patogiu laiku ir atsirinkus aktualiausią medžiagą, pasiruošti dirbti nuo rugsėjo“, – komentavo NŠA atstovas.
Pasak I.Stanislovaičio, apskritai mokymai startavo dar šių metų sausį, juose sudalyvaus 5100 pedagogų.
„Mokymai vyksta nuotoliniu būdu, kad mokytojams būtų patogiau juose dalyvauti. Vieną mokymų ciklą konkretaus mokomojo dalyko specialistams sudaro 48 ak. val. trukmės mokymai. Jie skirti supažindinti atskirų dalykų pedagogus su bendrųjų programų naujienomis bei praktine informacija, kaip įgyvendinti atnaujintą turinį.
Dalyviai apžvelgia metodines rekomendacijas, gilinasi, kaip efektyviausiai planuoti pamokas ir ugdyti kompetencijas. Aptariami ir mokomųjų dalykų, ir mokinių kompetencijų vertinimo ypatumai.
Nemažas dėmesys skiriamas įtraukčiai, švietimo pagalbai, rekomendacijoms dėl atnaujintų programų pritaikymo specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems mokiniams“, – dėstė NŠA atstovas.
I.Stanislovaitis pažymėjo, jog mokymų dalyvius delegavo visos 60 šalies savivaldybių, kuriose po mokymų pedagogai dalinsis gerąja patirtimi su kolegomis tiek švietimo centruose, tiek mokyklose.
„Mokymų medžiaga prieinama NŠA virtualioje mokymosi aplinkoje „Moodle“, jog visi mokytojai galėtų baigti kursą ir savarankiškai. Medžiaga, dalykų sąrašas bei kursų temos yra nuolat pildomos“, – dėmesį atkreipė jis.
Nuo 2023 metų rugsėjo 1 d. atnaujintos visų dalykų programos bus pradėtos diegti 1, 3, 5, 7, 9 klasėse bei III gimnazijos klasėse, likusiose klasėse – nuo 2024 metų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.